Dnes už můžeme vytvářet instalační média s oběma edicemi Windows 10

0

Gabe Aul sliboval, že dostaneme zjednodušenou verzi nástroje Media Creation Tool, jímž vytváříme instalační média s Windows, resp. ho též můžeme využít k okamžitému upgradu na nejnovější verzi Windows. Stalo se. Výsledek přepracování nástroje je takový, že si vytvoříme jedno instalační médium, jež obsahuje všechny běžné edice Windows, takže nemusíme vytvářet různé média pro různé počítače.

Ve starší verzi nástroje jste museli zvolit správnou edici
Ve starší verzi nástroje jste museli zvolit správnou edici

Ještě během podzimu vás Media Creation Tool pro instalační médium nechal vybrat jazyk, edici a bitovou edici. Podotýkám, že již v té době bylo možné vytvořit instalační médium s oběma bitovými edicemi. S nástupem Windows 10 verze 1511 jsem zaznamenal další zjednodušení, které dříve přislíbil Gabe Aul. Nadále si vybíráte mezi bitovými edicemi, přičemž na médiu mohou být obě.

Dnes na jedno instalační médium automaticky vměstnáte obě edice
Dnes na jedno instalační médium automaticky vměstnáte obě edice

Co se však edice týče, v nabídce už vidíte pouze dvě položky, a sice Windows 10 a Windows 10 N. Přirozeně nám v Evropě zůstala edice N, která neobsahuje Windows Media Player, ale jinak již Microsoft nerozlišuje mezi edicemi Home a Pro, případně dalšími. Instalační médium zkrátka automaticky obsahuje obě edice.

Zkusili jsme vytvořit instalační médium s českou verzí Windows 10, které kromě edice Home a Pro obsahuje také obě bitové edice. Výsledný obraz ve formátu ISO má 5,25 GB.

Neznamená to však, že by ze zhruba 3 GB narostlo na 6 GB. Je známo, že edice se liší jen drobně a funkce jsou odemykány, než že byste je museli stahovat. Proto není třeba mít dvě odlišná instalačně média. Podobný nárůst objemu očekávejte pouze tehdy, když budete chtít na jeden flash disk uložit obě bitové edice, v tomto případě se skutečně jedná o dvě odlišné verze.

Mimochodem, dříve jsme také museli zvolit správnou bitovou edici Media Creation Tool. Přestože by 32bitová aplikace měla běžet v 64bitových Windows (nikoli však obráceně), Microsoft spuštění nesprávné verze zamezil. To už však neplatí. Dnes když půjdete na web Microsoftu, bude vám nabídnut jediný odkaz. Je to sice drobné zjednodušení, ale nelze jej vnímat jinak než kladně.

 

Dále nový nástroj obsahuje ještě jedno příjemné vylepšení, a sice umí sám vybrat správnou bitovou edici podle počítače, na němž vytváříte instalační médium. Pokud ho tedy plánujete použít jinde, nemusí být tato volba správná, ale pro začátečníka, jenž chce mít po ruce záložní médium pro svůj počítač pro všechny případy, je to opět plus.

Edici vyberete až při instalaci Windows
Edici vyberete až při instalaci Windows

Microsoft je vlastně oproti pirátům a nadšencům zpožděný. Ti totiž na jedno instalační médium zvládali natlačit několik různých edic Windows již před lety. Pořád je lepší pozdě než nikdy, že? Pokud máte médium s oběma bitovými edicemi, tak mezi nimi volíte před spuštěním instalačního programu. Až v grafickém uživatelském prostředí pak volíte mezi edicemi Home a Pro.

Ohodnoťte tento článek!