Divizi 3G/4G modemů Renesas koupil Broadcom. I kvůli expertům z Nokie

0

Začátkem prázdnin jsme vás informovali o tom, že společnost Renesas zavírá ztrátovou divizi vyvíjející modemy pro mobilní sítě. Jelikož trh s mobilními telefony stále živě roste, mělo by se jednat o zajímavou příležitost k akvizici; silný hráč na mobilním trhu by si s ní mohl pomoci k lepší konkurenceschopnosti. Mateřské firmě se divizi nejprve prodat nepodařilo, tento týden se ale kupec přeci jen našel, a to přímo z oboru: společnost Broadcom.

Připomeňme, že řadu modemů, kterou vyráběl Infineon, si koupil Intel. Nvidii se zase podařilo spořádat firmu Icera a na základě jejích technologií nyní může nabízet čipy Tegra4i s integrovaným modemem. Skoro by se proto chtělo říci, že mobilní divizi Renesas by mělo koupit AMD, to však čipy pro telefony asi hned tak vyrábět nebude a navíc by zde byla problémem otázka peněz. Mnohem spíše byl ve hře spíše investor z řad movitých velevýrobců mobilních telefonů. Například Apple očividně touží po soběstačnosti a nezávislosti, podle jiných zvěstí zase měl být vážným zájemcem Samsung.

Divizi modemů Renesas koupil Broadcom 

Že s Renesas vyjednávají zástupci Samsungu, psal před pár dny server Bright Side of News*, v tomto případě se ale docela spletl. Hned vzápětí se totiž roznesla zpráva, že kupcem bude místo právě toho společnost Broadcom. A koupě už dokonce nebyla ve stádiu jednání, sama firma ji totiž sama jako hotovou věc ohlásila v tiskové zprávě. Potenciálně cenná modemová divize, o kterou paradoxně ze začátku nebyl zájem, tak přejde pod firmu, která modemy pro mobilní telefony sama produkuje. Broadcom vyvíjí i vlastní řešení pro 4G LTE, takže by Renesas teoreticky ani nemusel potřebovat.

Podle Broadcomu však má akvizice smysl i přes překrývající se portfolia obou subjektů. Jednak Broadcom dostane do ruky hotový produkt ověřený několika klíčovými operátory po světě. Díky koupi se ale také dostane k cenným expertům, kteří v divizi pracují ve Finsku ještě od dob, kdy tento byznys patřil Nokii. Tito lidé sami pracovali na specifikaci příslušných mobilních technologií a jejich zkušenosti se přímočaře řečeno „ještě budou hodit“.

 

Broadcom převezme i další zaměstnance v Indii a Británii. Co všechno je součástí akvizice kromě vývojových týmů, technologií, návrhů čipů a příslušného duševního vlastnictví ovšem jinak nebylo přesně popsáno. Broadcom zaplatí zhruba 164 milionů USD a obchod by se měl definitivně dokončit do konce roku. Samotné ujednání je ale už hotovou věcí a akvizici schválily správní rady obou stran.

Divizi modemů Renesas koupil Broadcom

Co myslíte, hryžou si dnes například v Apple zuby, že prve, když Renesas divizi nabízela všem zájemcům, do obchodu nešli? Nebo mít vlastní technologiie není zas tak rozhodující a je lepší brát „u specialistů“ (ať už tím, kdo bude mít zrovna nejlepší řešení, bude současný hegemon Qualcomm či někdo jiný)?

Zdroje: Renesas, Broadcom, AllThingsD

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář