Dropbox mění architekturu. Synchronizaci velkých souborů zrychlí až dvojnásobně

0

Synchronizace souborů bude typicky o čtvrtinu rychlejší, v nejlepším případě dokonce dvojnásobně. Dropbox totiž brzy zavede do své služby novou funkci Streaming Sync. Dosud synchronizovace probíhala tak, že počítač A nahrál kompletní soubor na server a odtamtud si jej stahoval počítač B a další zařízení. Muselo dojít ke kompletnímu uploadu.

Zrychlení Dropboxu díky funkci Streaming Sync
Zrychlení Dropboxu díky funkci Streaming Sync

Díky Streaming Syncu se ale všechny soubory větší než 16 MB rozdělí při uploadu do 4MB bloků a po nahrání toho prvního si ostatní počítače začnou stahovat soubor, přestože je na serveru jen jeho část. Jak Dropbox vysvětluje na svém technickém blogu, pokud byly oba počítače připojené k lince o parametrech 5/1,2 Mb/s, synchronizace byla 1,25× rychlejší. Například 20MB soubor se na druhý počítač dostal za 21 místo 25 sekund, 500MB za 293 místo 383 sekund.

 

Kdyby byly oba počítače na stejných symetrických linkách (se stejnou rychlostí uploadu i downloadu), doby synchronizace by byla dvakrát rychlejší než dosud.

Funkce zatím bude dostupná jen v desktopových klientech (beta 2.9 a stabilní 2.10), na straně serveru ale Streaming Sync bude implementován až v následujících týdnech. Zavádění je postupné, někteří už možná to štěstí mají.

Není to ale jediná novinka Dropboxu. Software se naučil čtyři další jazyky (češtinu ještě ne), má nové scrollovatelné menu s notifikacemi, ve kterém lze nově tvořit odkazy pro sdílení a přijímat sdílené složky od ostatních uživatelů. Více na blogu Dropboxu.

Ohodnoťte tento článek!