Divergo C1: Nomen omen

0

Plusy a mínusy

+ Výkonný čtyřjádrový Intel Core i7 procesor
+ Full HD displej s rozlišením 1920 × 1080

 

– Namodralý barevný nádech monitoru
– Nízká výdrž baterie

Na českém trhu existuje veliký výběr značek výrobců notebooků. Většina velkých hráčů již přišlo na to, že přístupné modely jsou velmi žádané. Dokázali jim to noname výrobci, kteří nabídli zájemcům zajímavé konfigurace za dostupné ceny. Nezřídka se do této skupiny etablovali i čeští prodejci, kteří si nechají stavět stroje u asijských výrobců. Společnost Notebook Zone zachytila tento trend a nabídla českému trhu notebooky Divergo. Divergo je zkrácením uměle vytvořené slovo (divergovat – odchylovat se, lišit se), které zvukově navozuje pocit něčeho čertovského, ďábelského. Poměr výkon/cena jejich produktů je natolik pádným argumentem, že zcela jistě stojí za zvážení. A tím to nekončí. Notebook Zone nabízí širokou možnost konfigurace svých strojů, k čemu slouží šikovný webový formulář, slušná podpora v podobě shromáždění potřebných ovladačů a doplňkových utilit na svých stránkách. A na konec tečka v podobě možnosti lakování téměř dvěma sty odstíny barev.

 

 

Úvod, vzhled, kvalita zpracování a použité materiály, hardwarová konfigurace

Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1Divergo C1

Vzhled

Model C1 designově nijak nevybočuje z běžného standardu. Vzhled nepatří mezi high-tech třídu, ale na druhou stranu ani neurazí. Tělo notebooku tvoří kvalitní plast s lesklým povrchem. Vrchní deska kolem klávesnice má standardně světle šedou barvu s grafickým prvkem v podobě fraktálových křivek, které působí jako decentní oživení šedé barvy. Při objednání stroje máte možnost vybrat ze vzorníku 183. barev za příplatek 3 640 Kč bez DPH. Částka to není malá, ale odpovídá použité technologii. Jedná se o kvalitní automobilový lak, ručně nastříkaný na základovou barvu. Tím je zaručena vysoká odolnost a trvanlivost laku. Reproduktory s drátovým krytem a rámečkem v chromovém provedení působí docela luxusně a přitom nenuceně. Černé víko displeje, podtrhující chromové doplňky je také v lesklém provedení, bohužel není lakované a použitý plast je náchylný na poškrábání. Rám kolem LCD panelu má běžnou sílu kolem 1,5 cm.

Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1

Kvalita zpracování, materiály

Použité plasty jsou poměrně kvalitní, dobře slícované a ani při krutu nevydávají žádné pazvuky. Pouze při poklepu uslyšíte jakési šustění, které vydává klávesnice. Přesněji uložení jednotlivých kláves, staršího typu. Klávesnice jak standardní notebooková bez numerické klávesnice na pravé straně. Nad klávesnicí jsou tři diody indikující Dnes je jen velmi málo firem, které mají prostředky nebo se jim vyplatí držet výrobu vlastních produktů. Překvapivě mnoho i firem zvučných jmen využívá služeb velkých výrobních závodů, které jim na zakázku vyrobí přesně takové zařízení, jaké si objednají. Proto se dá říci, že v současnosti není příliš veliký rozdíl ve zpracování či použitých materiálech mezi stroji s logem notoricky známých firem či počítači s nálepkou neznámého výrobce nebo dokonce bez označení. Zní to zajímavě, ale až čas ukáže, zda výrobky začínajících společností nabídnou podobnou spolehlivost a životnost.

Hardwarová konfigurace

Zapůjčený model C1 patří mezi nejsilnější stroje v nabídce společnosti Notebook Zone. Srdcem modelu je čtyřjádrový procesor Intel Core i7 720QM  s 6 MB cache se základní frekvencí 1,6 GHz, která může být v případě potřeby navýšena funkcí TurboBoost až na 2,8 GHz (v konfigurátoru pro toto šasi lze objednat ještě výkonnější variantu s označením 820QM s 8 MB cache a základní frekvencí 1,73 GHz přetaktovatelnou pomocí TurboBoost až na 3,06 GHz). Výborně mu sekunduje nová grafická karta ATi Mobility Radeon HD5650 s 1 GB VRAM DDR3. Grafická karta dokáže kromě vlastní videopaměti využít až další 2 GB z RAM počítače. Operační paměť je od výrobce osazena 4 GB RAM. Šasi podporuje rozšíření dvěma 4 GB moduly na 8 GB celkové paměti. Do tohoto výkonného modelu výrobce rozumně dodává rychlý pevný disk Seagate Momentus 7200 otáček s funkcí G-Force o kapacitě 500 GB. Konektivitu zajišťuje gigabitová LAN, Bluetooth nebo Wi-Fi. Optická mechanika DVD-RW DL dnes již nikoho nepřekvapí.

Klávesnice, touchpad, ostatní ovládací prvky a porty

Klávesnice

Klávesnice i přes velikost těla notebooku nenabízí numerický blok. Kompenzováno je to pouze rozměry jednotlivých kláves a prostorem na pravé straně pro hlavní vypínač, spínač napájených USB a snímače otisků prstů. Klávesy jsou nízkozdvihové s náběžnými hranami. Psaní na této klávesnici je poměrně jisté, bohužel i tato klávesnice zaslouží malou výtku za propružení celého bloku. Tlačítko Fn pro volbu dalších funkcí kláves je trochu nešťastně umístěno v levém spodním rohu. To vyžaduje nějaký čas pro návyk. Běžně je v tomto rohu totiž umístěna klávesa Ctrl, která byla posunuta o pozici vpravo.

Divergo C1Divergo C1Divergo C1

Touchpad

Touchpad není fyzicky oddělen od vrchní plochy. Pozici naznačuje rámeček s kulatými rohy a podlouhlé potvrzovací tlačítko s dostatečným odporem. Povrch touchpadu má stejně lesklé provedení jako zbytek panelu. To může s vlhkými prsty ztěžovat obsluhu kurzoru. I přes nainstalované Windows 7 bohužel nevyužijete ovládání gesty. Touchpad je bohužel nepodporuje. Výhodou je možnost vypnutí touchpadu při použití myši. Občas se totiž může stát, že se při psaní nechtě dotknete plochy touchpadu a kurzor může odskočit na jiné místo v již napsaném textu. Potvrzovací klávesa je vyvedena v chromu a obě strany mají měkčí, ale jistý chod.

Ovládací prvky a porty

Na pravé straně vedle klávesnice nalezneme již zmíněný hlavní vypínač, spínač napájených USB a čtečku otisků prstů. Pro zprovoznění čtečky otisků je potřeba stáhnout ze stránek Notebook Zone (www.notebookzone.cz). Vlevo dole na vrchním panelu umístnil výrobce čtyři led diody indikující zapnutí přístroje, napájení ze sítě, práci pevného disku a zapnuté bezdrátové připojení. Pod těmito diodami najdeme na přední straně vypínač na bezdrátové připojení. Na přední straně dále nalezneme IR přijímač, čtečku paměťových karet a vstup a výstup pro mikrofon a sluchátka či externí reproduktory. Na pravém boku pak 3 USB porty (z nichž dva jsou napájené), konektor pro připojení externí antény vestavěného televizního tuneru (v balení je přiložena redukce na standardní konektor koaxiálního kabelu), za ním optickou mechaniku a zcela vzadu konektor napájení ze sítě. Na levém boku se nachází HDMI port, konektor D-SUB pro připojení externího monitoru, LAN konektor RJ-45, v zadní části třetí USB 2.0 a Kensington zámek. Posledním ovladačem je ten dálkový, který výrobce dodává k této konfiguraci standardně. Slouží k ovládání Windows Media Center aplikaci, včetně plné ovládání televizního tuneru včetně teletextu.

Displej, multimedia (webkamera, zvuk), bezdrátová rozhraní (Wi-Fi + Bluetooth)

Displej

Testovali jsme konfiguraci s lesklým LCD displejem 15,6″ s extrémním HD rozlišením 1920 × 1080 obrazových bodů. Pro práci s tímto notebookem je to výborné rozlišení (nástrojové lišty zabírají jen málo místa a pro práci samotnou zbývá dostatek plochy), pokud předpokládáme, že výkon notebooku ocení převážně zájemci o náročnější práci (úprava fotografií, střih videa a pod‚Ķ). Běžný uživatel pravděpodobně nedocení tak vysoké rozlišení a zvláště zákazníci vyššího věku si zřejmě budou zvětšovat velikost ikon,  popisku či textu v prohlížeči. A to je situace, kdy tak vysoké rozlišení pomalu ztrácí smysl a je na uváženou, zda neušetřit volbou displeje s nižším rozlišením a méně výkonnou grafickou kartou. Tovární nastavení displeje, podobně jako u minulý týden testovaného Asusu, nepatrně utíká do modrého nádechu. Divergo nemá nadstavbový systém pro uživatelské nastavení stroje, ale přes systémové nástroje Windows 7 barevnost můžete snadno vyvážit. Diskuze na téma lesklý versus matný displej stále neberou konce. Je to víceméně dané osobními preferencemi, návykem a také prostředím, kde bude notebook (či jakýkoliv jiný displej) převážně provozován. Nevýhodou lesklých displejů může být přítomnost rušivých odlesků, kladnou vlastní je pak vyšší kontrast či přesněji sytější, tmavší podání tmavých odstínů. Víko displeje má dostatečně pevné panty, aby displej s jistotou držel ve zvolené poloze i na neklidných nohou. K jeho pohodlnému otevření však budete potřebovat obě ruce.

Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1

Multimedia

Divergo díky své konfiguraci plně uspokojí širokou veřejnost očekávající od notebooku využití nejen kancelářské. Windows Media Center, obsažený ve Windows 7, plně ovládnete díky přiloženému dálkovému ovladači, který slouží zároveň  i jako ovladač pro vestavěný TV tuner. Tuner přijímá jak klasické analogové vysílání, pro něj je vybaven teleskopickou anténou s přísavkou, tak i kabelový nebo digitální signál přes Set-Top Box. Další výbava čítá webovou kameru, interní mikrofon a stereofonní reproduktory. Web kamera s rozlišením 2 MPix má slušnou citlivost, kterou lze softwarově ještě upravit, stejně tak jako kontrast, sytost, jas a další parametry. Zabudované reproduktory jsou tu víceméně do počtu. Pro systémové zvuky jsou dostatečné, pro filmový zvuk je jejich zvukový charakter na hraně použitelnosti, ale pro poslech hudby poslouží jen ve stavu nejvyšší nouze. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje Wi-Fi karta Intel Series 5100 standardů a/b/g/n a Bluetooth.

Výkon, baterie a výdrž, celkové zhodnocení

Výkon

Pokud odhlédneme od faktických výkonových testů, zbude nám pocit z toho, jak stroj pracuje, jaké jsou jeho reakce‚Ķ Už nabíhání systému nezklame. Windows 7 se všemi důležitými aktualizacemi naběhne zhruba za jednu minutu a dvacet vteřin. I další práce potvrzuje vysoký výkon čtyřjádrového procesoru, rychlého disku a dostatečné operační paměti. Například spuštění pro Windows problematického prohlížeče Safari je dílem okamžiku, podobně jako přehrávač iTunes. Ani při silné zátěži výkonnostními testy nebylo zahřívání notebooku a následné větrání nikterak dramatické. Výdech větrání je na levé straně a nebude vás tak obtěžovat zahříváním ruky s myší.

Baterie a výdrž

U takto výkonného hardware s procesorem o příkonu 55 W nečeká nikdo maratonskou výdrž, nicméně dvě hodiny práce na šestičlánkovou baterii je doba vhodná tak na poklidné pročtení webu u dobré kávy s ponecháním nouzové rezervy.

Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1

Závěr

Divergo C1 představuje zajímavou volbu pro uživatele očekávající vysoký výkon, možnost poměrně široké konfigurace, kteří jsou si schopni určitou část servisu zajistit svépomocí. Prodejce poskytuje ke stažení ze svých stránek velké množství ovladačů. To však vyžaduje od uživatele rozsáhlejší znalosti. Designově se jedná o přístroj maskující pokročilejší technologie, zpracování a použité materiály jsou na slušné úrovni. Možnost lakování poskytuje spolu s variabilní konfigurací příjemnou individualizaci. To může být společně s cenou pádným argumentem volby tohoto stroje před konkurencí zvučných jmen.

Kompletní fotogalerie

Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1 Divergo C1

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Divergo C1 15,6″

Cena

28 159 Kč s DPH

Zapůjčil

Notebook Zone, www.notebookzone.cz

 

Specifikace

Procesor

Intel Core i7 720QM: 1.60 GHz, s funkcí Turbo Boost až 2.80 GHz

Operační paměť (vestavěná)

4 GB (DDRIII 1066 MHz)

Operační paměť (rozšiřitelná do)

8 GB

Pevný disk (velikost)

500 GB

Pevný disk (rychlost)

7 200 otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

DVD Super Multi DL

Optická mechanika (rychlost)

Velikost displeje (palců)

15,6

Rozlišení displeje

1920 × 1080

Grafická karta

ATi MR HD5650

Grafická paměť

1 GB

Wi-Fi

a/b/g/n

Bluetooth

Ano

Mobilní komunikace

Operační systém

Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit

Porty (s výjimkou USB)

D-Sub, HDMI, ethernet, audio

Počet USB portů

4 × USB 2.0 (2 napájené)

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet

Rozměry

377 × 255 × 37,6 mm

Hmotnost

2,70 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

3DMark03 (body)

3DMark05 (body)

13 578

3DMark06 (body)

7 008

PCMark05 (body)

6 712

HDTune (MB/s; ms)

79,8

CrystalDiskMark 2.2  (MB/s)

Sq.Read: 100,91; Sq.Write: 40,52

Windows Experience Index

 

Výdrž web* (čas)

Výdrž kancelář** (čas)

Výdrž multimédia*** (čas)

2:06 hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!