Divize osobních počítačů zůstane u Hewlett-Packard

0

Světový lídr v prodeji osobních počítačů, amerických gigant Hewlett-Packard, informoval formou tiskové zprávy o tom, že tuto svou divizi prodávat nebude. Tím tedy celkem rázně ukončil diskuse na toto téma. „HP objektivně zhodnotilo strategický, finanční a provozní dopad vyčlenění PSG. Z naší analýzy vyplývá, že ponechání PSG v rámci HP je správné rozhodnutí pro zákazníky, partnery, akcionáře i zaměstnance,“ uvedla Meg Whitman, prezidentka a generální ředitelka HP a dodala: „HP je společně s PSG silnější.“

To nakonec není moc překvapivé, jelikož tabulky prodejů HP po pauze opět vede od roku 2007, což vytrvalo až do loňského roku, přičemž letos se změna také neočekává. Za rok 2010 činil tržní podíl HP téměř 20 %, a to s více jak 64 miliony prodaných kusů celosvětově. Za fiskální rok 2010 to činilo obrat více jak 40 miliard amerických dolarů, bylo by tedy dost nelogické se zdravé součásti firmy zbavovat.

I v současnosti jsou v podstatě prvními dvěma volbami nákupu sestav do větších firem HP a Dell, malé podniky či domácí uživatelé je však často volí také, poptávka tedy nebude mít tendenci výrazněji klesat. Pokud by IBM udržely oprátku v rukou, mohl by dnes být na trhu třetí takto silný hráč, ovšem co se stalo víme (IBM v podstatě udělaly PC a Microsoft, Microsoft vykradl co mohl a šel jinam, čímž úspěšně zabil divizi PC, v IBM samotném o osobní počítače koncem 90. let, po rozšíření Windows, jaksi celkově začal opadat zájem a tak prodeje klesaly až do postoupení divize Lenovu roku 2005).

HP by podobný osud potkat neměl, jelikož současné trendy zvládá držet a přitom stále vyrábí kvalitní výrobky (ač v oblasti pro domácí uživatele je vidět vytrvalý sestup v kvalitě, zejména u notebooků). Dell se sice z finančních podvodů vrcholných manažerů již vylízal a opět je silnou konkurenceschopnou společností, i přesto by však osobní počítače HP v blízké době neměly čekat žádné potíže a tak by bylo zbytečné tuto součást korporace odprodávat.

Zdroj: TZ HP, eTForecasts

Divize osobních počítačů zůstane u Hewlett-Packard
Ohodnoťte tento článek!