Doména .CZ od nového roku zdraží. Cena jde nahoru vůbec poprvé

12
Česko Česká republika mapa

Sdružení CZ.NIC spravující doménu .CZ dnes oznámilo, že od 1. ledna 2019 zvýší velkoobchodní cenu ze 120 na 145 Kč bez DPH. Navýšení ročního poplatku se promítne také do maloobchodních nabídek registrátorů. Ti si nyní obvykle účtují od 125 Kč bez DPH za registraci i roční prodloužení, jejich marže pokryje náklady na provoz systémů.

Řídící orgány sdružení CZ.NIC se v rámci interních diskusí shodly, že chtějí zachovat současný rozsah a kvalitu činností sdružení i v následujících letech, a proto je nutné, především s ohledem na růst všech vstupů, především mezd, v oblasti IT, zvýšit poplatek za doménu .CZ,“ uvedl výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, Ondřej Filip.

Pět největších českých registrátorů k 26. listopadu 2018

Registrátor Registrovaných .cz domén
Registrace Prodloužení
Forpsi 242 374 129 Kč 129 Kč
Wedos 234 191 125 Kč 125 Kč
Active 24 174 678 179 Kč 239 Kč
Subreg 122 994 145 Kč 145 Kč
Ignum 105 945 219 Kč 249 Kč

Jde vůbec o první zvyšování velkoobchodních cen .CZ domény. V minulosti se pravidelně zlevňovalo, od roku 2012 už ale sdružení poplatek neměnilo. „Rád bych upozornil i na to, že investice do zabezpečení našich systémů, zejména systému DNS, si v posledních letech vyžádaly desítky milionů korun. A chtěl bych dodat, že v budoucnosti hodláme se zvyšováním zabezpečení pokračovat,“ dodal Filip.

TIP: Háčky a čárky v českých internetových doménách nebudou

Historie velkoobchodních cen .CZ domén

Rok Poplatek
2004 600 Kč
2005 500 Kč
2007 400 Kč
2008 190 Kč
2010 155 Kč
2011 140 Kč
2012 120 Kč
2019 145 Kč

Podle informací organizace CENTR, která sdružuje evropské správce národních domén, patří česká doména .CZ z pohledu výše ročního registračního poplatku mezi nejlevnější. Nižší poplatky mají jen v Německu, Itálii, Nizozemí, Belgii a Rusku. Zvyšování velkoobchodních cen národních domén není u správců registrů nic neobvyklého. V poslední době stoupla cena domén ve Velké Británii, Dánsku, Švédsku nebo Rumunsku,“ uvádí CZ.NIC.

TIP: Už 25 let máme národní doménu. Československou .CS jsme měli jen rok

CZ.NIC eviduje 1 323 000 registrovaných .CZ domén (letos jich přibylo zhruba 20 000). Z toho 51 % je registrovaných na fyzickou a 49 % na právnickou osobu. Mužům patří 73 %, ženám 17 % registrací. Rekordman drží 9400 domén. Přibližně 519 000 osob má zaregistrovanou jen jednu doménu.

Doména .CZ od nového roku zdraží. Cena jde nahoru vůbec poprvé
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (67.69%) 13 hlasů

12 KOMENTÁŘE

  • Nejen Turris, ale to neustale obtezovani zakazniku nevyzadanymi emaily, ve kterych se me snazi presvedcit, abych overil domenu, ze mi za to poslou flashku, taky neco stoji. Tudle, domenu si neoverim, ted kdyz zdrazej, tak uz vubec ne!

 1. Čert vem 30 korun za rok, ale stejně mi to zdražení vadí. CZ.NIC už roky předvádí, že neví co s prachama a najednou, když už se zasekl nárůst počtu domén, začnou zdražovat? Možná by místo zdražování měli dělat to, co se od nich očekává, tedy registrovat domény, a nevymýšlet kraviny.

  • Jde zájmové sdružení právnických osob patrně s hlavním příjmem z poskytování určité služby monopolně pro danou oblast bez regulace velkoobchodních cen ze strany státu. Co na tom není někomu jasné?

   • Není na tom jasné to, že oni se nesnaží o co největší zisk. Kdyby to tak bylo, tak by to smysl dávalo. Jenže oni dlouhá léta ty domény zlevňovali, a peníze si nenechávají, ale utápějí je v projektech, jako jsou třeba ty osvětové „reklamy“, co běží v České televizi.
    Jinak bych tomu asi neříkal monopol. U Coca-coly taky asi neřeknete, že má monopol na to, aby prodávala coca-colu. Chápete, že existuje alternativa, třeba Pepsi či Kofola. A u té české domény je to stejné. Můžete mít jinou doménu. Moje obec má třeba .eu, manželčin zaměstnavatel má taky .eu, já mám .cz i .eu.

    • To možná platí pro nové domény, pokud je již někdo zaveden na .cz, asi těžko přejde na .eu.

     Ziskem nemusí být jen finanční obnos, může to být také vliv/konání ve prospěch zakládajících členů.

     Nedávno jsem se to někomu pokoušel na zahraničním fóru vysvětlit, jsem zvědav jak v češtině:
     Nezisková organizace koná dobro do výše svých příjmů.
     NIC.cz (vzhledem k monopolnímu postavení) si může stanovit výši příjmů podle svého záměru „konat dobro“.

     • Jelikoz je CZ.NIC neziskova organizace, za coz jsou danove zvyhodneni, tak na druhou stranu nesmi mit zisk. Protoze neco prodavaji a zisk tvori, tak na druhou stranu musi penize take utracet, aby na konci ucetniho obdobi zisk nemeli, ale meli vyrovnany rozpocet. Do nedavna meli problem prahy utratit, proto i zlevnovali domeny a vymysleli projekt Turris, kde utopili spoustu penez. Navic kazdemu, kdo overil domenu posilali flashku. Nechapu ze si dovoli zdrazovat a pritom stale chteji „konat dobro“ a posilat flashku. Nic s NIC neudelame, ale za me jsou to smejdi!

   • Vždycky se někdo najde 😀 Kdyby tu doménu o třicet korun zlevnili, tak by napsat pi****nu typu „Možná by místo zlevňování měli dělat to, co se od nich očekává, tedy registrovat domény, a nevymýšlet kraviny.“ nikoho ani nenapadlo. Czech made man prostě 😀

 2. Tohle je opravdu závažné a je to na odvolání představenstva. Ke zdražení domény není důvod. Primární úkol CZNICu je zabezpečovat chod narodní domény CZ, přebytek peněz dává CZNIC do marketingu, co-marketingu a „veřejno-prospěšných“ projektů. Tyhle projekty se měly ponížit. Představenstvo se rozhodlo s posvěcenín kolégia, ve kterém jsou Ti samí lidé jak v představenstvu o zvýšení ceny. je dobré, aby všichni členové CZNICu se dostavili na nejbližší VH, kde vyjádří souhlas s jednáním současných členů kolégia a hlasovat o jejich odvolání. Jednotlivci jsou uvedeni zde: https://www.nic.cz/page/351/o-sdruzeni/

 3. No mně třeba přijdou aktivity CZ.NIC prospěšné. Jejich publikace jsou super, byl jsem i na jednom jejich školení a naprostá spokojenost…

  Těch pár korun za rok může naštvat tak maximálně doménové spekulanty…