Do kin zamíří první film, který vznikl díky 3D tiskárnám

0

Pozítří má světovou premiéru snímek ParaNorman (Norman a duchové, u nás až 6. září). Je prý prvním celovečerákem, jehož tvůrci využili barevných 3D tiskáren. Bystří už asi tuší, že film vznikl metodou stop motion, neboli pookénkovou animací. Pro každé políčko filmu se musí zvlášť připravit scéna z loutek, do jedné sekundy videa se pak použije minimálně 10 políček jdoucích za sebou.

Stop motion je stále oblíbenou technikou i pro delší filmy. Proslavilo se jimi studio Aardman (Wallace a Gromit, Slepičí úlet), ale i u nás takto vznikly například pohádky Pat a Mat, starší si vzpomenou na práci Trnky nebo Švankmajera.. Běžně se k natáčení používají plastové, plastelínové nebo dřevěné loutky s pohyblivou kostrou, autoři filmu ParaNorman si přitom postavičky navrhli a vytiskli ve 3D na strojích ZPrinter 650 (video).

Aby studio Laika, které už dříve pomocí stop motion natočilo Koralínu, mohlo animovat také emoce postav, vytisklo 31 000 různých dílků. Z nich pak bylo sestaveno 62 postav a doplňků pro odlišné výrazy ve tváři. Výsledek se podle traileru hodně povedl a málokdo by řekl, že se nejedná o běžnou počítačovou animaci.

Tvůrci se ale bez počítačů stejně neobešli. V modelovacím programu museli postavy nejdříve navrhnout, rozložit do součástek a vytisknout. A i když scénu měnili ručně, snímky pořizovali digitálním fotoaparátem, ve střižně z nich museli udělat video a aplikovat postprocessing efekty. Tisk a stop motion tak nahradily jen část řetězce.

Pokud vás zajímaví další detaily, určitě se podívejte na web filmu. A co dalšího můžete provést s 3D tiskárnami se dozvíte v našem starším článku.

 

via Engadget

Ohodnoťte tento článek!