Do aukce jde úplně první počítač Applu, očekáváná cena je 4,5 milionu Kč

0

Úplně první Apple I (Apple-1) se bude dražit v londýnské aukční síni Christies. Počítač, který před 34 lety v garáži poskládali Steve Wozniak se Stevem Jobsem bude podle odhadů prodán asi za 150 000 liber. Aukce startuje je 23. listopadu. Původní model, kterého bylo vyrobeno asi 200 kusů se prodával za 666,66 dolarů.

Podle Wikipedie se v roce 2008 vedělo asi o 50 přeživších, nejdražší prodaný Apple I stál 50 000 dolarů. Ten úplně první má však úplně jinou sběratelskou hodnotu, protože odstartoval éru jedné z nejúspěšnějších firem vůbec.

Apple IApple I (Apple-1), zdroj: DailyMail

Dřevěný počítač s vyřezaným nápisem Apple Computer má na dnešní poměry směšné parametry. Osmibitový procesor MOS 6502 s taktem 1 MHz, v základu 4 kB operační paměti a grafický výstup zobrazující 40 × 24 znaků.

Jenže tehdy byly na trhu především stavebnicové počítače, které si člověk musel poskládat sám. Apple I byl už v základu sestaven z více než 60 čipů, stačilo přidělat klávesnici, zdroj, vložit do skříně a kompozitním obrazovým výstupem připojit k televizoru.

Zdroj: DailyMail

Ohodnoťte tento článek!