Další otevření DPP. Google Maps a spol. už znají polohu autobusů, kdy dojde na tramvaje?

Dopravní podnik hlavního města Prahy zpřístupnil třetím stranám údaje o aktuální poloze svých autobusů. Jak to bude s vlaky a tramvajemi?

0

Pražský Dopravní podnik se otevírá. Jak upozornil Zbyněk Jiráček, vedoucí technického odboru ROPID, aktuální údaje o poloze autobusů brázdících hlavní město byly otevřeny, takže už je mohou a reálně využívají služby třetích stran jako Google Maps nebo Jízdní řády od Seznamu. Donedávna byla poloha autobusů – a z ní vyplývající zpoždění – známá pouze IDOSu a Lítačce. DPP pak zveřejnění aktuálních údajů o poloze autobusů považoval za bezpečnostní riziko, připomíná Jiráček.

Příslušná datová sada by se měla brzy objevit v katalogu Golemio, aktuálně ji tam ještě nenajdete. Pak už s daty bude moct pracovat úplně každý. První fáze výrazného otevření nastala začátkem roku 2019, kdy ROPID ve spolupráci s DPP a dalšími dopravci otevřel data týkající se jízdních řádů a vozidel veřejné hromadné dopravy v Praze a Středočeském kraji.

Od té doby jsme čekali na zpřístupnění údajů o tramvajích, vlacích a autobusech Dopravního podniku hlavního města Prahy – autobusy soukromých dopravu byly do systému zapojeny už od začátku roku 2019. Jednalo se ovšem zejména o příměstské linky ve Středočeském kraji. Autobusy s logem DPP si už můžeme odškrtnout, zbývají tramvaje a vlaky v kraji.

Vlaků se prý dočkáme brzy, tramvají do konce roku, když to půjde dobře. DPP v pondělí vypsal zakázku na přístroje pro sledování těchto kolejových vozidel. Počítá se s využitím satelitního navigačního systému Galileo. Údaje o aktuální poloze DPP zveřejňovat nechtěl, nařídil mu to ale soud.

Zdroje: PID na Twitteru | Zbyněk Jiráček na Twitteru | Golemio

Další otevření DPP. Google Maps a spol. už znají polohu autobusů, kdy dojde na tramvaje?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů