Dobrovolníci na olympiádě mají zakázano psát na Facebook, Google+ i Twitter

0

Asi vám neuniklo, že se letos v Londýně pořádají Letní olympijské hry. Už jsme se o nich na Cnews zmiňovali v souvislosti s přísnými pravidly pro sportovce, jak mohou během her komunikovat na sociálních sítích.

Jenže dobrovolníci, kteří budou pomáhat s přípravou a chodem her, jsou na tom ještě hůře. Přes 70 000 lidí totiž prakticky nemůže vynášet žádné informace z místa činu.

Co dobrovolníci nesmí:

  • uvádět místo, kde se nacházejí,
  • fotit nebo natáčet zákulisí her v místech, která nejsou veřejně přístupná,
  • zveřejňovat zprávy o sportovcích,
  • mluvit na sociálních sítích o návštěvách VIP, sportovců nebo hodnostáře LOH,
  • se zapojit do „detailních“ online diskuzí o olympijských hrách.

Ale mohou retweetovat nebo papouškovat oficiálních zprávy LOH.

 

Omezující pravidla budou omezovat hlavně Mezinárodní olympijský výbor. Uhlídat tolik lidí bude nákladná práce. Už první podmínka je složitá vzhledem k tomu, že dnešní fotomobily zaznamenávají geolokaci u fotografií a sociální sítě také umí jako metainformaci přidat GPS souřadnice.

MOV dosud tento problém u letních her nemusel řešit, neboť před čtyřmi lety v Pekingu čínská vláda blokovala Twitter i Facebook. A v Aténách v roce 2004 byly sociální sítě ještě v plenkách a rozhodně se nepoužívaly na mobilech. Ale u zimních her ve Vancouveru a Turíně už výbor nějaké zkušenosti nasbíral.

Obavy a pravidla MOV ale mají opodstatnění. Chtějí zamezit úniku informací, prodávání zpráv a nechtějí ohrozit bezpečnost sportovců. Informace o dění z her mají na svědomí akreditovaní novináři. Ale aby dobrovolníci za úplatu prodávali exkluzivní informace z první ruky, k tomu musel být vytvořen řád. Jak ale MOV uhlídá 70 000 lidí, kteří si budou chtít vyfotit zákusilí do domácího fotoalba, to bude záhadou.

Zdroj: BBC, Mashable

Ohodnoťte tento článek!