Dokumenty dokazují, že Microsoft pomohl NSA obejít šifrování u vlastních serverů

0

Včera jsme hovořili o tom, že se na filmové plátno propracuje kniha od Glenna Greenwalda, který se podílel na zveřejnění dokumentů o tom, jak NSA špehuje internet. Ze stejné knihy jsme už viděli jeden úryvek, jenž prozradil, že NSA napichovala routery a servery, vyrobené v Americe a prodávané v cizině. Další úryvek odkrývá, jak Microsoft spolupracoval s NSA, když ho požádala o nějaká uživatelská data.

Tip: Britská tajná služba se ve spolupráci s NSA napíchla na webkamery uživatelů

Už loni v červenci Greenwald řekl, že Microsoft pomohl NSA obejít vlastní šifrování a zabezpečení, aby se agentura dostala k zabezpečeným zprávám. NSA zachytávala např. chat ve službě Outlook.com – ochrana padla ještě dříve, než byla oficiálně spuštěna. Přístup měla též k Hotmailu. Devět měsíců poté, co Microsoft koupil Skype, NSA sledovala třikrát více videohovorů.

Microsoft se bránil, že pouze spolupracoval, jak mu přikazoval zákon. Situaci přibližují nově zveřejněné dokumenty. Tři útržky týkající se služeb Outlook.com, SkyDrive (dnes OneDrive) a Skype dokazují, že Microsoft nedal agentuře nic zadarmo a odmítl jí poskytnout přímý přístup k uživatelským datům. Hodlal se podřídit pouze zákonným požadavkům. NSA tedy ostrouhala. Nebo ne?

Jeden z dokumentů říká, že Microsoft s uvedením e-mailu Outlook.com v létě 2012 začal šifrovat chat, čímž odřízl NSA od sledování. Dále se píše, že spolupracoval s FBI a vyvinul prostředek, který sledování šifrovaného spojení dovolil. Toto řešení bylo úspěšně otestováno 12. prosince 2012. V dubnu 2013 se agentura zaradovala, neboť od té doby mohla sledovat uložená data ze Skypu.

Ta jí měla poskytnou více informací než pouhé sledování komunikace v reálném čase. Od března NSA sledovala také data v úložišti SkyDrive. Do té doby si analytici museli přístup vyžádat, když o něj stáli. Microsoft nelhal o tom, že se podřídil zákonům.

Zdroj: TechCrunch

Ohodnoťte tento článek!