Dnes se začal prodávat Raspberry Pi: počítač za 650 Kč

0

Do škol, rozvojových zemí nebo pro domácí kutily je určen nový počítač o velikosti kreditní karty. Ač časem měnil schopnosti, rozměry a nakonec i cenu, stále se jedná o prcka s cenovkou pod 1000 Kč.

Raspberry Pi, o kterém jsme toho nemálo napsali, se dnes začal prodávat (předobjednávat) jako samostatná destička (Model B). Obsahuje 700MHz procesor Broadcomu BCM2835 (ARM 11), 256 MB RAM a GPU s hardwarovou akcelerací Open GL ES 2.0 a také videa v 1080p (H.264 HP). Na desce se dále nachází dvojice USA, HDMI, cinchový výstup na televizor, 3,5mm zvukový výstup, 100Mb/s síťovka a slot pro karty formátu SD. V základu ale chybí. Pro Raspberry Pi je už optimalizován systém Fedora Linux. Windows vzhledem k čipové sadě čekat nemůžeme.

Výrobce čeká, že si Raspeberry Pi „oplechuje“ každý sám. Modul o velikosti 86 × 54 × 17 mm lze integrovat do vlastní krabičky nebo přímo monitoru. Externí zdroj není potřeba, přístroj se dá napájet z USB. Cena základní desky byla stanovena na 21,6 libry, což je necelých 650 Kč.

Raspberry Pi

Další modely a sady přijdou až v průběhu roku. Nezisková organizace, která zařízení vyrábí, šla s cenou na samotné dno. Jenže to se bohužel odrazilo i na výkonu a balení. Přesto může podobný DIY (dodělej doma) počítač pomoci tam, kde další finance nejsou. Stačí k němu připojit nejlevnější periferie plus televizi a vznikne takřka plnohodnotný počítač pro výuku.

Zdroj: Raspberry

Ohodnoťte tento článek!