Disky po zdražení: co se změnilo a co je nejvýhodnější

0

Zpět do doby kamenné

Někdy mezi středou a pátkem se v českých e-shopech odehrálo něco, co jsme v takové míře v novodobé historii počítačů zažili snad jen jednou u operačních pamětí.

Když vydal Western Digital před pár dny tiskovou zprávu o pozastavení výroby pevných disků v Thajsku, asi by jen málokoho napadlo, jaký nastane šrumec. Mimo jiné také díky tomu, že se ještě dlouho po jejím vydání velice nic nedělo.

Až koncem minulého týdne ceny disků vystřelily ze dne na den často o více než dvojnásobek původní ceny, téměř najednou a ve všech e-shopech. Těžko říct, kdo to odstartoval a kdo se na tom nejvíc napakuje, každopádně se dá říct, že obchodníci a distributoři disky svorně zdražili a dali spekulantům minimální šanci.

Zvláštní je, že ač byly až dosud ceny celkem vyrovnané, řada e-shopů se teď v cenách disků dost rozchází. A prapodivné je i to, že se někde u některých malých disků, které jsou pořád tolik populární v kancelářských sestavách, srovnala cena na stejnou úroveň bez ohledu na kapacitu – shodnou cenu najdete třeba u 160 a 250 GB modelů a u 320 a 500 GB modelů Western Digital.

Přes víkend jsem posbíral po e-shopech ceny disků, setřídil je do následujících grafů a dopočítal i to, jak se hýbaly ceny samotných disků i ceny za gigabajt úložného prostoru.

Za základ, od kterého jsem se odpíchnul, jsem vzal nabídku v Alfa.cz a až následně jsem disky dohledával v dalších e-shopech. Proto v grafech nejsou disky, které Alfa nenabízí, ale i tak je jich požehnaně. Je možné (a dokonce dost pravděpodobné), že se budou ceny i nadále měnit i po vydání článku. I když jsem je začal vyzobávat až v pátek v noci, v cenících se mi měnily pod rukama během soboty a nějakých změn doznaly dokonce i v neděli. I když jsem se je pokoušel průběžně kontrolovat a aktualizovat, je pravděpodobné, že už u některých disků nebudou aktuální. U některých disků, které ještě mají v grafech cenu, se už také stihl v e-shopech změnit status na dočasně nedostupné a cena zmizela.

Budu doufat, že tento článek také přispěje k tomu, aby se ceny disků trochu víc synchronizovaly (a nemyslím tím dorovnat ceny na toho nejdražšího), rozdíl dva či tři tisíce u stejného modelu napříč e-shopy určitě není standardní stav.

Doplnění: během dne ceny stále ještě rostou, na vyšší ceny se u jednotlivých modelů více či méně rychle dotahuje zejména Czechcomputer. Jedním z kandidátů na skokana roku z jeho nabídky je jeden ze „zapomenutých“ 1,5TB modelů, starý WD15EARS, u kterého cena vyskočila z 1607 na 4586 korun. Novější WD15EARX je asi o pět stovek levnější. 

Cena úsporných a výkonných disků po zdražení

V následujícím grafu jsou nové ceny úsporných pevných disků s 5400 a 5900 ot./min. Řazené jsou podle kapacity a následně dle ceny. V každém chlívku pro disk jsou až čtyři pruhy (v závislosti na tom, v kolika e-shopech jsem stejný model objevil). Některé z disků už někde přestali prodávat, u některých zase schází cena kvůli tomu, že je e-shop sice nabízí, ale nezobrazuje cenu kvůli dočasné nedostupnosti.

Hodně zoufalá je situace hlavně u 1TB disků Western Digital Caviar Green, jejichž cena vyskočila z nějakých 1200–1500 Kč pod třítisícovou hranici (a občas ji už i přelezla).

Totéž platí pro výkonné disky se 7200 ot./min – tedy řazení podle kapacity, při stejné kapacitě ještě dle ceny.

Tady brutálně podražily především disky s nejnižší kapacitou, které se osazují do levných sestav jako systémové (a které je kvůli rychlosti nevhodné nahradit levnějšími zelenými disky). Částky kolem 1500–2000 korun ani skok o 700–1000 korun asi nikoho nezrujnuje, procentuální nárůst ceny je ale vysoký.

Velký skok udělaly také už před zdražováním nikterak výhodné WD Caviar Black, a ještě větší malé rychlé disky ze série WD Caviar Blue.

Cena za gigabajt – 5400 a 7200otáčkové disky

Cena za gigabajt

Zatímco před zdražováním na tom byly obecně nejlépe 2TB disky, se zdražením se výhodný poměr cena/GB posunul zpátky na 1,5 TB disky. Tipoval bych, že to je spíš tím, že 1,5TB modelů je jen pár a zůstaly tak trochu stranou zájmu – některé se zdražovaly až dodatečně po první vlně, a některé zatím jen o málo. Je pravděpobné, že se to rychle srovná.

Úplně do háje šel poměr cena/výkon u 1TB pevných disků Western Digital ze série Caviar Green a AV-GP. Nejlíp se drží již zmíňované 1,5TB disky. A v případě dosud nejvýhodnějších 2TB disků už to stojí také za starou bačkoru – třeba dosud populární 2TB WD20EARS už je na tom stejně jako 3TB modely, u kterých se dosud připlácelo za to, že mají nejvyšší dostupnou kapacitu.

U 7200otáčkových disků je poměr celkem vyrovnaný, výjimkou jsou jen menší kapacity, u kterých se dá předpokládat, že budou u těch, co potřebují disk, v současnosti nejvíc v kurzu – vždyť koho by lákalo vysolit bezmála tři tisíce za terabajtový disk, který stál před čtrnácti dny třináct stovek. Doslova tragédie je to u „kancelářských“ 160–320GB disků.

Ceny disků před a po zdražení

Ceny a cena za gigabajt před a po zdražení

V následující tabulce je srovnání cen pevných disků před a po zdražení. Nejlepší zdroj starých cen, co jsem ještě vyšťoural, byl ceník Softcomu z konce září. Automatické zasílání mailů s ceníky v XLS z Alfy a CZC bohužel postupem času nějak přestalo fungovat, jestli máte tušení, jestli to ještě nějak jde rozběhat, nebo víte o nějakém dalším větším populárním e-shopu , kde by tato služba fungovala, dejte prosím vědět v diskuzi.

Nejprve se (pro lepší rozlišení) podíváme, jak poskočily ceny pouze u zelených disků:

dále u výkonných disků…

A konečně ještě rekapitulace pro všechny disky včetně 10000otáčkových se stejným měřítkem:

Cena za gigabajt před a po zdražení

Cena za gigabajt před a po zdražení

Graf se změnou ceny za gigabajt patří k těm nejzajímavějším, zejména pro ty, kteří nejsou limitování cenou a alfou a omegou je pro ně co nejnižší cena za gigabajt úložného prostoru. Zejména zdražení nejmenších disků, které na tom ani před zdražováním nebyly nejlépe, v něm vyniká ve vší obludnosti.

Při pohledu na šedé a modré proužky je taky dobře vidět, jak se výhodný poměr cena/kapacita svezl ze 2TB na 1,5TB modely, jako tomu bylo kdysi. Bohužel právě v této kategorii není moc z čeho vybírat.

U výkonnějších disků s větší kapacitou zůstávají 1TB modely nejvýhodnější stejně jako před zdražováním. Ale teď už to asi nebude moc platné, jen málokdo bude ochotný vysolit za terabajtový disk tři tisíce jen proto, že je výhodnější, než 500GB model.

Jako malý ostrůvek naděje vypadá 1TB Barracuda 7200.12 ST31000524AS, kterou najdete v předchozím grafu za dva tisíce.

O kolik procent disky podražily proti konci září je shrnuto v tomto grafu. Rekordmanem je rodina Caviar Blue, která byla ještě před pár dny velice zajímavá.

Ceny před rokem a dnes

Ceny před rokem a dnes

Nejsmutnější pohled je asi na tento graf, ve kterém je srovnání cen z Alfa.cz před rokem a dnes (a ještě děsivější by to možná bylo ve srovnání s ceníkem starým dva roky).

Ke grafu jen drobná poznámka – během roku došlo u prodávaných disků k nahrazní novějšími modely a „drobným“ změnám (počet ploten, komunikační rozhraní, velikost cache). U disků, kde se mi nepovedlo najít ve starém ceníku stejný model, jsem vybral ten nejpodobnější, klíčové parametry (otáčky, kapacita) ale odpovídají určitě.

Z grafu se dá vytušit, jakým požehnáním jsou záplavy v Thajsku pro výrobce a továrny, které mohou produkovat, i pro distribuční řetězec, který se na tom napakuje – i kdyby si všichni zákazníci postavili hlavu a disky přestali na půl roku nakupovat, stěží někdo zastaví prodeje nových PC jen proto, že je málo disků. A v sestavě už se to nějak ztratí.

HDD nebo SSD?

Má cenu ještě kupovat klasický disk na systém?

Spousta lidí se nechala v diskuzích slyšet, že než kupovat předražené klasické disky, raději pořídí SSD. Poslední stránka je tedy zaměřená čistě na srovnání cen a poměru cena/kapacita mezi všemi obvyklými typy disků.

Počet položek už jsem výrazně zjednodušil. U každého disku najdete jen jednu cenu, vždy tu nejnižší cenu ze všech čtyř zúčastněných e-shopů.

V grafu jsou i ceny dvou modelů 10000otáčkových VelociRaptorů. U nich už se neubráním pocitu, že někdo při zdražování škaredě přestřelil – kdo bude opravdu chtít výkonný disk, jen sotva sáhne po 300GB VelociRaptoru za 5500, když může mít za 8200 korun 256GB Kingston SSDNow V100.

I když ceny disků vyskočily hodně nahoru, i ty nejlevnější SSD mají pořád ceny za gigabajt řádově jinde. Dá se na to ale dívat i jinak – za tři tisíce můžete mít 80GB nebo 96GB systémové SSD, které pořád stačí na vše s výjimkou skladování videa, fotografií a her a dá se s ním nějaký čas přežít. Nebo můžete za podobné peníze pořídit terabajtový disk.

Dá se předpokládat, že spousta lidí, která váhala mezi klasickým diskem a SSD, se ted rozhodne spíše pro SSD. Ale čím víc jich bude, tím větší je pravděpodobnost, že nahoru půjdou i ceny SSD.

Bouřlivý vývoj cen s velkou pravděpodobností nekončí. Uvidíme, zda zůstanou disky ležet na skladech a jejich cena bude postupně klesat, nebo kvůli honu na poslední levné kusy ještě povyleze nahoru.

Ohodnoťte tento článek!