DriverPack Solution: snadná instalace, aktualizace a záloha ovladačů

0

Aplikace najde využití především při přeinstalaci Windows, kde je zpravidla nutné instalovat ovladače, které systém sám nenašel, manuálně jeden po druhém. Započítáme-li také čas nutný pro vyhledání a stažení, je jasné, že automatizace tohoto procesu může výrazně zkrátit celkovou dobu instalace. DriverPack Solution funguje ve 32bitových i 64bitových Windows a automaticky nainstaluje všechny ovladače v jednom kroku.

DriverPack Solution existuje ve dvou verzích, přičemž obě jsou zdarma. Varianta Lite obsahuje pouze samotný detekční nástroj, ale všechny ovladače hledá a stahuje z Internetu. Plná verze velká 4,4 GB se vejde na DVD a kromě diagnostických aplikací obsahuje také ovladače hardware, takže je vhodná k offline použití. Nezbytnou podmínkou pro její nasazení je pochopitelně DVD mechanika, nebo alespoň její funkční emulátor.

Instalace

K testu jsme použili 10MB DriverPack Solution 13 Lite, případní zájemci o verzi pro offline použití mohou 4,4 GB stáhnout přes torrent.

Odmítnutí instalace bloatware
Odmítnutí instalace bloatware

Sympatickým gestem je, že úvod instalace probíhá v češtině, méně však potěší pokus o instalaci balíčku Smileys We Love, který doporučujeme odmítnout přepnutím na Custom Installation a deaktivací volby. Stejně tak radíme neinstalovat Zrychlení počítače.

Odmítnutí instalace bloatware
Odmítnutí instalace bloatware

Aktualizace ovladačů

Rozhraní aplikace je spíše jednodušší s přívětivým vzhledem a všemi podstatnými možnostmi na jedné obrazovce. Přes rozbalovací nabídku vlevo dole můžete přepnout program do slovenštiny – čeština ale na seznamu bohužel chybí.

Tlačítka v levém horním rohu slouží k obnovení údajů v okně aplikace, spuštění systémového Správce zařízení a otevření sekce Programy a funkce z Ovládacích panelů. Aplikace hned po spuštění porovná ovladače s dostupnými verzemi a na záložce Online seznámí s výsledky uživatele. Odtud je následně možné provést stažení chybějících či zastaralých ovladačů.

Nalezeny ovladače
Nalezeny ovladače

Po klepnutí na nenápadnou šipku u Diagnostics se objeví základní informace o systému a tlačítka, skrze která lze provést test operační paměti, defragmentaci pevného disku, vyčištění systému nebo antivirovou kontrolu. Pro všechny uvedené činnosti DriverPack používá nativní systémové nástroje.

Diagnostické nástroje
Diagnostické nástroje

Praktickou funkcí je zálohování, jež najdete na záložce Záloha. To uloží kopii existujících ovladačů nebo databáze, jež je součástí DVD. Tedy pouze ovladače pro danou konfiguraci, ne celou sbírku. Tímto způsobem, když to situace bude vyžadovat, můžete aktualizovat nebo opravit ovladače ze zálohy. Výsledek je uložen do spustitelného souboru na plochu.

 

Pokud si v Nastavení aktivujete Rozšírený mód, budete si moci na nové záložce Misc prohlédnout všechny ovladače, které aplikace našla. Jednoznačnou výhodou DriverPack Solution je skutečnost, že je v obou verzích k dispozici zcela zdarma. K dalším pozitivům patří opravdu blesková kontrola všech ovladačů.

Naopak méně kladně budeme hodnotit lokalizaci do slovenštiny, která sice trochu usnadní orientaci, ale zdaleka ne všechny výrazy překladatelé přeložili. Stáhnete-li si plnou verzi, jistě oceníte možnost práce offline bez nutnosti připojení k Internetu. Zůstává ovšem otázkou, jak často jsou ovladače v balíku aktualizované.

Záloha ovladačů
Záloha ovladačů

Ohodnoťte tento článek!