Disney pohltí Hulu a rozšíří jej do světa. Netflix a spol. mají novou konkurenci

3

Pokud jste si mysleli, že bublina s filmovými službami splaskne a brzy dojde ke konsolidaci trhu, máme pro vás špatnou zprávu. Přijdou nebo vyrostou ještě další konkurenti.

The Walt Disney Company včera oznámila, že získala plnou kontrolu nad Hulu. To je populární americká služba, které v minulosti začínala jako společný podnik několika konkurenčních televizí, které chtěly vytvořit souhrnných archiv svých pořadů a seriálů. Postupně se pak na Hulu nabíraly i filmy, živé televizní vysílání a dnes už Hulu stejně jako Netflix produkuje také vlastní exkluzivní obsah.

Možná jste viděli 11.22.63 s Jamese Francem, kde se cestuje do minulosti kvůli záchraně JFK. Chválený je též seriál Příběh služebnice, který v Česku přejalo HBO. Hulu také točí novou sérii Veronicy Mars. Pořadů je několik desítek, na Wikipedii najdete seznam.

Procenta, která vám zamotají hlavu

Ještě na začátku roku platilo, že Hulu vlastní Disney (30 %), Fox (30 %), Comcast (30 %) a AT&T (10 %). Jenže pak se věci daly do pohybu. Disney za 71 miliard koupil Foxe, o nějž se přetahoval právě s Comcastem. A AT&T, pod něhož od loňska patří Warner Bros, HBO, DC Comics či televize CNN, v dubnu prodal svůj podíl za 1,4 miliardy. AT&T má totiž se streamingem vlastní plány, které se budou točit kolem HBO Go, DC Universe a chystané služby od Warneru. Po téhle rošádě tak Disney drží 66% podíl v Hulu, Comcast zbylou třetinu.

A takto to bude nejméně do ledna 2024. Comcast sice přenechal rozhodovací práva v Hulu Disneymu, ale podíl si ještě necelých pět let ponechá. Pak se firmy dohodnou na prodeji, který by měl Comcastu vynést minimálně 5,8 miliardy dolarů. Spolu s tím Comcast slíbil, že přes Hulu bude nadále distribuovat svůj obsah (firmě patří filmová studia Universal a DreamWorks či televizní síť NBC. Nicméně spolu s tím chystá vlastní streamovací službu, pro kterou rovněž bude točit exkluzivní obsah.

Hulu půjde do světa

Plná kontrola Disneyho nad Hulu znamená, že by se služba měla konečně vydat mimo Spojené státy. Bob Iger, šéf Disneyho, již mluví o rozšíření do zahraničí. Hulu to bude potřebovat. Služba má aktuálně 25 milionů předplatitelů, ale za rok prodělala 1,5 miliardy. Expanze pomůže rozšířit uživatelskou základnu i naplnit pokladnu. Přesné plány ale zatím neznáme.

Disney má navíc v plánu pro Hulu točit exkluzivní filmy a seriály. Jenže zároveň s tím se připravuje na start služby Disney+, kde bude rovněž vznikat unikátní produkce. Jak se budou Disney+ a Hulu lišit? Zatím to vypadá, že Plusko se zaměří na rodinnou zábavu, kdežto Hulu by mohlo pokrýt vážnější nebo drsnější obsah. Firma už nicméně potvrdila, že na Hulu pošle seriálové adaptace komiksů Marvelu, které ovšem budou i na Disney+. No, bude v tom chaos. Zde si dovolím připomenout článek Filmová a TV studia tak moc milují internet, že tím akorát posílí pirátství (komentář).

Disney pohltí Hulu a rozšíří jej do světa. Netflix a spol. mají novou konkurenci
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Disneymu zas ruplo v bedne ne? To bude mit Hulu i Disney+ oddelene? Jako jsou normalni?

    A co titulky do cestiny?

    Treba momentalni hit naprosto fantasticka serie z produkce HULU se jmenuje The Act (Odhalení) a titulky do cestiny udelalo HBO. Porad take na HBO bezel a je mozne se na nej podivat na HBO Go.

  2. Trochu prasárna, ale dá se to pochopit. Proč provozovat jednu velkou službu za jeden poplatek, když můžou provozovat dvě menší za dva poplatky. Obsah se bude vzájemně trochu překrývat, aby zákazníka jedné služby donutil pořídit předplatné i té druhé. Sen o jedné velké službě s obřím katalogen Disney+Fox se začíná rozplývat.

    Asi to jinak nepůjde, nemůžou zaběhlou firmu s miliony zákazníků jen tak zaříznout, smluvně jsou určitě vázáni Hulu pár let držet a teprve až budou 100% vlastníky možná začnou pomalu služby slučovat. Pokud ale bude Hulu i Disney+ generovat dost peněz nezávisle na sobě tak se asi to merge moc nepoženou.

  3. Ono je to ještě horší – těch služeb je daleko víc, v podstatě každá televize má svoji streamovací služby. Naštěstí aspoň ti, co působí jen v USA, často prodávají svá originální díla pro distribuci ve světě konkurentům. Např. HBO v Evropě vysílá seriál Counterpart, který udělala jako exkluzivku služba Starz (https://www.starz.com/) nebo Berlin Station, který udělal ePix (https://www.epix.com/). Ale je pravda, že většina těchto „originálek“ se k českým divákům legálně nedostane, což je určitě škoda.