Diskové rozhraní SFF-8369 míří ze serverů i do PC, bude se nazývat U.2

0

Loni, zhruba okolo příchodu procesorů Intel platformy Haswell Refresh měla začít éra SSD připojovaných místo na rozhraní SATA přímo ke sběrnici PCI Express. Reálně se z nich ale zatím prosadily jen moduly pro sloty M.2, na disky pro kabelový SATA Express ještě pořád čekáme. Nyní to ovšem vypadá, že by se místo (nebo spolu s ním) mohlo pro 2,5″ a větší SSD rozšířit ještě rozhraní nazvané U.2.

U.2 je ovšem jen nové označení, které dalo konsorcium SFFWG už existujícímu konektoru známému jako SFF-8639. Jde vlastně o jakousi výkonnější, ale dražší verzi SATA Expressu, která byla původně zamýšlena jen pro servery. Na rozdíl od rozhraní SATA Express, které nabízí propustnost 1 nebo 2 GB/s (PCI Express 2.0/3.0 ×2), SFF-8639 poskytuje stejně jako slot M.2 čtyři linky PCI Express, tedy 2 GB/s v generaci 2.0, nebo 4 GB/s v generaci 3.0. Jelikož je ale původní označení těžko zapamatovatelné, bylo nyní rozhodnuto je přejmenovat na jednodušší U.2, čímž je zároveň vyjádřena příbuznost se sloty M.2.

Intel SSD 750 (Zdroj: The Tech Report)
Konektor U.2 (dříve SFF-8639) na disku Intel SSD 750 (Zdroj: The Tech Report)

U.2 je označení pro konektor přítomný na samotných discích – vidět ho můžeme například na 2,5″ verzi Intel SSD 750, což je asi první spotřebitelské SSD, založené na tomto formátu. Standard U.2 na rozdíl od SATA Expressu nemá nějaké vlastní kabely, používají se pro něj kabely miniSAS HD. Právě prostřednictvím těchto konektorů by se měla podpora disků U.2 dostat na desktopové základní desky. Přímo nativně zatím žádný model toto rozhraní nemá, výrobci (víme například o MSIAsusu) ale chystají adaptéry do slotu M.2, ke kterým bude moci kabel miniSAS HD a s ním disk typu U.2 připojit s konektivitou PCI Express 3.0 ×4.

 

Rozhraní U.2 a s ním spojené konektory miniSAS HD na deskách ale nebudou přímo náhradou za SATA Express – alespoň ne hned. Setkávat se s nimi budeme asi jen na highendových modelech desek, jelikož jak konektory, tak kabeláž (která vyžaduje stínění a více vodičů) jsou dražší. Snížení ceny pro výrobce byl ostatně také důvod, proč pomalejší kabely SATA Express vznikly a proč s námi zde U.2 (dříve SFF-8639) není v desktopu od počátku.

Kabel s konektory miniSAS HD a U.2 (Zdroj: HardwareZone)
Kabel s konektory miniSAS HD a U.2 (Zdroj: HardwareZone)

Přejmenování konektoru SFF-8639 na U.2 naznačuje, že s ním zainteresované firmy nyní více počítají také ve spotřebitelském sektoru, jinak by asi neobratné původní označení tolik nevadilo. Širší podpora by byla pozitivní věcí, jelikož by otevřela různým těžkotonážním SSD ze sféry enterprise dveře i do PC a pracovních stanic založených na desktopových deskách. Čtyřlinkový PCI Express se také díky tomu bude moci objevit u highendových 2,5″ disků pro hráče, u nichž vzhledem k ceně nebudou dražší kabely tak velkou závadou.

Pomocí adaptérů se bude dát rozhraní U.2 (respektive konektor miniSAS HD pro kabel) vyvést ze slotu M.2
Pomocí adaptérů se bude dát rozhraní U.2 (respektive konektor miniSAS HD pro kabel) vyvést ze slotu M.2

Zdroj: Tom‘s Hardware, HardwareZone

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto