Dnes naostro odstartovalo DVB-T2. V roce 2020 možná budete muset vyměnit TV

17
Ilustrační foto
Ilustrační foto (zdroj: bykst / Pixabay)
-
Zdroj: Pixabay

Plán zněl jasně. Evropská unie po členských zemích požaduje, aby do 30. června 2020 vyhradily televizní pásmo 700 MHz pro potřeby mobilních sítí. V ojedinělých případech bude možné požádat o výjimku a odklad o dva roky. Pak ale část frekvencí, na nichž dnes běží DVB-T, připadnou 5G sítím. A místo DVB-T se přejde na novější a efektivnější normu DVB-T2.

Přechod odstartoval právě dnes 1. března 2017. České Radiokomunikace spustily ostré vysílání DVB-T2 z pražských vysílačů Žižkov a Cukrák. Signál je možné chytat na kanálu číslo 31. Budete pochopitelně potřebovat televizor nebo set-top box, který si s novou normou rozumí. Radiokomunikace je testují a certifikují, dostupnost si můžete ověřit na těchto stránkách.

Pokrytí DVB-T2 v březnu 2017
Pokrytí DVB-T2 v březnu 2017

Na české domácnosti tak v budoucnu čeká další výměna zařízení. Minimálně do roku 2030 však bude klid. Na nástupci (DVB-T3) se ještě nezačalo pracovat.

DVB-T2 ze zmíněných dvou vysílačů je dostupné pro 26 % populace. Do jara 2018 chtějí Radiokomunikace pokrýt 99% území.

Tzv. přechodný multiplex aktuálně šíří 11 programů: Prima, Prima Cool, Prima Love, Prima Zoom, Prima Max, Barrandov, Barrandov Plus, Kino Barrandov, Óčko, Óčko Gold a Šlágr. Všechny v SD rozlišení, zato ve formátu HEVC (H.265).

Radiokomunikace předpokládají, že mezi lety 2017 a 2020 vzniknou dva až tři přechodné multiplexy. Ty by měly pojmout okolo 15 programů v SD, nebo 7 programů ve Full HD, nebo tří čtyř v Ultra HD.

Kvůli omezené kapacitě se u přechodných multiplexů s UHD nejspíš nesetkáme. Televize budou chtít z mála vytěžit co nejvíce a běžný divák spíš uslyší na více programů než vyšší technickou kvalitu. Po vypnutí DVB-T by mohl vzniknout prostor pro šest multiplexů. Pak už bude reálné nasadit FHD ve velkém a UHD u vybraných programů.

Ohodnoťte tento článek!

17 KOMENTÁŘE

  • Hoď se do klidu, prostě do 3 let ti TV chcípne stejně, pokud už dnes má odtočených pár let. RoHS pájka to jistí. 🙂

   To máš tak, když si hraješ na honoraci a nakupuješ předražené grafiky, pak nemáš směšných 10k na TV.

     • štvou mě propálené peníze, vem si že ta technika něco stojí, pak to vyhodí a nakoupí další a ještě dražší techniku. Samozřejmě ty peníze někde budou chybět a kdo to zaplatí? my občané, nejen v daních a tv poplatcích, ale pak zas nebude důvod tlačit poplatky dolů a OSA bude chtít zase víc peněz a české radiokomunikace budou chtít víc peněz. Je to dokola pořád stejný zkorumpovaný kolotoč. A to mě na tom asi sere nejvíc.

    • Nikde není zaručeno, že ta televize ještě bude hrát, až poběží jen dvb-t2. A kdyby běžela, koupíte za pár stovek set-top-box a nemusíte nutně kupovat novou televizi. Ona s přepnutím signálu nepřestane fungovat. 😉

 1. Takže jestli jsem to správně pochopil, bude to co kvality pořád stejná mizerie, ale za to jí bude moci být více. Výborně – pokrok nezastavíš 😀 Předpokládám že s „pokrokem“ přijde samozřejmě i zvýšení koncesionářských poplatků … hodně rentabilní podnik tahleta modernizace terestrické sítě. Ale zase, když to má ustoupit 5G sítím, které bude soudě podle cen současných mobilních dat drahé jak prase a hlavně pod přísným FUPem, tak to zase joo, to má smysl i logiku …

  • Vše závisí na provozovateli multiplexu a požadavcích jeho zákazníků na kvalitu. A samozřejmě i diváků.

   Mimochodem, T1 „selhal“ na neschopnosti komerčních TV investovat do FHD vysílání.

   • Tak, selhal … lidem to tak prostě stačí no. Pokud budou ty multiplexy napěchované tím samým balastem jako doteď, tak se prostě jen změní technologie, ale kvalita zůstane stejná. Nebo ty myslíš že ta majorita žijící z TV Nova nebo Prima potřebuje FHD? Houby, neverending serial must go on, tečka, víc je nezajímá.

  • Tak pokud tě baví mariáš s ovladači, prosím. 🙂
   Osobně telky vyměním, koupím zase levné LG okolo 10k, ty většinou těch 10 let vydrží, žádné „chytré“ featury nechci a nepotřebuji, TV u nás stejně slouží většinou jako monitor pro HTPC a koukáme se jen výjimečně (zprávy, sport).