Dnes končí podpora Windows Phonu 8.1. Zajímavý systém přišel pozdě

Rodina Windows Phone 8 začala novou éru pro Microsoft, kdy stejné jádro pohání počítače i mobily. Systém se však brzy dočkal nástupce, který se od jeho vizí odklonil.

0
Windows Phone
Windows Phone

Jsou to již tři roky, kdy byl dokončen v malé komunitě populární operační systém Windows Phone 8.1. To ale také znamená, že jeho životnost (podpora) končí. Oficiálně se tak stává dnes, tj. 11. července 2017. Ne, že by to moc znamenalo. Navzdory garantované době podpory v délce minimálně tří roků si nepamatuji, že by Microsoft k mobilům dlouhodobě aktualizace neposílal.

Windows Phone 8.1 byl pokračovatelem systému, který mobilní platformu Microsoftu zrestartoval. Nadšencům a nadšenkyním Redmondští systém zpřístupnili v dubnu 2014, finální verze a všeobecná dostupnost byla ohlášena 24. června 2014. Není to tak dávno, přesto se to dnes zdá jako milion let. Čas ve světě inteligentní techniky plyne skutečně jinak.

Restart platformy byl sice nutný kvůli technickým limitům platformy používané ve Windows Phonu 7. Současně to ale znamenalo, že Microsoft musel systém předělat, takže se ve Windows Phonu 8.0 soustředil na věci pod kapotou a produkt nepředstavoval výrazný skok vpřed z hlediska funkcí. Naopak mu některé dříve dostupné funkce chyběly, tak je vývojový tým postupně doplňoval.

https://www.youtube.com/watch?v=cAu0YgPnuXM

Windows Phone 8.1 přišel dva roky poté a nabídl nám zajímavější novinky. Jenže dorazil v době, kdy už začínalo být jasné, že Microsoft nestíhá doplňovat funkce, které konkurence má. A že na něj svět čekat nebude. Mobilní platforma nikdy pořádně neodstartovala. Pro verzi 8.1 vyšly ještě dva menší balíčky s novinkami, úplně poslední verze byla uvolněna v květnu 2015. Jenže to už bylo v době, kdy se Microsoft dávno soustředil na vývoj Windows 10 a sesterského Windows 10 Mobile. (I ten už dnes pouze přežívá na přístrojích.)

Podcast Cnews FM: Nekonečný restart mobilní strategie Microsoftu

Mimochodem, Microsoft upgrade na kompatibilních zařízeních nikdy nevynutil, tudíž řadu dlaždicových mobilů pohání nikoli Windows 10 Mobile, ale právě Windows Phone 8.1. Podle čerstvé červnové statistiky od firmy AdDuplex jde dokonce o skoro 74 % dlaždicových zařízení. Windows 10 Mobile naleznete na zhruba 20 % dlaždicových smartphonů.

https://www.youtube.com/watch?v=xL_u52AaEw0

V případě mobilních Windows poslední roky platilo, že jsme neustále čekali, až Microsoft dodělá nějakou funkci nebo odladí chyby. To bylo příznačné také pro první vydání Windows Phone 8.1. Ne všechny sliby Microsoft splnil, nakonec se také výrazně odklonil od původního směru. Mobilní Desítky nejsou pravověrným nástupcem Windows Phonu. Potíže s vývojem platformy jsem popsal ve článku Windows na mobilech jsou dnes mrtvá platforma, řešili jsme je také v podcastu.

Mobilní Windows tedy ztratil unikátnost a konkurenci stejně nedohnal.

Ohodnoťte tento článek!