Dotcom spustí Mega na výročí zátahu na Megaupload, 20. ledna se změní svět

0

Větší, lepší, rychlejší, silnější a bezpečnější. Tak má vypadat nová služba Mega, kterou chce Kim Dotcom spustit na první výročí odstavení Megauploadu. Adresa Me.ga už je zaregistrována, doména .ga patří africké zemičce Gabon. Mega.com už využívá společnost Mega International, takže Me.ga byla nejjednodušší možnou variantou.

Mega bude spuštěn 20. ledna 2013
Mega bude spuštěn 20. ledna 2013

Zatím stále nevíme úplně přesně, jak bude nová služba vypadat, co všechno bude nabízet a jak bude fungovat. Dotcom naznačil spoustu informací v rozhovoru pro Wired, ale stále není jasné, jak bude chtít Mega „prodat“. Zda lidé ještě budou chtít podobnou službu používat a jestli to nebude příliš komplikované.

Teorie zní hezky. Mega bude co nejvíce decentralizovanou sítí. Servery budou rozesety po celém světě, každý může připojit ten svůj. Data se šifrují na straně uživatele, takže na serverech budou jen nicneříkající shluky jedniček a nul. Všechny soubory se mají zálohovat na minimálně dovu serverech současně. Odstavení jednoho nic nevyřeší. Na potenciální zásah Mega by se musely domluvit úřady po celém světě.

Zároveň ale Dotcom slibuje perfektní právní ochranu. Nad soubory už nebudou mít dohled, správci Mega nemohou vědět, co vše je u nich uloženo. Podmínky používání budou warez zakazovat a majitelé autorských práv budou moci pirátské soubory hlásit a mazat. 

 

Nebude ovšem šifrování zbytečně zdržovat uživatele? Bude vše tak jednoduché, aby je to neodradilo? Šifrovat soubory na straně uživatele už lze není, třeba i s českým Ulož.to. Stačí soubory zaheslovat v RARu, pokžadé trochu jinak. Mega slibuje revoluci, svět už nemá být takový jako dříve. Já tomu ale nevěřím. Bude to jedno z dalších úložišť, byť technologicky na výši. Dotcom umí provokovat, je dost kontroverzní postavou, aby vzbudil zájem v lidech i médiích. T ovšak nestačí k úspěchu jeho díla.

Ohodnoťte tento článek!