Co nám vadí na levných noteboocích? Pomalé pevné disky a malé, těžko použitelné touchpady. Asus oprášil svou netbookovou řadu EeeBook a představil novinku X205. Malý přenosný počítač, který má v pase jen 17,5 mm, váží pod 1 kg, je zcela tichý (má pasivní chlazení) a navíc řeší ony dva problémy.

Asus EeeBook X205 Asus EeeBook X205 Asus EeeBook X205
Asus EeeBook X205

Bystřejší už pochopili, kde je háček. EeeBook X205 běží na čtyřjádrovým Atomu Z3735 (1,33 GHz, v turbu až 1,83 GHz, Bay Trail-T), který zkrátka nestačí na hry, střih videa ani jiné náročné úkoly. Kancelářinu ale zvládne bez problémů. Atom má při sobě 2 GB operační paměti a 32GB úložiště (eMMC). Právě díky flashovému úložišti by při některých činnostech měl být netbook rychlejší než papírově silnější notebooky, které jinak brzdí plotnový disk.

Displej je v této třídě standardní. Bohužel. Počítejte s 11,6″ TN panelem s rozlišením 1366 × 768. Navíc je lesklý. Proč ještě pořád někdo využívá otřesné TN panely, nám není jasné. IPS s lepšími barvami a pozorovacími úhly jsou už naprosto běžné i u hodně levných smartphonů nebo tabletů. Do větších úhlopříček notebooků se pořád ale ne a ne dostat…

 

Na těle EeeBooku X205 najdeme VGA webkameru, stereo reproduktory a mikrofon. Kdyby nestačily, přes kombinovaný 3,5mm jack můžete zapojit sluchátka a mikrofon vlastní. Mezi výstupy je i dvojice USB 2.0 a microHDMI. Nechybí ani čtečka microSD karet. Připojí se k Wi-Fi 802.11a/b/g/n a Bluetooth 4.0.

Klávesnice má šest řádků a žádné šokující rozlišení. Výrobce slibuje nízký zdvih a pohodlné psaní. Na papíru vypadá dobře také velký touchpad, který podporuje i gesta provedená více prsty (posun, zoom, otáčení apod.).

V těle je 38Wh akumulátor, se kterým prý netbook vydrží až 12 hodin surfování, 13 hodin přehrávání hudby a 11 hodin videa. Napájecí akumulátor je maličký (5 × 5 cm) a používá obdélníkový konektor, který lze ale naštěstí zapojit oboustranně. Jeho výstupní výkon je 33 W, takže by mohl netbook nabít za hodinku a pár drobných, v praxi ale čekejte delší časy.

Předinstalovaným systémem je Windows 8.1 s Bingem. To je ten systém, který Microsoft rozdává OEM výrobcům, aby díky nižší ceně mohli dělat netbooky konkurující Chromebookům. EeeBook X205 má k tomu dobře našlápnuto. Za doporučenou cenu 5999 Kč by to mohl být hit.

PS: EeeBook X205 svými parametry odpovídá rok starému Transformeru T100 (viz náš test). Transformer je o 2500 Kč dražší, ale zato má dotykový IPS displej, který lze od klávesnice oddělit a používat jako tablet. USB má pouze jediný, ale zato ve verzi 3.0.

Zdroj: TZ Asus

Ohodnoťte tento článek!