Dobrý – Lepší – Aspire One D150 (první zkušenosti)

0

První zkušenosti s Aspirem One D150

Přestože číselné značení nového modelu D150 je velmi podobné staršímu kousku A150, fyzicky se oba stroje odlišují více než výrazně. Společných prvků na jejich tělech najdete opravdu minimum. Novinka je o jeden palec větší, designově čistější a díky novějšímu procesoru také výkonnější.

Když si dali záležet

V cenové hladině levných mininotebooků nemůžete čekat celokovová těla a tak nepřekvapí plastové provedení testovaného kousku. Naopak nás překvapí slušné dílenské zpracování a použitých pevných plastů. Dobré slovo však nemůžu ztratit stran povrchové úpravy: lesklý lak coby prokletí dneška se nevyhnul ani novému Aspiru. Zde je lesklost ještě dotažena k dokonalosti extrémně lesklým displejem.

Na rozdíl od některých konkurentů zažili designéři Aceru dostatek rozumu a lesklý povrch nepoužili na plasty obepínající klávesnici. Jejich povrchová úprava je spíše drsná a snaží se evokovat dojem broušeného hliníku, což se mu opravdu daří: byli jsme v redakci v pokušení dloubnout do prostoru pro dlaně špendlíkem a dokázat, že jde také o plast.

Součástí této části notebook je také touchpad. Ten je mírně zapuštěn pod okolní hranu a je bohužel největší ergonomickou slabinou tohoto noteboooku: jeho plocha je velmi malá, citlivost nevelká a svými rozměry zcela ignoruje poměry stran displeje. Škoda, mohla to být jednička s hvězdičkou. Výborná je ale klávesnice, která je především překvapivě tichá. Klávesy mají téměř běžné rozměry, zmenšena je pouze řada horních kláves F1-F12 a odsazené kurzorové klávesy.

Na cesty bez adaptéru

Mininotebook Acer Aspire One D150 je na trhu k dispozici s několika rozdílnými akumulátory. Námi testovaný model byl vybaven šestičlánkovým akumulátorem s kapacitou 58 Wh, se kterou dokázal běžet téměř sedm hodin při malém zatížení a téměř pět hodin při běžné internetové práci. U levnějšího modelu se tříčlánkovou baterií se dá očekávat výdrž poloviční, akumulátor ale zase nepřečnívá ven.

Hardwarová výbava je v tomto případě starou známou minibookovou písničkou, bylo pouze použit novější model procesoru Atom (N280). Za zmínku určitě stojí překvapivě silné reproduktory, opravdu hodně lesklý displej zase zaručí velmi živé barvy. Tedy pouze pokud se nedostanete na sluníčko, poté na lesklé ploše neuvidíte téměř nic. Velmi zvědaví jsme byli také na chlazení – jedinou velkou slabinou předchůdce byl hlasitý větráček bez možnosti regulace. Zde už je ale vše v pořádku, ventilátor se sám vypíná a je příjemně tichý.

Zaujal vás mininotebook Acer Aspire One D150? Sledujte i nadále ExtraNotebook.cz a nezmeškejte jeho kompletní velký test!

Kompletní fotogalerie

Kompletní parametry

Acer Aspire One D150

Cena 9 930 Kč
Zapůjčil Acer (www.acer.cz)
 
Redakce při testovaní notebooků používá paměťové produkty od společnosti Kingston.
 

Specifikace

 Procesor Intel Atom N280 (1,66 GHz, 512 KB L2)
 Operační paměť (vestavěná) 1 GB (DDR2)
 Operační paměť (rozšiřitelná do) 2 GB
 Pevný disk (velikost) 160 GB
 Pevný disk (rychlost) 5 400 ot./min
 Pevný disk (typ připojení) SATA
 Optická mechanika (typ) není
 Optická mechanika (rychlost) není
 Velikost displeje (palců) 10,2
 Rozlišení displeje (bodů) 1 024 x 600
 Grafická karta Intel GMA950
 Grafická paměť sdílená
 Wi-Fi b/g/n
 Bluetooth 2.0
 Mobilní komunikace není
 Operační systém Windows XP Home ULPC
 Porty (s výjimkou USB) 1x D-Sub, 1x RJ-45, 2x audio
 Počet USB portů 3
 Slot pro karty 1x SD/SDHC/MMC/MS/MSPro
 Rozměry 260 x 205 x 35 mm
 Hmotnost 1 354 g (včetně akumulátoru)
Ohodnoťte tento článek!