Dnes je mezinárodní den IPv6. Jste připraveni na „nový Internet“?

0

Začalo to před 30 lety

IP sítě, na kterých Internet stojí, využívají od počátku 80. let protokol IPv4. Mimo jiné obsahuje 32bitovou adresu, kterou se identifikuje každé síťové rozhraní v síti. Tak jako domovní adresa má i ta počítačová podobnou hierarchii. Představte si dům s byty, ulici, městkou část, město, okres, kraj, stát, kontinent a celý svět.

Každý by ideálně měl mít unikátní adresu, aby nedocházelo ke zmatků. A navíc každý komunikuje jen se svou úrovní. Odeslaný dopis jde z jedné pošty do druhé, a tak to jde dál, než se dostane třeba do New Yorku. Pošta v Horní Polomi nekomunikuje přímo s New Yorkem.

Architekt Internetu Vint Cerf vysvětluje důvod IPv6

IP adresy se chovají stejně, ale popisují jednotlivá síťová rozhraní v počítači. Jeden počítač/mobil/chytré hodiny/auto/… může mít více rozhraní, jeden člověk může mít více takových zařízení. Celkový počet možných IPv4 adres je 2^32, tj. 4 294 967 296. Zdá se vám to hodně?

Tak počítejte s námi:

  • Na světě žije 7 miliard lidí, přibližně 2,3 miliardy využívá internet. Zde rezerva existuje v případě, kdy by jeden člověk potřeboval jednu adresu. Ale skoro každý už má dnes vlastní počítač a mobil, to jsou minimálně dva hladové krky říkající si o vlastní adresu. Vlastní adresu potřebují i servery. A jen webových stránek je přes 500 milionů.
  • Podle Cisca bylo loni k celosvětové síti připojeno 10,3 miliardy zařízení, takže limit byl překonán 2,5×.

Volné adresy ještě jsou, ale…

Přesto ještě volné adresy formátu IPv4 existují. Na nejvyšší úrovni byly vyčerpány loni na jaře, ale jednotlivé kontinenty, státy i jednotliví operátoři ještě adresami disponují. Jak je to možné, když už je k síti připojeno přes deset miliard přístrojů? Triky: přerozdělováním, převodem adres (NAT), privátními IP adresami, subnettingem, pomocí směrování CIDR apod. Podrobnější informace najdete v eArchivu Jiřího Peterky.

Další vtip je v tom, že všech 4,2 miliardy adres je rozčleněno do zvláštních bloků pro různá použití, proto kvůli tomu svět přišel o další miliony použitelných adres. Však také největší CDN síť světa (Akamai) zaznamenala v posledním kvartálu jen 620 milionů unikátních IPv6 adres. Autoři TCP/IP nemohli před 30 lety vědět, jakým se Internet stane fenoménem.

 

 

 

Proto se v 90. letech začalo vymýšlet, jak z toho vybruslit. Definitivním řešení měl být přechod na IPv6 se 128bitovým adresami. A prostor s 2^128 (asi 3,4 × 10^38) adres nám vystačí vrchovatě. Vždyť na jednoho člověka planety připadne asi 4,86 × 10^28 adres.

IPv6 ale nepřinese jen větší adresní prostor. Jsou to také nové šifrovací funkce kvůli zabezpečení, podpora mobilních adres, bezstavová autokonfigurace zařízení. Více informací najdete na české Wikipedii.

Tentokrát už na ostro

Faktem je, že přechod na IPv6 je mnohaletým maratonem. Při nasazování se postupovalo zajímavých způsobem ze dvou stran. Podpora už je zahrnuta v operačních systémech a klíčovém hardwaru, tedy na koncové úrovni. A naopak také na kořenových a pateřních spojích internetu. Chybí už jen ten prostředek, tedy servery operátorů, hostingových společností nebo třeba domácí routery. Připravnost můžete vyzkoušet na test-ipv6.cz.

World IPv6 Launch

I to se pomalu mění, a proto se loni vlivné internetové společnosti zapojily do prvního Mezinárodního dne IPv6. Kromě Googlu, Facebooku, Microsoftu, Yahoo, to byl třeba i český Seznam. Loňský test ovšem trval pouze jeden den. Letos už chtějí servery nechat běžet přes IPv6 natrvalo. Přes staré přípojky nebudou fungovat, proto budou muset běžet na IPv4 i IPv6 současně.

Odpočet startu World IPv6 Launch najdete na worldipv6launch.org a oficiální web na worldip6day.org. Další informace v češtině najdete na Wikipedii nebo IPv6.cz.

Kdo se zapojí a co plánuje?

1. Správce národní domény CZ.NIC vydal přehled, jak je na IPv6 připravena veřejná správa. Nový protokol podporují pouze 15 z 205 nejvýznamnějších měst a obcí ČR. Celkem bylo otestováno 245 orgánů, jak jsou připraveny?

  Webové služby DNS servery Poštovní servery
Ministerstva 35,7 % 64,3 % 35,7 %
Ústřední orgány státní správy 50 % 58,3 % 33,3 %
Krajské úřady 14,3 % 64,3 % 14,3 %
Města (obce) s rozšířenou působností 7,3 % 43,9 % 2,9 %

2. Zde se můžete podívat na podporu IPv6 u jednotlivých členů NIXu, sdružení spojující největší české a zahraniční poskytovala internetových služeb.

3. NIX, CZ.NIC a EURid (správce domény .EU) chystají na 6. 6. 2012 od 9:00 velkou konferenci o IPv6. Online přenos a program přednášek najdete zde.

4. Seznam.cz na blogu znovu hlásí, že se zapojí a v noci z úterý na středu nastálo zapne své weby pod IPv6.

5. Brněnský operátor Netbox dnes rozjede plnou podporu IPv6. Navíc láká akcí, že každý, kdo si IPv6 aktivuje, dostane do konce prázdnin rychlost 100/100 Mb/s. Více v tiskové zprávě.

6. Zapojí se i webhostingová společnost ONEsolution, která u všech nových domén zavede IPv6 a navíc po dobu šesti dnů bude prodávat doménu .CZ nebo .EU za 6 Kč.. Více v tiskové zprávě.

8. Stejný krok učiní i konkurenční Active24. Pro všech 38 000 domén aktivuje IPv6 a chystá i 50% slevy na hostingové služby. Více na webu.

9. Seznam už spustil 14 hlavních služeb pod IPv6. Zde se můžete podívat na harmonogram, jak bude nový protokol zaváděn u dalších webů.

Dnes je mezinárodní den IPv6. Jste připraveni na „nový Internet“?

Ohodnoťte tento článek!