Do slotu M.2 pro SSD si teď můžete strčit gigabitový Ethernet. I dvouportový

0

Sloty M.2 byly zavedené pro instalaci SSD v noteboocích, případně pro jiné rozšiřující moduly, například bezdrátové karty. Ale podobně jako v případě řadičů USB 3.1 pro rozhraní SATA Express se zřejmě pro tento slot časem najdou další využití. Zdá se, že teď si budete moci do tohoto slotu nainstalovat gigabitovou síťovou kartu díky počinu firmy Innodisk, které takovéto adaptéry v provedení M.2 uvedla na trh.

Moduly jsou oboustranné a mají délku 60 mm. Innodisk uvedl jednoportovou verzi (EGUL-G101), ale také model s adaptéry dvěma (EGUL-G201), který má podporovat redundanci nebo spřažení obou linek. Podle fotografií jsou oba založené na stejném PCB, jednoportová verze jen není plně osazená. Jaké přesně čipy jsou použity, bohužel nevíme, kromě toho, že podporují rychlost 1,0 Gb/s. Samotné konektory RJ-45 na modulu nejsou, ty se z vývodu připojí na zvláštní bracket. Modul by měl mít robustní izolaci a ochrany proti elektrostatickému výboji (do 15 000 V) nebo přepětí (2000 V).

Síťové karty Innodisk do slotu M.2
Síťové karty Innodisk do slotu M.2

Ačkoliv byste asi čekali, že síťovka (síťovky) budou připojené na sběrnici PCI Express, použitou ve slotu M.2, není tomu tak. Tyto adaptéry běží z rozhraní USB 3.0, které je nebo alespoň může být kromě PCIE a rozhraní SATA 3.0 ve slotu M.2 vyvedeno také. Popravdě ale nevím, zda dnes dostupné desky USB ve svých slotech M.2 zapojené mají, takže se klidně může stát, že v konkrétním modelu disk adaptér nebude pracovat. Podle Innodisku jsou adaptéry primárně určené pro průmyslové a embedded využití, spotřebitelská sféra je ale v tiskové zprávě zmíněna taktéž.

Rozhraní USB 3.0 má sice dostatečnou kapacitu (5,0 Gb/s) pro dva gigabitové adaptéry co do propustnosti, asi ale nebude úplně ideální z hlediska maximálního výkonu, latencí nebo zatížení hostitelského CPU. Podle Innodisku je výhoda zapojení na USB ta, že moduly fungují všude (pod Linuxem, Windows) bez zvláštních ovladačů.

Síťové karty Innodisk do slotu M.2

Ačkoliv je tato aplikace M.2 zajímavá, v praxi pro ni v oblasti PC asi moc použití mít nebudeme, instalace karty do slotu PCI Express je mnohem jednodušší. V případě nutnosti můžete sehnat síťovku i přímo do externího portu USB. Šikovné by tyto adaptéry možná mohly být pro rozšíření třeba Mini-ITX desek nebo desek typu NUC, které slot M.2 mají. I zde je ale alternativou využití konvenčního USB 3.0.

Na kolik tato legrácka přijde, bohužel nevíme, v publikovaných informacích ceny nejsou. V prodeji by moduly už být měly (oba dva), jak snadné je ale vzhledem ke speciální povaze bude sehnat, to těžko říct.

Zdroj: Innodisk, techPowerUp

Do slotu M.2 pro SSD si teď můžete strčit gigabitový Ethernet. I dvouportový
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas