Drobky, které by vám neměly uniknout [Přehled roku 2013]

0

Nástup Číny

Už v roce 2012 jsme si všimli silného růstu čínských značek jako Huawei nebo ZTE. Loni tomu nebylo jinak. Podle IDC byli v posledním kvartálu Huawei a Lenovo třetím a čtvrtým největším dodavatelem smartphonů na světě. Oba s více než 12 miliony dodanými telefony ztrácejí na druhý Apple (34 milionů) nebo první Samsung (81 milionů), ale zato mnohem rychleji rostou. Navíc je díky dobrým kampaním a originálním telefonům čím dál více slyšet i o dalších značkách jako Xiaomi, Oppo, Meizu nebo Zopo.

Blackberry problémech

To opačné problémy řeší BlackBerry. Kanadská firma loni změnila jméno, protože BlackBerry je zkrátka silnější brand než RIM. Společnost všechno vsadila na nový systém BB10 a telefony Z10, Z30 nebo Q10, ale žádný se nestal takovým hitem, jak se čekalo. Není divu, že pak firma vydala ještě model 9720 se starým systémem i dřívější filosofií. Nelze přitom říci, že by BB10 nebo zmíněné telefony byly tak nepoužitelné. Kanaďané je především neumí prodat. Běžnou masu neosloví a dříve silnou pozici ve firmách jim převzaly iPhony, Windows Phony nebo Androidy.

Odstupující šéf BlackBerry Thorsten Heins
Odstupující šéf BlackBerry Thorsten Heins (foto: Blackberry @Flickr) 

BlackBerry se proto nedaří ani účetně. Za poslední čtvrtletí se tržby propadly o čtvrtinu a firma skončila se ztrátou 4,4 miliardy dolarů. Celkové dodávky činí 4,3 milionu telefonů, ale z toho 3,2 milionu tvoří staré zařízení s BB7. Na BB10 tak připadlo jen 1,1 milionu zařízení.

Přitom je to produkt, na který firma spoléhá nejvíce. To a komunikátor Messenger, který nově zamířil i na iOS a Android. Díky tomu nabral 40 milionů nových uživatelů, ale ani povedené služby a software nemohou kompenzovat vysoké provozní náklady firmy a klesající prodeje i marže. Firma proto stále před rozhodnutím, jestli najde silného partnera, spojí se s jinou společností nebo zdali dojde ke kompletnímu prodeji. Nakonec BlackBerry získá další investici a hlavně nové vedení, které by mělo firmu nasměrovat k lepším zítřkům.

 

Windows Phone je trojka

Na krizi BlackBerry vydělává Microsoft. Jeho Windows Phone je už třetím nejpoužívanějším systémem a také nejrychleji rostoucím. A to přesto, že až na Nokii jej ostatní výrobci v podstatě ignorují. Samsung, HTC nebo Huawei tvoří jen malý zlomek smartphonů, které okenní systém používají. Šušká se o tom, že další zařízení představí i Sony, ale prim budou hrát nadále telefony Nokie. Letos už vlastně Microsoftu.

Nové mobilní systémy

Není to ale jen Android, iOS, WP nebo BlackBerry. Mobilní operační systém představil také Canonical. Dokonce plánoval výrobu supertelefonu Ubuntu Edge, ale nakonec nezískal dostatek peněz na realizaci. Mozilla ožila jednoduchých Firefoxem OS, odpadlíci z Nokie dokončila systém Sailfish a telefon Jolla a Samsung čile pracuje na Tizenu. Prvního telefonu bychom se ale měli dočkat až letos, totéž platí pro Ubuntu for phones.

Tablety s Androidem silnější než iPady

Těsně před koncem roku přišla agentura IDC s odhadem, že se za celou sezónu 2013 dodá přes 220 milionů tabletů. Zatímco v roce 2012 byly poměry iPadů a zařízení s Androidem ještě dost vyrovnané, teď se nůžky rozevřely. Android je na bezmála 61 % tabletů, iPady tvoří 35 % a zbytek mají Windows či jiné systémy. Největší zájem je o 7–8palcové modely (125 milionů), následují 8–11palcové (94 milionů) a tabletů s 11“ displeji a většími bylo jen 3 miliony.

Chytré hodinky čtyřikrát jinak

Už máme chytré telefony, tablety i televizory, dalším velkým hitem budou nositelná zařízení. A začíná se hodinkami, do kterých se lepší elektronika pohodlně vejde a jež jsou vždy na přístupném a praktickém místě. Výrobci ještě přesně neví, jak nápad s chytrými hodinkami uchopit, navíc jsou limitováni dostupnými technologiemi, především slabými akumulátory.

Samsung Galaxy Gear
Samsung Galaxy Gear

Někde se ale začít musí, a proto to nadvakrát zkusili v Sony, vlastní hodinky uvedl i Samsung, Qualcomm a přišly také komunitou financované Pebble. Každé jsou trochu jiné, zatímco asijští výrobci chtějí na zápěstí chytré počítače, které více zastanou roli mobilu. Pebble nebo Qualcomm Toq jsou spíš prodlouženou rukou kapesních zařízení. Mají především zobrazovat užitečné informace a upozornění.

MySpace s dalším restartem

Kdysi slavná hudební sociální síť prošla dalším restartem. Nový design, obsah i tvář Justina Timberlaka, který se na nové podobě podílel, připomněla zašlé úspěchy. Dnes už ale MySpace znovu zapadl. Podle monitoru Alexa.com je 833. nejnavštěvovanějším webem světa, ale jen za poslední tři měsíce se propadl o 142 pozic. Polovinu přístupů dělají USA spolu s Indií. Ve zbytku světa MySpace zesláblo ještě více. I hudba už je doménou především Facebooku.

MySpace
MySpace opět v novém

Velké české nákupy

V roce 2013 došlo v Česku k několika velkým internetovým a mediálním akvizicích. Economia Zdeňka Bakaly převzala za dosud nezveřejněnou částku Centrum Holdings (Centrum.cz, Atlas.cz, Aktuálně.cz). Skupina Agrofert Andreje Babiše pohltila vydavatelství Mafra (Dnes, Lidové noviny + jejich webové verze). Těsně před koncem roku se pak provalilo, že Ringier Axel Springer CZ (Blesk, Sport, Reflex + jejich webové verze) odkoupí Daniel Křetínský, šéf a spolumajitel Energetického a průmyslového holdingu.

Yahoo je zpět

Jestli se návrat nepovedl MySpacu, opačný příběh zažívá Yahoo. Čtvrtý web světa stále obhajuje svoji pozici a zkouší dost nečekané novinky. Yahoo má nové logo a kompletně přepracovaný e-mail. S elektronickou poštou byla v Yahoo vůbec legrace. Firma například rozhodla, že vrátí do oběhu už nepoužívané adresy. Jak se dalo čekat, spolu s atraktivní staronovou přezdívkou ale dostanete i spam po předchozím majiteli.

Yahoo také dost nakupovalo. Pohlcené Qwiki pro celosvětový internet nic neznamená, ale více než miliardová akvizice blogovací platformy Tumblr nás hodně překvapila. A už před devíti lety odkoupený Flickr se dočkal velké revoluce. Fotoalba dostala nový vzhled a každý uživatel má zdarma 1 TB prostoru pro vlastní snímky.

Neomezená Zonerama

To ale není nic ve srovnání s českou Zoneramou. Tvůrci povedeného správce obrázků Zoner Photo Studio uvedli jeho bezplatnou verzi pro Android. Stále se vylepšuje, i když na desktop samozřejmě nemá. Díky cloudu jsou ale obě aplikace transparentně spojené, takže na sdílené pracovní úložiště můžete nahrávat fotky z mobilu, které pak okamžitě upravíte na počítači. Editované obrázky se zase přesunou i do mobilu. A až budete s výsledkem spokojení, fotky nahrajete do soukromých nebo veřejných alb Zonerama, které od letoška mají neomezenou kapacitu. Zdarma.

Ohodnoťte tento článek!