Dravec a sprinter: VelociRaptor od WD

0

Z Raptora VelociRaptorem aneb zmenšujeme a zhušťujeme

Western Digital VelociRaptor VR150 300 GB (WD3000GLFS)

5 473 Kč

Western Digital VelociRaptor je sice 2,5″ pevný disk a na formát 3,5″ ho doplňuje jen chladič WD IcePAK, přesto není radno jej podceňovat. WD tvrdí, že IcePAK snižuje průměrnou teplotu VelociRaptoru o 7,1 stupňů Celsia oproti stavu bez chladiče. Menší rozměry by se na výkonu VelociRaptoru neměly vůbec negativně podepsat. Plotny se otáčejí rychlostí 10 000 ot./min. Časy seeku udává výrobce jako 4,2 ms při čtení a 4,7 ms při zápisu, na okraji plotny dosáhne VelociRaptor přenosové rychlosti 120 MB/s.

Narozdíl od starších Raptorů, VelociRaptor podporuje SATA s rychlostí 3 Gbit/s. Disk je vybaven 16megabajtovou vyrovnávací pamětí, což je dnes standard. Jenže každá ze dvou menších ploten nese kapacitu 150 GB a tato hustota zápisu společně s rychlostí otáčení ploten musí zákonitě znamenat vysoký výkon. Prakticky i bez testu je jasné, že mezi desktopovými disky nemůže VelociRaptor najít přemožitele a jediný disk, který WD překonává, je starší Raptor z téže stáje.

Takhle charakterizuje hlavní rysy a funkce VelociRaptora samo marketingové oddělení Western Digitalu:

Brutální rychlost – Tyto pevné disky, stavějící na výkonu disků WD Raptor, s rychlostí otáčení 10 000 ot/min., přenosovou rychlostí 3 Gb/s a 16 MB vyrovnávací paměti přinášejí omračující výkon.

Neotřesitelná spolehlivost – Jsou navrženy a vyrobeny podle kritických standardů serverové třídy, aby přinášely spolehlivost v prostředích s vysokým zatížením. Tyto pevné disky splňují požadavek na spolehlivost 1,4 miliónu hodin MTBF a mají nejvyšší míru spolehlivosti za všech pevných disků s rozhraním SATA.

Instalační rámeček IcePack – Pevný disk WD VelociRaptor o rozměru 2,5 palce je uzavřen v instalačním rámečku serverové třídy se zabudovaným chladičem, který tento malý a výkonný pevný disk udržuje mimořádně chladný při montáži do vysoce výkonné skříně pro osobní počítače.

Technologie RAFF (Rotary Acceleration Feed Forward) – Optimalizuje provoz a výkon v prostředích se zvýšenými vibracemi, například ve skříni s více disky.

Technologie SecurePark – Parkuje záznamové hlavy mimo povrch pevného disku při jeho roztáčení, zastavování a když je vypnutý. Tím je zajištěno, že záznamová hlava se nikdy nedotkne povrchu disku, což zvyšuje dlouhodobou spolehlivost a zvyšuje ochranu pevného disku při přenášení skříně.

 

 

 

Další informace a parametry

Parametry WD3000GLFS a dalších už testovaných disků shrnuje následující tabulka (klepněte na náhled pro originální, čitelnou velikost). 

 
Ještě informace o podporovaných funkcí disků z programu HD Tune:

Syntetické testy, testovací sestava

Testovací sestava

Procesor AMD Athlon 64 X2 @ 2,25 GHz
Základní deska Asus A8R32-MVP Deluxe
Čipová sada ATI CrossFire Express 3200 + Uli M1575
Paměť 2× 1 GB Corsair DDR450, 2-3-2-5, 1T
Zdroj Corsair HX620w

Syntetické testy

U testů přístupové doby platí: nižší je lepší.

 

V následujících testech přenosových rychlostí vždy platí: vyšší je lepší.

WD300GLFS


WD6400AAKS * WD5000AACS * Samsung HD103UJ * Samsung HD753LJ


Hama 32GB SSD * Hitachi 7K1000 *  Hitachi P7K500


Samsung HD200HJ * Samsung HD403LJ * Samsung HD501LJ * Seagate 7200.10

 
  WD10EACS * Seagate 7200.11 * WD1600AAJS * WD7500AAKS

Nakonec ještě výsledky testů z oblíbeného HD Tune 2.55. VelociRaptor je srovnán s nejrychlejším 7200otáčkovým diskem WD6400AAKS. Oněch 33 stupňů Celsia jsem dosáhl až s teplotou okolí 25 stupňů Celsia, při stand. 20 stupních Celsia byla teplota disku o dva stupně nižší.


 

Aplikační testy

V praktických testech z benchmarku PCMark05 vždy platí: vyšší je lepší.

Teplota, hlučnost

Teplota ve stupních Celsia, platí samozřejmě: nižší je lepší.

Disky byly při svém běhu pasivně chlazeny přímým kontaktem se šasi skříně Cooler Master Centurion 5.

Teplota byla odečtena po 20 minutách kopírování a současného prohledávání, teplota okolí byla 20 stupňů Celsia.

Hodnotil jsem slovně, protože jednak jsem hlukoměr neměl k dispozici a jednak dBA v případě různorodých zvuků linoucích se z disku nejsou všeříkající:

 • WD3000GLFS 300 GB – naprosto bez vibrací, vyšší a silnější tón zvuku otáčení ploten, seek slyšitelný, ale překvapivě docela tlumený (jen při vícero různých diskových operacích současně je přeskakování hlaviček výrazněji slyšitelné), celkově hlavně v klidu hlučnější než současné běžné 7200ot. disky, ale s předchozím Raptorem (150 GB) nesrovnatelné
 • WD6400AAKS 640 GB – dobře vyvážený, takřka neznatelné vibrace, mírný zvuk otáčení ploten,seek velmi mírný, projevuje se ale jako trochu vyšší bzučivý tón, v jakékoli skříni co není příliš perforovaná jej stěží vůbec uslyšíte
 • WD5000AACS 500 GB – sotva znatelné vibrace, opravdu velmi mírný zvuk otáčení ploten, seek hluboký a jen slabý
 • Samsung HD103UJ – stejně jako 753LJ ani tento Samsung (testovaný kus) nevibruje, slyšitelné otáčení ploten (o něco víc než u 753LJ), seek není hrozný, ale jasně slyšitelnější než u 753LJ, s AAM se to trochu zlepší, ale nepatrně
 • Samsung HD753LJ také velice slabé, takřka nulové vibrace, slyšitelné otáčení ploten, seek tlumený, AAM je skoro zbytečné zapínat, celkově velmi tichý disk
 • Hitachi 7K1000 750 GB jasně slyšitelné otáčení ploten, hlasitý seek (ale ne pořád, je to jaksi optimalizované a je tam jakýsi tišší režim, brutální zvuk hoblíku při běžné práci zaslechnete jen občas), vibruje, AAM seeku strašně pomůže. Disk zpomalí, ale hlučnost už je rozumná    
 • Hitachi P7K500 500 GB – slyšitelné otáčení ploten, opravdu jen velmi jemný zvuk seeku, slabě vibruje
 • Samsung HD200HJ – slabé vibrace, slabý zvuk otáčení ploten, seek má zvláštní netypický zvuk, který už z metru nelze i ve velmi tichém prostředí slyšet; AAM disk příliš nezpomalí, ale také skoro vůbec neztiší
 • Caviar GP – velmi tiché otáčení ploten, slabě slyšitelný seek, bez vibrací, seek slyšitelnější jen při současném kopírování a prohledávání souborů, po zapnutí AAM takřka neslyšitelný i zblízka
 • Samsung HD403LJ – otáčení ploten slyšitelné (ale ne příliš), pohyb hlaviček tlumený, zřetelné vibrace (pro lepší skříň nic strašného)
 • Samsung HD501LJ – otáčení ploten středně slyšitelné, pohyb hlaviček střední až mírně hlučnější, zřetelné vibrace (pro lepší skříň nic strašného)
 • Barracuda 7200.10, 500 GB – hlučnější otáčení ploten, velmi hlučný pohyb hlaviček, bez vibrací
 • WD1600AAJS – hlučné otáčení plotny (překvapivě mnohem zřetělnější než u WD7500AAKS), silné šumění, jemný zvuk seeku, minimální (takřka nulové) vibrace
 • Barracuda 7200.11, 1 TB – tlumený seek, citelné vibrace, silné šumění (otáčení ploten)
 • WD7500AAKS – tlumený seek, minimální vibrace, slyšitelné otáčení ploten
 • WD1500AHFD – vysoce hlučný seek, velmi slyšitelné otáčení ploten
 • WD5000YS – středně hlučný seek, malé vibrace, slyšitelné otáčení ploten
 • WD2500KS – průměrný zvuk seeku, slabé vibrace, tiché otáčení ploten

Verdikt

Nejdříve jediný drobný kaz na dokonalosti VelociRaptora a tím je cena. Za 5 500 Kč koupíte klidně tři 500GB běžné disky. VelociRaptor je ale natolik výjimečný, že se bude navzdory této ceně prodávat dobře.

Pokud bychom spočítali poměr cena/1 GB, vyjde nám sice nějakých skoro 20 Kč za každý gigabajt místa pro data (běžné disky mají 3 až 5 Kč za gigabajt), přesto je to pomalu dvakrát lepší než u horšího předchůdce: Raptora 150 GB či Raptora X.

Verdikt

Věděli jste to ještě před testem, viděli jste to ve všech grafech, VelociRaptor je disk, který zřejmě nadchne úplně všechny. Snad kromě těch, kdo staví zásadně a jen supertichá PC, ale i v tomto ohledu WD hodně zapracovala. Hlučnost je navzdory 10 000 otáčkám za minutu lepší než u leckterého 7200otáčkového disku, ve srovnání s Raptorem je VelociRaptor tichošlápkem. O nízkém zahřívání či nulových vibracích ani nemluvě.

Aplikační výkon a především některé dílčí testy (start Windows, nahrávání aplikací) ukazují drtivou převahu VelociRaptora nad zbytkem testovaných disků a můžu vás ujistit, že rozdíl oproti byť rychlému a modernímu 7200ot. disku v počítači i při běžném používání poznáte. Jako to platilo u Raptora: lepší než VelociRaptor už je jen více VelociRaptorů v poli RAID a ještě na chvíli nemusíte myslet na většinou nedokonalé SSD disky. Kdo chce stavět opravdu výkonné PC, určitě v rozpočtu peníze na tento klenot najde a ocenění mladého dravce nemůže minout.

Western Digital VelociRaptor VR150 300 GB (WD3000GLFS)

+ přenosové rychlosti i přístupová doba
+ skvělý aplikační výkon, excelentně rychlé nahrávání aplikací
+ nízké zahřívání
+ vzhledem k otáčkám přijatelná hlučnost, nulové vibrace
– cena
– přece jen není vhodný do SilentPC

Za zapůjčení pevného disku WD3000GLFS děkujeme společnosti Western Digital

Ohodnoťte tento článek!