Do prodeje míří první atomové hodinky. Jsou jen pro nadšence

0

Bathys Hawaii, americký výrobce hodinek, rozjel na Kickstarteru kampaň na podporu vývoje prvních atomových náramkových hodinek. Jmenují se The Cesium 133 a nepřekvapivě jsou založeny na jádru cesia 133, jediný stabilním izotopem prvku.

Podle tohoto izotopu stanovuje délku sekundy i soustava SI, která vychází z faktu, že ¹³³Cs přechází mezi dvěma energetickými stavy přesnou frekvencí 9 192 631 770 Hz (kmitů za sekundu) při teplotě 0 °K. Toho nelze běžně dosáhnout (už vůbec ne v hodinkách), takže se zavádí korekce a hodiny se škálují podle přesnosti. Ty od Bathy Hawaii se zpozdí o 1 sekundu za 1000 let. Detailněji o principu atomových hodin píše Fyzmatik.

Takhle vypadá prototyp prvních atomových hodinek
Takhle vypadá prototyp prvních atomových hodinek

Hodinky The Cesium 133 jsou sice superpřesné, ale trápí je jiné problémy. Na jedno nabití vydrží jen 36 hodin, takže se budou muset několikrát týdně synchronizovat pomocí GPS (přijímač bude v balení). Tou druhou je cena. Kvůli náročné výrobě zaplatí fanoušci na Kickstarteru 6000 dolarů. Firma Bathys Hawaii poskytne 10 kusů, všechny jsou už vyprodané. Projekt se zaplatil a další backeři mohou díky podpoře získat „běžné“ luxusní hodinky nebo jen dobrý pocit.

 

Bylo by jednoduché projekt předem odsoudit s tím, že můžete mít mnohem hezčí hodinky, menší, levnější, vodotěsné, s více funkcemi a navíc také přesným časem řízeným rádiem z Frankurtu. Jenže deset prototypů The Cesium 133 zmizelo hodně rychle, takže je o podobnou raritu skutečný zájem.

Ohodnoťte tento článek!