Výrobci dělají ze smartphonů hloupé mobily, tvrdí čeští vývojáři

12
OnePlus 6T
OnePlus 6T

Android od verze Marshmallow neustále zvyšuje efektivitu systému při nakládání se systémovými prostředky. Pro uživatele to znamená delší výdrž na jedno nabití, Android totiž přiškrtí náročné aplikace na pozadí. Google přitvrdil i v nové verzi Pie, stále ale nabízí rozumný kompromis mezi funkčností a spotřebou.

Řada výrobců ve svých modifikacích systému ale tuto hranici překročila. Upozorňují na to čeští vývojáři Urbandroid Team, kteří stojí za oblíbeným monitorem spánku Sleep as Android nebo stmívačem displeje Twilight a kteří nedávno vydali novou aplikaci pro boj s kinetózou.

Petr Nálevka z Urbandroidu na Googlu+ dlouhodobě kritizuje výrobce, že při snaze o co nejdelší výdrž znemožňují některým aplikacím řádně fungovat. Situace zašla tak daleko, že Urbandroid vytvořil nový web Don’t kill my app, na kterém jednotlivé výrobce hodnotí a radí uživatelům, co dělat, pokud jejich aplikace nefungují správně.

Nokia Don't kill my app
Nokia osekává aplikace na pozadí nejagresivněji ze všech

V praxi může snaha o co nejdelší výdrž znamenat, že systém brání fungovat aplikacím, které mají fungovat především na pozadí. Jde o zmíněný monitor kvality spánku, může jít ale také o fitness aplikaci, která měří pohyb během sportovních aktivit. Problém s fungováním hlásí též tvůrci populárního nástroje ACR pro nahrávání hovorů nebo Taskeru pro automatizaci činností.

Nejagresivněji si počíná Nokia. Ta na Androidu 8+ po 20 minutách od zhasnutí obrazovky aplikace ukončí, což prý odstaví i budíky instalované z Play Storu. Ochranu lze ale vypnout. Řešení lze najít také k dalším telefonům. Především čínští výrobci OnePlus, Xiaomi, Huawei a Meizu dokážou chytré mobily změnit na hloupé. Režim Stamina na Xperiích od Sony rovněž dělá vývojářům vrásky na čele.

Výrobci dělají ze smartphonů hloupé mobily, tvrdí čeští vývojáři
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (70.59%) 34 hlasů

12 KOMENTÁŘE

  • Pravděpodobně úpravy Honoru, měl jsem u mobilů této značky problémy např. s Endomondem nebo PowerAmpem, přidání do výjimek ani „vypnutí“ ukončování energeticky náročných aplikací nemělo žádný efekt.

 1. Sony Stamina, na starším telefonu jsem ji měl zapnutou trvale. Šetřilo to docela dost, omezení nebyla nikterak znatelná. Moderní stamina nejde prakticky vůbec nastavit, a i v režimu „výkon“ se v rámci úspor dost kouše obraz (zřejmě omezená snímková frekvence displeje), takže vážně jen někde ke konci baterie, aby vydržela o trochu dýl. Už to není žádná konkureční výhoda telefonů Sony jako to bývalo dřív.

 2. Pravda, před lety na starých Androidech jsem tyto problém neřešil, protože neexistovaly, dnes s tímto je problém. U Xiaomi mám někdy problémy s aplikacemi vyžadujícími činnost na pozadí i po vypnutí této skvělé funkce, prostě jen další Čína šmejd, co aktualizace to nové problémy.

 3. Myslím, že přiškrcení povoleného výkonu pro aplikace na pozadí není špatná věc. Na pozadí neběhá jen jedna aplikace, ale obvykle o dost víc. No a když se sejde pár kousků od prasovývojářů, kteří kašlou na efektivitu, baterka jen trpí. Ale je pochopitelné, že se to takovýmto vývojářům moc nelíbí, najednou musí dělat něco, co neumí – místo zprasků psát efektivní kód.

 4. Výrobci dělají ze smartphonů hloupé mobily, tvrdí čeští vývojáři .
  —————————————————————————————————–
  Chci-li s baterii vydržet co nejdéle, musím každou chvíli zastavovat aplikace na pozadí, což je obtěžující faktor .
  Pohodlnější mi přijde, sám si aplikaci aktivovat rozkliknutím na ikonu, v případě potřeby .

  To je podobné, jako by se mi v Autě každou chvíli sám Startoval Motor a já musel běhat každou chvíli ho vypínat, abych nepřišel o benzín .

   • Není to tak jednoduché. Výrobce se snaží, aby jeho výrobek fungoval co nejvíc v rámci deklarovaných parametrů, třeba aby baterie vydržela tak jak výrobce avizuje. Když se pak najde dementní vývojář, který na pozadí pustí renderování videa (přeháním, aby to bylo naprosto jasné), je chyba u výrobce telefonu (který něco takového nepovolí) nebo na straně vývojáře (který se tam snaží nacpat něco, co tam vpodstatě nemá co dělat). A pak je tu faktor uživatele, který v drtivé většině nemá zájem řešit co tam běhá nebo neběhá a kolik to žere. Vidí jen to, že mu baterka nepřežije ani noc a vina nejde za dementně napsanou aplikací na pozadí, ale za výrobcem telefonu.

    • Jirka1or i loobick, přečtěte si alespoň ten článek. Jinak přirovnání k autu lze použít, jen ne takhle. Jde o start-stop systém, auto rozhoduje za vás kdy motor poběží protože je to pseudo úspornější na emise a benzín. Stejně tak telefon příliš agresivně omezuje aktivitu na pozadí, a reálně ušetří prd, většinu baterky žere displej a gps. Trocha výpočetního výkonu na pozadí s nízkými takty není prakticky nic. Představte si, že by přehrávání hudby bylo možné jen s rozsvíceným displejem, protože jinak se přeci vše zabije, tedy i přehrávač. Sice to žere víc, protože musí svítit displej, ale zhasnutý to vydrží o pět minut dýl.

 5. Nemám problém s agresivním ukončováním aplikaci za předpokladu, že uživatel dostane k dispozici FUNKCNI VOLBU, jak určit, které aplikace nemají být na pozadi ukončovany. Samozřejmě je to často i problém RAM. Na telefonech s 2 GB prostě endomondo na pozadí běžet prakticky nemůže – stačí, abyste pustili náročnější aplikaci, třeba Viber, nebo nějakou hru a endomondo je prostě odstřeleno.