Doma opravitelný telefon Fairphone 3 půjde nově koupit s Androidem bez Googlu

1

Fairphone 3 je smartphone stejnojmenné nizozemské společnosti. Má za cíl být hlavně snadno opravitelný. Skládá se totiž z uživatelsky vyměnitelných komponent, kterých je celkem sedm.

Fairphone zvlášť prodává náhradní zadní kryt, akumulátor, displej, modul se zadním foťákem, sluchátkem, spodní modul (USB-C, mikrofon, vibrační motorek) a vrchní modul (přední foťák, sluchátkový jack, mikrofon a senzor přiblížení). V balení dostanete dokonce šroubovák. Má 5,5″, což jej řadí mezi relativně kompaktní. Podrobně jsme o něm psali již loni.

Výrobce nyní začal prodávat verzi pro uživatele, kteří preferují soukromí a nemají ráci Google. Jde o stejný telefon jako původní Fairphone 3, akorát bez služeb Googlu. Ideou výrobce prý je upřednostnit soukromí a odstranit všechny prvků možného sledování. Místo klasického Androidu tak na telefonu běží /e/OS.

Tip: iFixIt dal telefonu skóre 10/10

Výrobce píše: „/e/OS is at the core of our privacy by design ecosystem. We have removed many pieces of code that send your personal data to remote servers without your consent. We don’t scan your data in your phone or in your cloud space, and we don’t track your location hundred times a day or collect what you’re doing with your apps.“

Fairphone aplikace
Fairphone aplikace

Přestože logicky chybí obchod Google Play, přes vlastní obchod se dá dostat aktuálně k 60 tisíscům aplikací, jež jsou zadarmo. Uživatelský účet je svázán s mailem „@e.email“, jež poskytuje 1 GB místa. Fairphone prý také každou aplikaci testuje a dává jí „skóre soukromí“ od 0 do 10, ale také skóre energetické náročnosti.

Fairphone skóre
Fairphone skóre

Co je to /e/OS

Systém /e/OS založil vývojář Gaël Duval známý tím, že vytvořil linuxovou distribuci Mandrake/Mandriva. Je založen na Androidu AOSP (ten je open source). Má ale také mnoho společného se známým CyanogenModem či LineageOS.

Zatímco u Huawei byla nemožnost používat Google Mobile Services alespoň donedávna velkým problémem, jiní výrobci z toho dělají přednost. Fairphone 3 s tímto systémem si můžete koupit od 6. května za cenu 480 dolarů, což je o 30 dolarů více než kolik stojí původní verze s klasickým Androidem. Ale i majitelům této verze má být umožněno „switchnout“ na /e/OS.

zdroj: e.foundation, Engadget

Doma opravitelný telefon Fairphone 3 půjde nově koupit s Androidem bez Googlu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 9 hlasů