DivX prodán Sonicu za 323 milionů dolarů

0

Společnost DivX, která stojí za stejnojmenným videokodekem, byla dnes odkoupena Sonicem. Tuto firmu známe především díky nástrojům rodiny Roxio (vypalování, přehrávání a editace videa…). Sonic zaplatí akcionářům 3,75 dolaru v hotovosti a nabídne 0,514 akcie vlastní. V úterní uzavírce to dělá 9,83 dolaru za akcii, celkem tedy zaplatí asi 323 milionů dolarů. Akcie Sonicu po ohlášení obchodu klesly o 10 %, zatímco hodnota DivX šla o 25 % nahoru.

Populární kodek zůstává v Kalifornii, jen se stěhuje o 500 mil na jih ze San Diega do Novata. Sonic očekává, že obchod bude dokončen letos v září, kdy by měly akvizici schválit úřady. Sonic tím získá řešení pro výrobu a distribuci videa, zároveň převezme certifikaci hardwarových zařízení (přehrávačů), na kterém DivX také vydělával.

DivX nabízí pětici nástrojů pro Windows a dva pro Mac OS X, zdroj: DivX

Je třeba zmínit, že DivX byl původně schopný kodek pro videoformát MPEG-4 ASP a jeho největší konkurencí byl Apple QuickTime, Nero Digital nebo bezplatný XviD. Na konci roku 2007 navíc koupil za 28 milionů dolarů společnost MainConcept, čímž své aktivity rozšířil také na formát MPEG-4 AVC (aka H.264).

Co to znamená pro uživatele? Změna majitele se jich možná nedotkne, ale v tuto chvíli se nedá odhadnout, jaký způsobem bude kodek DivX dále vyvíjen. Jedno je ale jisté, Sonic (Roxio) si příliš nepotrpí na freewarové verze programů. Snad se tedy polepší a základní nástroje DivX zůstanou zdarma.

Zdroj: DivX, Yahoo Finance

Ohodnoťte tento článek!