Dlouhá cesta k vlastnímu ekosystému nativních aplikací pro Chrome

0

Pokrok nelze zastavit. Samozřejmě, že někdy se dostanete do bodu, kdy je těžké pokračovat mílovými kroky kupředu. Mnoha chutěmi a barvami zářící koktejl, který opájel uživatele prohlížečů, se vyčerpal. Teď pijeme nudnou sodovku, nápoj nám zevšedněl. Takový Chrome předvedl, jak má vypadat moderní uživatelské rozhraní, jež osekal na kost. V současnosti tvůrci nemají co osekávat a inovace z pohledu uživatele váznou, byť se ve skutečnosti zajímavé věci stále odehrávají na pozadí.

Tip: Aktivujte snadno nový spouštěč webových aplikací v Google Chrome

Těžko lze někoho vinit, že ho výkřiky technologie neuchvacují. Pravdou zůstává, že se Chrome výrazněji neproměnil pořádnou dobu. A navzdory tomu si můžete všimnout drobností, které prohlížeč postupně a opravdu značně nenápadně proměňují. Ony změny přitom nejsou tak nepodstatné, jak by se mohlo zdát. Dávají nám vědět o tom, kam Google se svým produktem směřuje. Nebudeme chodit kolem horké kaše, firmu stále více zajímají webové aplikace.

Soumrak rozšíření

V modifikované verzi prohlížeče se na mne usmívá několik tlačítek hned vedle adresního řádku. Přestože pro mne mohou představovat prioritu a důvod, proč prohlížeč používat, Google uvažuje jinak. Mění vůbec běžný uživatel funkcionalitu aplikace prostřednictvím dodatečných doplňků? Ví vůbec o tom, že něco takového lze učinit? Z minulosti víme, že většinový uživatel zásadně nemění ani výchozí nastavení aplikace. A obvykle nereflektuje na její dotazy.

Rozšíření pro Google spíše ztrácí význam
Rozšíření pro Google spíše ztrácí význam

Ty maximálně potvrdí podvědomým klepnutím na Ano, případně je odstraní z cesty křížkem. Je proto volba zbytečná? Snad budete souhlasit, že dozajista nikoli. Určité procento jedinců se stále zajímá o to, jak úpravou výchozí konfigurace dosáhnout lepší efektivity a spokojenosti. I to může být důvod, proč odklidit do ústraní něco, co většinové publikum nezajímá, ale nezabít to úplně.

Méně pohodlné zacházení s doplňky nasvědčuje, že právě tak se Google chová. Důkazy o odklonu od rozšiřování prohlížeče lze vysledovat až do Chrome Web Store (v češtině Internetový obchod Chrome). Na samém konci postranního panelu naleznete odkaz na sekci s rozšířeními a pod ní motivy vzhledu. Ani jeden ze dvou uvedených typů obsahu nenaleznete na hlavní stránce. Namítáte, že působí přeplněným dojmem? Ano, ale webovými aplikacemi.

Aplikace budují ekosystém

Právě aplikace teď lížou smetanu. I kdyby někdo nevěděl, že si může díky doplňku na nástrojovou lištu přidat tlačítko pro vyvolání správce souborů, Facebook nebo e­‑mail používat bude. Od toho také prohlížeč má. Odkazy na webové aplikace proto plní Chromy po celém světě. V nové kartě se stále můžete přepínat mezi oddílem s nejnavštěvovanějšími weby, vedle toho ale můžete přejít do oddělení, které prakticky není ničím jiným než sbírkou odkazů.

Webové a nativní aplikace vyplňují hlavní stranu katalogu
Webové a nativní aplikace vyplňují hlavní stranu katalogu

Od klasických knihoven se odlišuje hezčími a většími ikonami, jinak se ale nejedná o nic jiného než o běžné záložky. Tyhle jen odkazují skoro výhradně na weby, které slouží k produktivním činnostem. Za ty považujeme psaní e­‑mailů, komunikaci v sociálních sítích nebo správu dat v cloudových úložištích. A dále, tyhle seženete v Internetovém obchodě Chrome. Kdy firma učiní webové aplikace výchozí volbou, která se bude ve Chromu zobrazovat hned od prvního spuštění?

Směřování nástroje na prohlížení webových stránek potvrzuje rovněž chystaný spouštěč, který se usadí na hlavním panelu a po otevření vám umožní rychle spustit konkrétní webovou aplikaci. Nezapomínejte ani na to, že nainstalované aplikace se nemusí spouštět jako panel v okně Chromu. Lze jí přisoudit, aby se spouštěla v samostatném okně, kdy prakticky vystupuje jako samostatný program. Nedává znát, že vlastně běží v prohlížeči.

Webové aplikace se mohou spouštět v režimu samostatného okna
Webové aplikace se mohou spouštět v režimu samostatného okna

Nativní aplikace skoro jako pro Windows

Na výběr máte i celoobrazovkový režim. Můžete se tedy docela vyřádit. Každopádně, rozšíření, případně i motivy vzhledu, v oficiální katalogu nadále naleznete, ovšem v ústraní. Musíte vynaložit jisté úsilí, abyste se k nim dostali. Rozšíření již nelze považovat za mainstreamovou věc.

Nesmíme ani přehlížet fakt, že se Google zaměřuje více i na aplikace určené přímo pro Chrome. Teď se už nebavíme o webech, ale o aplikacích, které bychom s trochou nadsázky možná mohli nazvat doplňky. Tyto nativní aplikace nezřídka pracují v režimu bez internetového připojení a vůbec obsahují pokročilejší funkcionalitu, než vám v současnosti může nabídnout obyčejná webová stránka. K zástupcům nové generace aplikací patří např. Google Keep. Když ho spustíte, rozdíl oproti webové aplikaci poznáte okamžitě.

Poznáte Google Keep od nativních programů pro Windows?
Poznáte Google Keep od nativních programů pro Windows?

Běží v samostatném okně a vypadá jako běžný program pro Windows. Google stále buduje ekosystém kolem svého operačního systému Chrome OS. Proto se stále více orientuje na podobné pokusy. Vývojářům otevřel cestu, aby tvořili podobné nativní aplikace. Dovoluje jim, aby fungovaly bez připojení, komunikovaly se zařízeními v počítači (spadá sem i USB či Bluetooth). V aktuální verzi obchodu je naneštěstí nelze odlišit od obyčejných webových aplikací.

Ačkoli to navenek nepřiznají, ani podle funkcí byste to nutně neodhadli, stále využívají webových technologií se všemi klady a zápory. Sdělení je vám asi jasné. Google svůj Chrome pomalu po skoro neznatelných krůčcích transformuje na samostatnou platformu pro aplikace. Náznaky byly patrné dříve, nyní ale máme možnost sledovat pochody internetového giganta v praxi.

Zdroj: Chromium Blog

Ohodnoťte tento článek!