Dnes je světový den zálohování. Složíte přísahu a přestanete riskovat ztrátu dat?

Nezapomínejme na to, že nezálohovat se nevyplácí.

9
Zálohovat lze mj. na různé typy fyzických médií (Ilustrační foto)
Zálohovat lze mj. na různé typy fyzických médií (Ilustrační foto)

Slavíme různé svátky, ten dnešní ale není státní a není to vlastně ani ten typ svátku, který byste měli protančit na plese. Světový den zálohy má připomenout, jak často lidé zapomínají zálohovat data, kvůli čemuž dochází ke zbytečným ztrátám osobních souborů. Nejde o programy nebo staženou hudbu, která se obvykle dá nahradit. Co už znovu nestáhnete z internetu, jsou typicky vaše fotografie a videa.

Přitom stačí málo. Existují cloudová řešení (Dropbox, Mozy atd.), ale pokud máte slabé připojení k internetu, nebo nevěříte cloudu, lze si na zálohy pořídit např. externí pevný disk. Někteří pro zálohy fotografií používají vysoce kvalitní optická média, jejichž životnost by měla být minimálně několik desítek let. Na Cnews na téma zálohování najdete řadu návodů.

Na webu www.worldbackupday.com můžete také složit přísahu, že už konečně budete zálohovat.

Zamířit můžete také na web www.worldbackupday.com, kde najdete i v češtině pár základních tipů. Sesbíral také pár statických údajů, i když dlužno dodat, že některé jsou už staršího data. Podle pár let starého výzkumu 30 % lidí nikdy nezálohovalo, každou minutu je přitom ukradeno 113 mobilů. Zvlášť pro mobily platí, že je vzhledem k jejich povaze rádi rozbíjíme – neváháme je ani utopit. Kromě toho vám mobil snadno vypadne z kapsy.

Zálohujete? Jaké je vaše oblíbené řešení? Nebo se o svá data nebojíte?

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

 1. Běžná, spotřební data zálohuju doma na NAS s RAID polem.

  Důležitá data zálohuji na server v datacentru s naddimenzovaným uložitěm a copy on write snapshotama, jehož zálohy se uchovávají 60 dní ještě na centrálním zálohovacím serveru poskytovatele hostingu.

  O data jsem už přišel tolikrát, že už to nechci riskovat.

   • Jsou to jen moje osobní zálohy, takže naskenované veškeré osobní dokumenty, vybrané fotky (fakt nepotřebuju skladovat tisíc fotek z dovolené), zálohy gitu a pár dalších drobností.

    Aktuálně to je zhruba 40GB dat. V serveru mám na zálohy 2× 2TB disk, takže prostor nemusím řešit a vzhledem k tomu, žese data většinou pouze přidávají a používám copy-on-write filesystém, tak mám snapshoty „od počátku věků“ a podle aktuálního nastavení tam můžu mít 1TB přepsaných dat

    • Jo, jasný, takže tak plus minus klasická záloha jakou má kde kdo. Takže není třeba vymýšlet blbosti s datacentrama někde na webhostingu (dneska už každý prosťáček ví, že soukromá data se v cizích počítačích neskladují) a podobné kotrmelce, ale stačí na to jedna záloha třeba v NASu a druhá téhož, na úplně normálním, trochu slušném exteráku, že by exlo oboje není moc pravděpodobné.
     Zálohování dat bylo „tématem dne“ když se to ještě řešilo vypalováním na DVD media (což je mimochodem dodnes, sice hodně nepohodlná, zato ale sice velmi spolehlivá metoda, viz. Data Tresor Disc), dneska už víceméně není o čem diskutovat …

 2. Zalohuji doma na NAS pomoci urbackup, odsud na svuj server v housingu pomoci rsync. Telefon (android) pomoci easybackup a syncopoli (rsync) taky na NAS a odsud putuji pres rsync do housingu. Jednoduche, funkcni, spolehlive!

 3. NAS bych pořádně nevyužil (jen čistě na zálohu), tak používám 2 externí disky (+ interní v PC a data tedy celkem na třech místech).
  Ta hodně důležitá data (do 100GB) ještě díky rychlému internetu nahrávám všude možně po internetu zabalené v RARu se 100-místným heslem ze změti znaků.

 4. „Ta hodně důležitá data (do 100GB) ještě díky rychlému internetu nahrávám všude možně po internetu zabalené v RARu se 100-místným heslem ze změti znaků.“ 😀 … česká klasika.
  100GB HODNĚ DULEŽITÝCH dat, roz**danych VŠUDE MOŽNĚ po internetu …. neskutečné 😀