DreamPlug: minipočítač připojený rovnou do el. zásuvky

0

Když už jde vytvořit počítač o velikosti mobilu, proč jej nepředělat do podoby malé krabičky přímo zapojitelné do elektrické zásuvky? DreamPlug rozhodně není novinkou, podobné snahy vidíme už několik let. Rostoucí vliv procesorů ARM ale může přinést tyto microPC na více míst.

DreamPlug staví na dva roky staré platformě SheevaPlug, z dílny Marvellu. Jeho základem je SoC Kirkwood 6281, přestárlé jádro vycházející z generace ARMv5TE. V případě DreamPlugu tiká na frekvenci 1,2 GHz. Systém dále obsahuje 512 MB DDR2 (800 MHz) operační paměti a 1GB flash paměť rozšiřitelnou kartami SD.

DreamPlugDreamPlug, zdroj: Dvice

DreamPlug je ale zajímavý svou konektivitou. Dvě gigabitové síťovky, dva konektory USB 2.0, jeden eSATA, Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth 2.1. Dále ještě dva 3,5mm jacky (sluchátka, mikrofon) a optický digitální výstup. To je vše. Správně, grafický výstup chybí. DreamPlug je totiž více serverem, proto si vystačí s rychlou sítí a vzdálenou plochou.

Ve skutečnosti si představte rychlý NAS, ale bez disků. Počítač v zásuvce může hlídat data na externím disku, rozjedete na něm servery pro vývoj aplikací, přehraje hudbu, uděláte z něj router. Zkrátka vše, co vás napadne, ale nesmí v tom být obraz. Je to škoda, HDMI, nebo DisplayPort ve variantách mini by mu slušel. Ale od toho tady budou jiné stroje založené na moderním ARM Cortex-A8/9.

DreamPlug bude stát 149 USD. Už existuje také vývojářská verze s HDMI a rozlišením 720p za 199 USD, avšak už se nezapojuje přímo do zásuvky, ale musíte vést kabel.

Zdroj: Dvice

Ohodnoťte tento článek!