Do Vánoc 2015 z Evropy zmizí roamingové poplatky, rozhodli europoslanci

0

Před dvěma týdny jsme psali o tom, kterak Výbor europarlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku schválil pozměňovací návrh k nařízení o jednotném telekomunikačním trhu. Balíček, který podle místopředsedkyně komise Neelie Kroesová udělá z Evropy „propojený kontinent“, se dotýká hned několika oblastí.

EU se staví za zájmy spotřebitelů, chce proto zjednodušit smlouvy mezi poskytovali internetu a zákazníky a také usnadnit přechod k jiným poskytovatelům služeb. Součástí návrhu jsou i postupy vedoucí ke koordinaci licencí rádiového spektra využitelného pro bezdrátové sítě. Další bod se týká síťové neutrality. Operátoři musí ke všem datům přistupovat stejně, nesmí vědomě zpomalovat/blokovat určité protokoly nebo adresy.

 

V posledním dnech se ale nejvíce mluví o zrušení roamingových poplatků. Do konce roku 2015 bychom měli v cizině volat, psát a datovat za stejné ceny jako doma. Letos v červenci dojde k poslední regulaci maloobchodních cen (viz tabulka), které by se měly přiblížit sazbám na domácích trzích. Roaming je však pro velké operátory dojnou krávou a je tak možné, že si tyto ztráty budou kompenzovat zdražením domácích cen.

Zmíněný návrh včera úspěšně prošel evropským parlamentem. Teď jej musí schválit ještě členské státy unie. Kroesová věří, že se tak stane do konce letošního roku.

Maximální ceny pro spotřebitele (bez DPH)


1. 7. 2011 1. 7. 2012 1. 7. 2013 1. 7. 2014
data (MB) 70 centů 45 centů 20 centů
odchozí hovory (min) 35 centů 29 centů 24 centů 19 centů
příchozí hovory (min) 11 centů 8 centů 7 centů 5 centů
SMS 11 centů 9 centů 8 centů 6 centů

Zdroj: EU

Ohodnoťte tento článek!