Drobnosti z Windows 7 v XP a Vistě

0

Úterní článek věnovaný nástroji FastAero, který přináší do Windows XP vzhled Aero z Visty a Windows 7, vás zaujal více, než jsme si mysleli. Proto vám dnes nabízím rovnou dva další freewarové prográmky, kterými si můžete vylepšit dosavadní vzhled svých Windows XP. Tentokrát se zaměříme na panel úloh a funkci Aero Peek.

V článku Windows 7: nové funkce hlavního panelu vám Tomáš Mariančík podrobně představil všechny novinky, které se objeví ve Windows 7 v panelu úloh, neboli v hlavním panelu. Jednou z těchto změn je seskupování spuštěných aplikací do podoby čtvercových ikonek na panelu.

Windows 7 Taskbar Iconizer

Jednoduchý malý nástroj s názvem Windows 7 Taskbar Iconizer upraví velikost tlačítek na hlavním panelu tak, aby výsledek připomínal zmíněné Windows 7. Z hlediska funkcionality si však moc nepomůžete. Neobjeví se zde plovoucí náhledy oken, jako ve Windows 7. Na druhou stranu, pokud tento prográmek použijete ve Vistě, pak se vzhledu Windows 7 přiblížíte mnohem více.

Windows 7 Taskbar Iconizer dělá jedinou věc – upravuje registr Windows. V momentě, kdy jej spustíte, vám nabídne okno s výběrem vzhledu hlavního panelu.

Klepněte na klasický nebo upravený vzhled, potvrďte hlášení o změně a odhlašte se nebo restartujte počítač. Po opětovném přihlášení a spuštění nějaké aplikace byste měli pozorovat změnu. Zkušenější z vás si mohou tuto úpravu udělat i ručně – stačí sáhnout na správné místo v registru Windows. Jak na to, se dozvíte v našem starším článku Proměna Visty na Windows 7.

Jak na Aero Peek ve Vistě a Windows XP?

Nová funkce Aero Peek přinese uživatelům Windows 7 možnost dočasně zprůhlednit všechna okna aplikací a nechat zobrazené pouze naznačené obrysy těchto oken. To se hodí v případě, kdy potřebujete zobrazit obrázek či miniaplikace na Ploše. Ve Windows 7 je tato funkce nezbytná, neboť zde již není žádný postranní panel a je to jeden z rychlých způsobů, jak se k miniaplikacím ukotveným na Ploše dostat.

Pro zapnutí, resp. napodobení funkce Aero Peek ve Windows Vista nebo Windows XP potřebujete prográmek s názvem AeroPeek. Stáhnout jej můžete z tohoto odkazu.

Po instalaci programu, který vyžaduje přítomnost .NET Framework 3.5, jej stačí jen spustit. V systémové liště vedle hodin se objeví ikonka, která slouží k jeho ovládání.

Otevřete si na ploše nějaká okna a poté na tuto ikonku klepněte. Otevřená okna zprůhlední, podobně jako ve Windows 7. Nyní na ikonku klepněte znovu a okna na Ploše se vrátí do své původní podoby.

Aero Shake – zatřeste svými okny

Jinou novinkou ve Windows 7 bude funkce Aero Snap. S její pomocí lze jednoduše minimalizovat všechna otevřená okna, kromě aktuálního. Stačí jej uchopit myší a jakoby s ním zatřepat. Ostatní okna skončí na hlavním panelu. Poté, co tuto akci zopakujete, se ostatní okna zase obnoví.

Funkci Aero Shake můžete aktivovat ve Windows Vista prográmkem AeroShake.

Aero Snap

Poslední úpravou chování oken ve Windows Vista a XP v tomto článku je simulace funkce Aero Snap. Ta zajišťuje přilepování a natažení aktuálního okna k okrajům obrazovky nebo jeho minimalizaci, podle toho, kam jej přesunete. I tuto funkci můžete pomocí stejnojmenného prográmku dostat do Windows Vista nebo XP.

Freewarový nástroj, který vám to umožní, najdete na adrese www.aerosnap.de. Rovněž si zde můžete prohlédnout video ukazující použití Aero Snap v praxi. Po instalaci se program automaticky spustí, klepnutím pravým tlačítkem na jeho ikonku v systémové liště si můžete zapnout automatické spouštění po startu Windows.

Pokud se Windows 7 nemůžete dočkat a rádi ladíte vzhled a chování současných Windows, pak si popsané nástroje vyzkoušejte. Nezapomeňte hlasovat v naší anketě o tom, jak moc se těšíte na Windows 7.

Ohodnoťte tento článek!