Do obchodu jen s mobilem. Na scénu vstupují mobilní platby Mobito

0

S mottem „peněženku nech doma“ se pokouší na českém trhu prorazit nové platební řešení Mobito (mobitoplatito.cz). Nová platební služba je výsledkem více jak ročního společného snažení zdejší trojice mobilních operátorů a vybraných bankovních domů.

Mobito slibuje bezpečné a snadné placení za zboží a služby – vše, co potřebujete, je telefon a účet v libovolné bance. V současnosti můžete přes Mobito platit víceméně jen na internetu, projekt se ale netají daleko většími ambicemi. V dohledné době se chce etablovat jako běžné platební řešení nejen v českých e-shopech, ale i na „kamenném“ trhu. Šance v tomto ohledu má: pokud přiláka významnější množství uživatelů, mohlo by se Mobito stát zajímavým platebním řešením hlavně pro menší obchodníky, kteří nemají terminály pro platební karty.

Pro Android a iOS aplikace, ostatním musí stačit SMS

Pro iPhone a telefony s Androidem nabízí Mobito vlastní aplikaci, která se službou komunikuje přes internet. Uživatelé se staršími telefony nebo s mobily s jinými systémy mohou platby potvrzovat prostřednictvím SMS zpráv. Jak datové přenosy, tak SMS zprávy jsou u všech mobilních operátorů bezplatné.

Klienti bankovních domů Česká spořitelna, GE Money Bank, Raifeissen Bank a UniCredit Bank si mohou účet Mobito zaregistrovat přes internetové bankovnictví své banky. Ten mohou přímo provázat se svým bankovním účtem nebo jej čas od času dobíjet různými částkami. Zákazníci jiných bank se mohou zaregistrovat buď přes web Mobita, nebo prostřednictvím aplikace pro iPhone a telefony s Androidem. K dispozici mají pouze možnost okamžitého dobíjení Mobito účtu pomocí platební karty.

 

Při placení s Mobitem na internetu zadáte v průvodci platbou své telefonní číslo (popř. jiné číslo, které si můžete zvolit během registrace) a následně platbu potvrdíte zadáním PINu na telefonu buď v aplikaci Mobito, nebo ve formě odpovědi na SMS zprávu. Obdobně probíhá placení v kamenných obchodech; jen své číslo namísto webové stránce sdělíte prodavačce. Peníze je možné posílat i uživatelům Mobita, stačí zadat pouze jejich číslo coby identifikátor účtu. 

Zajímavou možností je třeba okamžité nakupování vstupenek, více v následujícím videu.

A není prostě jednodušší zaplatit kartou?

Otázkou, která často padá v diskusích, je to, jaké Mobito vlastně nabízí výhody oproti platební kartě. Kromě komfortu, kdy při nakupování v e-shopu namísto vyplňování údajů o kartě zadáte jen své číslo, se další plusy hledají podstatně hůře. A když přijde na ostrý souboj – třeba při placení v obchodě –, má subjektivně (tedy podle mne) platební karta navrch. Zastrčení karty do terminálu a vyťukání PINu mi rozhodně přijde snadnější než diktování čísla prodavačce a následné potvrzení platby na mobilu.

 

Čímž ovšem Mobito neodsuzuji k zániku. Pokud si služba najde dostatečné množství uživatelů, skutečně může zaujmout malé obchodníky, kteří by rádi nabízeli elektronické platby, ale terminál pro platební karty je pro ně zkrátka příliš drahý. Ne, že by oproti terminálům bank bylo Mobito zadarmo – z každé platby si bere 2.5% provizi –, na druhou stranu ale obchodníci nemusí platit pronájem, což je od terminálů do určité míry právě odrazuje.

Hodně lidem (mě včetně) je milejší v kapse nosit platební kartu než hotovost. Je-li Mobito svým způsobem přípravou na placení mobily s NFC, proč se mu koneckonců bránit. I když to je ještě hudba budoucnosti…

Ohodnoťte tento článek!