Dostupnost prvních CPU Zen – jako loni u Skylake? Objevily se i takty ES čipů

0

Zprávy o kvartálních výsledcích, které AMD naposledy ohlásilo koncem předešlého týdne, nejsou zajímavé jen pro ekonomy. V brífincích, které se po nich konají, se totiž obvykle sdělují i nějaké informace o připravovaných produktech, z nichž jsou u AMD nejostřeji sledovány procesory s architekturou Zen. V jejich případě stále panuje napětí, zda se budou dát koupit ještě letos, nebo až v příštím roce, případně kdy a zda jen v symbolickém, nebo i větším množství.

Pro připomenutí: AMD doposud již několikrát sdělilo, že očekává či plánuje Zen uvést letos, tedy alespoň v jedné oblasti sortimentu CPU (měla by to být desktopová osmijádra Summit Ridge pro socket AM4). Přetrvávají však obavy, aby nedošlo ke zpoždění, odkladu, či aby takové uvedení nebylo jen papírové. Během konferenčního hovoru AMD opět částečně setrvalo na své staré linii, ovšem s určitým posunem, z něhož si snad lze udělat konkrétnější představu.

V předchozích oznámeních AMD u plánovaného termínu koncem roku 2016 vždy uvádělo, že Zen bude významně „generovat tržby“ až v roce 2017 (což právě zavdávalo dohadům). Tentokrát však již šéfka Lisa Su mluvila i o samotných dodávkách. V hovoru zaznělo, že Zen (Summit Ridge) bude na trhu v masovém měřítku až po novém roce v Q1 2017. Uvedení však nastane nebo může nastat ještě předtím a omezená dostupnost procesorů by tedy mohla být ještě letos ve čtvrtém kvartále – doslova AMD sdělilo, že by do obchodů poslalo menší série na konci kvartálu Zde asi ještě není definitivně rozhodnuto, termín uvedení prý bude záležet na stavu příprav a situaci na trhu.

Tato grafika byla prý vykreslena na procesoru Summit Ridge (Computex 2016, Zdroj: VideoCardz)

 

Uvedení by se mohlo podobat Core i5-6600K/i7-6700K loni v létě

Co si pod tou masovou a omezenou dostupností představit? Procesory obvykle při příchodu na trh netrpí podobnou nedostupností (a s tím spojenými vyšroubovanými cenami), jako teď vidíme u FinFETových grafik, většinou jsou uvedené v momentě, kdy se nashromáždili značné skladové zásoby.

Existuje však z nedávné doby jedna výjimka, podle které by se možná příchod Zenu dal modelovat. A to vydání procesorů Skylake minulý rok. Když zavzpomínáme, tak odemčené „káčkové“ verze Core i5-6600K a i7-6700K byly uvedeny 5. srpna (což bylo překvapení), zatímco zbytek sortimentu až poté začátkem září. Ovšem jejich dostupnost právě nebyla nejlepší – rychle se vyprodaly a po rozebrání první várky se v podstatě muselo čekat až na ono uvedení nezamčených čipů. V zahraničí mimochodem byly odemčené modely nedostatkové delší dobu a jejich koncové ceny se pohybovaly nad doporučenou úrovní.

 

Ona srpnová várka odemčených Skylake zřejmě také byla uvolněna předběžně a coby „omezené množství“. Se Summit Ridge by to tudíž asi mohlo být podobně a čekal bych, že rozestup mezi první symbolickou várkou a těmi dalšími, které zajistí širší dostupnost, bude podobný, tedy zhruba měsíc, či pro větší rezervu řekněme dva. Pokud má větší množství být k mání až po Silvestru, mohlo by to být už v lednu, možná v únoru; ona předběžná dostupnost by tím pádem měla nastat nejspíše v prosinci. Nejdříve asi koncem listopadu, to ale nepokládám za moc pravděpodobné.

Co se týče reálné sehnatelnosti v obchodech, měla by být asi podobná jako u těch srpnových Skylake, respektive možná o něco horší, jelikož kapacity AMD a GlovalFoundries jsou přece jen menší (na druhu stranu, o AMD je zase menší zájem). CPU se tedy asi po první várce vyprodají, ale nepůjde o jak se říká papírové uvedení.

Summit Ridge do desktopového socketu AM4 (Computex 2016, Zdroj: VideoCardz)
Summit Ridge do desktopového socketu AM4 (Computex 2016, Zdroj: VideoCardz)

 

Co čekat? Údajné parametry testovacích vzorků

Kromě toho, že Summit Ridge má být osmijádrové (s SMT, tedy zpracováním dvou vláken na jádro) a orientačně by Zen údajně měl mít o 40 % lepší výkon na 1 MHz než Excavator (pozor, v jednotlivých úlohách se to bude značně lišit), toho zatím o výkonu mnoho nevíme. Stěžejní roli bude hrát, na jakých taktech CPU poběží.

O frekvencích žádné zaručené zprávy nemáme, pokud ale vezmete za vděk méně jistými útržky, údajné takty pro testovací vzorky Summit Ridge se objevily v komentáři vloženém neznámou osobou na fóru AnandTech. Nevíme pochopitelně, jak důvěryhodná to jsou data. Současné vzorky čipů („engineering samples“) mají pro serverový socket SP3 TDP 150 či 180 W a 24 či 32 jader. Vzorky Summit Ridge pro desktopový socket AM4 mají TDP 65 W (4 jádra) nebo 95 W (osmijádro).

Obě verze určené pro AM4 používají údajně stejné takty, což se ovšem asi u konečných prodejních modelů může lišit. Tyto ES mají maximální takt turba na poměrně nízkých 3,2 GHz, což by bylo asi limitující z hlediska jednovláknového výkonu. Základní frekvence má být 2,8 GHz, turbo ale ještě připouští zvýšení taktu až na 3,05 GHz při vytížení všech jader.

Summit Ridge, první CPU s architekturou Zen (Computex 2016, Zdroj: VideoCardz)

Poměrně nízké takty jsou i u vícečipových verzí v pouzdru SP3 – ono 150W 24jádro má mít údajně maximální takt 2,75 GHz, 32jádro pak má maximum 2,9 GHz. Hodně malé jsou také takty, na které se čip přepíná v nečinnosti, údajně je to jen 550 MHz pro desktop a 400 MHz pro server. Osmijádro by prý mělo mít klidovou spotřebu zhruba 5 W, čtyřjádro 2,5 W.

Jak už bylo řečeno, tato informace pochází z v podstatě anonymního zdroje, mohla by tudíž snadno být vymyšlená. Podle některých hlasů by nicméně něco mohlo být na oněch taktech s granularitou 50 MHz. To není úplně běžná věc (velká jádra AMD škálují po 100 MHz) a dle některých insiderů by prý mohlo jít o známku pravosti, jelikož Zen má prý umožňovat přesnější řízení taktu podobné jádrům Bobcat, kde jsme také 50MHz stupňování viděli.

Kromě otázky pravosti je zde ovšem ještě jedno ale: frekvence sériových kusů v prodeji nemusí být stejné. AMD by teoreticky (avšak ne nutně) mohlo Summit Ridge vytáhnout na dejme tomu o 100–200 MHz vyšší frekvence. Také by ale mohlo vydat i slabší modely s takty pod těmito hodnotami, zde je asi dost obtížné něco předvídat (ono bude docela důležité, zda takty bude limitovat proces, architektura, nebo obojí).

Zdroje: WCCFtech, AnandTech (fórum)

Dostupnost prvních CPU Zen – jako loni u Skylake? Objevily se i takty ES čipů

Ohodnoťte tento článek!