Do Apple Music přidáte až 25 000 svých písní, ale v max. kvalitě 256 kb/s

0

Už dnes odpoledne Apple spustí svou hudební streamovací službu Apple Music, kterou oficiálně představil na začátku června v rámci vývojářské konference WWDC. Má fungovat na stejném principu jako konkurenti typu Spotify a za měsíční poplatek nabídne přístup do milionové hudební knihovny.

Orientační cena pro americký trh je 9,99 dolaru (cca 250 Kč), na rozdíl od konkurence ale Apple nabídne štědrou tříměsíční zkušební lhůtu. Okolo ní se ostatně strhl poprask, kdy Apple zpočátku informoval, že nebude tyto tři měsíce proplácet interpretům. Po kritice především ze strany Taylor Swift ale otočil o 180° a hudebníci by přeci neměli přijít zkrátka.

Apple Music 

Den před spuštěním jsme se dozvěděli pro nás uživatele mnohem důležitější informaci. Do vydání iOS 9 si budeme moci do hudební knihovny nahrát až 25 tisíc vlastních skladeb a přehrát je na všech aktivovaných zařízeních. Po vydání iOS 9 se limit zvedne na 100 000 skladeb. Svou povahou bude velmi připomínat Hudbu Naplno od Googlu, jež i v bezplatné verzi nabízí prostor pro 50 000 vlastních písniček. U Applu bude prostor skoro určitě podmíněn předplatným. 

Oznámení ale ještě více zamotalo situaci v hudebních službách Applu. Něco podobného totiž už nějaký ten pátek nabízel v rámci iTunes Match, který za 25 eur (necelých 700 korun) ročně „zlegalizoval“ vaši hudební knihovnu a zpřístupnil ji v cloudu.

 

Ve srovnání s Hudbou od Googlu ale Apple papírově stále ztrácí. Stačí se podívat na komprimaci. Google na svých serverech podporuje přenosovou rychlost až 320 kb/s. Naproti tomu Apple už dříve avizoval, že maximální kvalita alb bude „jen“ 256 kb/s. Je to pořád dost, ale konkurence zkrátka slibuje lepší parametry.

Samotná služba Apple Music bude spuštěna v 18.00 hodin a aktualizace pro iOS, která ji zpřístupní, se dostane k prvním zařízením o hodinu dříve. Jako vždy se ale předpokládá, že v prvních hodinách bude stahování díky přetížení serverů přinejmenším o něco pomalejší než běžně.

Zdroj: arstechnica | engadget

Ohodnoťte tento článek!