Máme info o druhé generaci grafik Intel Xe: DG2 má 3072, 4096 a možná i 7680 shaderů

75

Unikly informace o next-gen samostatných GPU Intel Xe. Mají mít 3072, 4096 a možná 7680 shaderů. Čip s 3072 shadery je menší než 190 mm². Vyjdou příští rok.

Minulý měsíc Intel oznámil grafickou architekturu Xe LP (či také Gen 12 LP ve starším označování). Na té jsou založená integrovaná GPU procesorů Tiger Lake, ale také první samostatné grafiky Intel DG1 (Discrete Graphics 1). Ty ovšem obsahují jen 96 EU (768 shaderů) stejně jako integrovaná verze, takže toto GPU zatím asi výkonem moc neuchvátí.

Ovšem Intel už chystá výkonnější samostatná GPU, která by už mohla být dost rychlejší. Už se totiž objevily informace o další samostatné grafice Intelu označené DG2 (tedy samostatná grafika 2) a jejích parametrech, které indikují hodně vysoké počty jednotek.

Konfigurace: 1024, 3072, 4096 a 7680 shaderů?

Web VideoCardz dostal minulý týden o druhé generaci samostatných grafik informaci od leakera, který ovšem nechtěl zveřejnit svoje jméno. Intel podle jeho údajů prý hodlá v této druhé generaci vydat samostatná GPU se 128, 384 a 512 EU. Zatím samozřejmě nevíme jistě, jestli se nezmění počet shaderů obsažených v jednom bloku EU (jako Nvidia například teď změnila počet shaderů v jednom bloku SM). Ale pokud by zůstal stejný, pak tato GPU budou mít 1024, 3072 a 4096 shaderů. Už by tedy měla být slušně rychlá a mohou si sáhnout minimálně na vyšší mainstream.

Ovšem Intel údajně zvažuje ještě vyšší konfiguraci, jen u té není zatím jisté, že skutečně přijde na trh. Údajně je takto v plánu ještě GPU s rovnou 960 EU. To by mělo plných 7680 shaderů, což by teoreticky mohlo konkurovat i nyní vydané GeForce RTX 3080, i když samozřejmě uvidíme, jak to Intelu vyjde se spotřebou a energetickou efektivitou. Jak už ale bylo řečeno, zde to Intel stále ještě jen studuje, je možné, že nakonec se ukáže, že tato cesta není schůdná nebo bude tento produkt zrušen z jiných důvodů.

Příchod v roce 2021?

Zatím nevíme, zda tato DG2 budou grafickými procesory již podporujícími hardwarový ray tracing. Intel jeho akceleraci chystá v architektuře Intel Xe HPG, kterou ohlásil minulý měsíc. Ta má prý jít na trh příští rok a tato GPU DG2 mají prý také být uvedena zhruba v Q2 2021. Načasování by tedy mohlo znamenat, že grafiky Xe DG2 budou už umět raytacingové efekty DXR.

Intel Xe HPG Q2 2021
Grafiky s architekturou Intel Xe HPG prý vyjdou Q2 2021 (Zdroj: MebiuW, via VideoCardz)

Model s 3072 shadery: 6 GB GDDR6, 189 mm²

Trošku bližší informace máme zatím jen k verzi Intel Xe DG2 s 384 EU (3072 shadery). Ta má údajně mít 192bitovou paměťovou sběrnici a 6GB paměť, která bude typu GDDR6. Intel tedy nepoužije novou technologii GDDR6X, která zřejmě bude Micronem vyhrazena jen pro Nvidii. 192bitová sběrnice by při použijí čipů s efektivní frekvencí 16,0 GHz dodávala propustnost 384 GB/s.

VideoCardz má jako doklad kousek schématu či výkresu PCB této grafiky, v němž je údaj „DG2“ a „384EU“ vyznačen; jsou vidět i pozice pro čipy GDDR6, kterých je šest, tedy pro 192bitovou sběrnici. PCB samotné nemusí být určené pro desktopovou kartu, VideoCardz si myslí, že by mohlo jít o provedení MXM, tedy o kartu pro herní notebooky.

Intel DG2 384EU PCB 1
Údajné schéma PCB pro grafiku Intel Xe DG2 s 384 EU (Zdroj: VideoCardz)

Velikost čipu s 384 EU by údajně mohla být 185–189 mm², což ale možná vychází jen z „přeměření“ pixelů na tomto obrázku, který naznačuje úzký obdélníkový čip s rozměrem asi 22,3 × 8,5 mm. Pokud schéma opravdu odpovídá skutečnosti, pak by to mohlo sedět, ale berme to zatím s rezervou. Šlo by o dosti kompaktní GPU, značně menší než například 7nm Navi 10 od AMD, jež má jen 2560 shaderů.

4096shaerový čip má asi 256bitové paměti

Separátně se obejvil také únik patrně ze specifikací nějakého notebooku s procesorem Intel Tiger Lake-H (45W 10nm procesory s až 8 jádry) nebo „ADL-P“. To asi znamená Alder Lake; je zajímavé, že už to není „řada H“, „péčko“ možná souvisí s příchodem big.LITTLE architektury.

Intel DG2 8GB GDDR6
Podle tohoto útržku má Intel Xe DG2 mít i verzi s 8GB GDDR6. Mohlo by jít o verzi s 4096 shadery/512 EU (Zdroj: Uniko’s Hardware)

V položce GPU je ovšem uvedeno, že má v tomto stroji být použitá grafika Intel Xe DG2, tedy právě naše „Discrete Graphics 2“. Ale místo 6GB paměti je výslovně zmíněno 8 GB GDDR6. Je možné, že v tomto případ je řeč o oné rychlejší verzi s 512 EU (4096 shadery), protože kapacita paměti a propustnost by proporčně odpovídaly.

Grafika DG2 bude z cizích továren

Zatím není jasné, na jakém procesu se tato GPU budou vyrábět. Patrně ne na 10nm od Intelu, protože ten již potvrdil, že tento produkt chce vyrábět ve „Foundry“ továrnách. Mohlo by tedy jít o 7nm, či možná 6nm (zda je ve hře i 5nm, to těžko říct) proces Samsungu nebo TSMC.

Galerie: GPU architektura Intel Xe LP pro samostatná GPU a Tiger Lake

Zdroje: VideoCardz (1, 2)

Máme info o druhé generaci grafik Intel Xe: DG2 má 3072, 4096 a možná i 7680 shaderů
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.27%) 11 hlasů

75 KOMENTÁŘE

 1. Upřímně, jakákoli Intel grafika mě nezajímá do doby, než tu skutečně bude a bude přeměřena nezávislými testery vůči aktuálním generacím konkurence. Těch slibů a termínů bylo u slibotechny Intelu už tolik, že jim prostě nevěřím. A i potom nebude ještě vyhráno, protože všichni asi víme, jak rychlý a dokonalý hrobník (alias Hrobokop) Intel umí být.

  • Lidé jako vy nejsou schopni pochopit, že tohle není žádný slib Intelu, ale novinářská spekulace. A nepomůže vám ani to, že je to v článku napsané. Vy totiž nečtete, co je v článku napsané, vám se totiž po přečtení slova Intel v nadpise zatmí před očima a honem se běžíte vyblít do diskuse.

   • Asi jsem ti šlápl na modré intelí kuří oko. Tak tedy pro pořádek: Napsal jsem, že mě žádná Intel grafika nezajímá. Tebe třeba nemusí zajímat grafiky AMD.
    Že se sliby o uvedení herní grafiky nesplnily, to je také dokladovatelné (stejně tak jak dopadl Larrabee a já si ještě pamatuju na blamáž jménem i740 AGP). Tudíž já mám pro svůj názor poměrně hodně historických zkušeností, abych byl v případě intelu opatrný a zároveň považoval tuto firmu za slibotechnu.

    Takže, při vší úctě k Honzovi,který se snaží poctivě pokrývat dění, je tohle intelovo „už v pětiletce páté“ pro mě zcela zbytečné ptydepe, protože do uvedení se prakticky jistě změní vše – třeba se z „diskrétní herní grafiky“ ve světle aktuální konkurence (průběh roku 2021) vyklube zase nějaký AI akcelerátor alias z nouze ctnost.

    • Ač s Tynytem někdy nesouhlasím a vím, že je AMDlover tak v tomhle má pravdu pane Radku Holečku 🙂 i740 si pamatuji taky moc dobře, až někdy druhou dedikovanou GPU vydá a bude otestovaná tak se teprve uvidí!

     • Další trotlík, co nečte. Píšu někde něco o tom, že to bude nějaká bomba? Píšu o tom, že by Intel v minulosti dělal skvělé grafiky?
      Ohradil jsem se jen vůči tomu, že Intel zase něco slibuje, což není pravda.

      • https://www.forbes.com/sites/jasonevangelho/2018/04/11/intel-is-developing-a-desktop-gaming-gpu-to-fight-nvidia-amd/

       Utekly dva roky, je tu poslední kvartál roku 2020 a co? Velké, modré, prázdné NIC. Jistě budeš argumentovat tím, že tu je DG1 (kterou ale nikdo pořádně neviděl, natož aby se prodávala a opravdu fungovala) a že Intel přece nic nepotvrdil a ani neslíbil. Na to ti můžu říct jedno: Intel ale taky nic nevyvrátil a hlavně Koduri se neustále „oficiálně“ chvástá, tu s waferem, onde s nějakým technickým detailem.

       Dál tu máme https://www.cnews.cz/intel-xe-hpg-herni-gpu-pro-nadsence-podporuje-ray-tracing-prichod-2021/ a hlavně https://www.cnews.cz/intel-xe-samostatne-graficke-karty-gpu-odhaleni-pry-14-srpna

       Kromě toho, že tyto články dokumentují naprostý chaos a zoufalství u Intelu (že to už takto musím napsat zcela na rovinu), je v nich i několik dalších termínů, tedy rok 2021 jako rok uvedení komerčních HPG. Není sice jasné, kdy to bude, ale osobně si myslím, že pokud to nebude v Q1 (nejpozději pak v první půlce Q2), tak už to nebude vůbec, protože někdy nejpozději koncem Q2 čekám alespoň refresh karet AMD a nvidie – pokud vše půjde podle indicií, že AMD a nvidia mají srovnatelná řešení (což implikuje zostřený konkurenční boj). Z toho pak plyne logický závěr, že HPG přijde s křížkem po funuse stejně jako Larrabee a Intel ji raději zařízne sám.

       Dále bych znova zopakoval oficiální SLIBY Intelu na téma zavedení 10nm výroby. V Googlu si můžeš najít oficiální slajdy prezentací, ve kterých je 10 nm slibováno na několik termínů, které se nepodařilo splnit. Ostatně ani dnešní 10nm produktová řada není žádné terno, a je omezena na pár mobilních procesorů.

   • A je to jako na zavolanou (Honzovi se omlouvám, že linkuju konkurenci – pokud je to problém tak to prosím smaž):

    https://diit.cz/clanek/v-herni-zatezi-dosahuje-igpu-tiger-lake

    TigerLake iGPU po bombastické bubnové palbě, kdy měla absolutně překonat konkurenci, ukazuje, že to je při 2x větším odběru Intelu spíše plichta a při stejném powerlimitu už dostane od staré Vegy8 na prdel.

    a to je přesně ten důvod, proč Intelovým produktům uvěřím, až je otestuje někdo jiný.

    • Ono nejde jen o tu grafiku, ale i o vykon pri danem TDP. Prosel jsem tech testu vic a v momente kdy testuji 15W verzi TL, tak jde jeji vykon dost dolu, oproti tomu, jak se pri 15W chova Renoir. To by naznavovalo porad problemy s intelovskym 10nm, ktery neni schopen drzet frekvence u nizsich TDP. Je to skoda, papirove TL (na to ze ma jen 4C) vypada slibne, ale relaita ultra tenkych placek, kam se bude davat s ‚jen‘ 15W bude dost horsi, nez co Intel maloval v marketingovych slidech.
     Jinymi slovy, jeho vylepsena verze 10nm zaostava za TSMC 7nm v efktivite.

  • Ja bych se potesil i nad tim, pokud to skutecne vydaji do pouzitelne formy dedikovanych karet a nebude to genereaci pozadu hned u vydani. Otazkou zustava ale porad vykon. DG1 je papirove suprovni, ale relne testy ve hrach ukazuji, ze je dost nevyrovnana a nekde je to hop a nekde celkem i flop, oproti teoretickemu vykonu, co by mohla mit.

  • 2tynyt
   Nojo, tak pohrbili Larrabee a tim me taky nastvali. To byl zajimavy pocin. A slibovali mu budoucnost. Tak se nekdy nepovede.
   Ale Iris Pro s Edram se jim povedl. Akorat uz je mu taky konec.
   Co jim nemuzes odpustit?
   Ja Larrabee.

 2. Super. Dalsi novinky, nebo spis stripky.
  Kazdopadne me zarazi, ze tam intel neda ty lepsi pameti X.
  V clanku se pise, ze je to mozna kvuli exkluzivite pro NV.
  To jako, ze si NV zabookovala vyrobni kapacitu tovarny?

  • Ono to může být daleko prozaičtější. Na to potřebuješ mít know-how, a to asi ještě nemají. Ve světle nvidia a AMD se může zdát, že všechno je už prošlápnuté, a sluníčkové, ale intel je v pozici, kdy nemá ostřílený tým, nemá ani „historii“, ze které by mohl čerpat a hlavně nemá patenty. Ty mají jeho konkurenti, takže mu nezbývá než si buď něco koupit, nebo si najít vlastní cestičku – a to bude trvat.

 3. Integrovaná Xe Tiger Lake vykazuje parádne výsledky, Intel má fajn našlápnuto…na budúci rok očakávame trojboj v diskrétnych grafikách a to je po rokoch ohromne vítaná zmena…

  • Ja jsem zatim ve vlaznem ocekavani.
   Jiste fandim intelu taky. Protoze sledovat potacejici se amd gpu divizi je utrpeni, uz roky…
   Novy a treti vyrobce gpu na trhu muze nejen priznive ovlivnit ceny, ale tak nejak treba i motivovat amd gpu divizi k lepsim vykonum.
   Nicmene. Na papire super. Trosku mi vadi obycejne pameti. Ale uvidime. No a posledni vec, ovladace-tohle nesmi intel podcenit. Obvzlast pri prvnim vydani.

 4. NVidie bude moct na notasy zapomenout, Intel i AMD si proste do notasu s jejich procesorama budou dodavat i vlastni grafiky. NVidii zbude mozna par super drahych a vykonnych polonotasu Alienware a tim to skonci. Pro NVidii blby, ale zase v desktopu si myslim, ze kralovat zustanou jeste dlouho. Intel podle me ani nejak moc na desktop nemiri, samozrejme kdyby se zadarilo, tak jim to vadit nebude, ale jde tady predevsim o ty notasy. Proste notas v cene do 50.000 Kc bude mit grafiku AMD nebo Intel.

  • k tomu je cesta ještě hodně dlouhá. A není vůbec jisté, že povede k takovému cíli.

   Jednak Intel ještě nic nemá.
   Druhak typický neznalý spotřebitel slyší na značku, takže kupuje šity typu nvidia „cokoli“ MX jak divý (i když jejich výkon taktak přeleze výkon integrované grafiky).
   Třeťak nvidia v tomto ohledu určitě nebude sedět a čekat, začne si stavět své řešení (zřejmě proto i koupila ARM)

  • Souhlasím, že značka Nvidie v tuto chvíli dražší herní notebooky hodně prodává, takže bych to spíš upravil na „do 30-40 tisíc Kč“…
   Intel bude v tomto určitě agresivní a bude tlačit pro výrobce výhodná řešení Intel + Intel, ale jednak je u notebooků extrémně důležitá energetická efektivita (tzn. kdyby ji měl špatnou, tak si u herních notebooků neškrtne, stejně jako si neškrtly žravé architektury AMD) a dále bude hodně záležet na úrovni ovladačů, protože výrobci herních notebooků si jen tak netroufnou ve velkým přecházet z Nvidie na něco, na co by hráči nadávali – mininálně by se musel Intel na tomto poli etablovat, což tu první generaci potrvá…

 5. @redmarx: „Proste notas v cene do 50.000 Kc bude mit grafiku AMD nebo Intel.“ – no a nebo taky ne, viz. cesta Apple a naslapnuta cesta nVidie…

  Uvidime, jak se to cele bude vyvijet, bude to zajimave…

     • Tak si to vem retrospektivně, klidně začni IrisPro a skonči u DG1. Našel jsi nějaké příjemné překvapení? A znova se ptám: pomohly AMD extra jednotky navíc? Ne, nepomohly, a to z mnoha důvodů (nízký počet ROP, atd.)
      Stejnou chybu udělala teď nvidia.

      • Jakou chybu teď udělala nVidia? 😊

       Vždyť Ampere vůbec není jen o extra jednotkách navíc…

       Počkejme, až s čím přijde AMD, pak můžeme hodnotit kdo udělal nebo neudělal kde chybu. Zatím nVidia konkuruje jen sama sobě, AMD karty jsou v tuto chvíli výkonově daleko vzadu…počkejme si…

      • zjednodušeně řečeno se ta chyba dá označit jako Thermi2. Přeber si to jak umíš.

      • @tynyt: Jsem moc zvedav na tvoji retoriku, jakmile vyjde Big Navi… 🙂

      • leppard: jakou rétoriku myslíš? Jste tady roky přesvědčovali, že hiend musí být energeticky účinný a smáli jste se konkurenci co měla příkon o 20-50W vyšší, ale teď už to problém zřejmě není. Já jsem vyšší odběry u hiendů akceptoval fakticky, nicméně sám si nic, co reálně překračuje cca 200W nekoupím – leda by pro to byly extra zásadní důvody.
       Big navi mě zajímá (zatím) ze studijních důvodů, jsem zvědav, zda a jak AMD vykročilo z té dosavadní mizérie (ačkoli třeba považuju 5600XT za skvělou kartu, která trefuje můj „sweet spot“ a dokonalou náhradu RX480, byť cenově byla trochu výš, než by jí náleželo)

      • @leppard
       Co tak čtu, tak si tynyt rýpnul nejden do Nvidie a Intelu, ale i do AMD:
       „Nestačila ti zkušenost AMD“
       Takže tvoje: „Jsem moc zvedav na tvoji retoriku, jakmile vyjde Big Navi… “ je jaksi o hovně a myslím, že pokud nebude big navi dobrá, tak ji taky nepochválí.
       Kdy sis ty rýpnul do Nvidie? …. aha nikdy, takže pan objektivní stejně jako DéDé, ale z opačného spektra (modro/zelený) => stejně jako maďar

      • @tynyt: Muzes mi ukazat jediny muj prispevek, kde se smeji konkurenci ohledne energeticke ucinnosti? Najdi mi prosim takovy, protoze jinak lzes.

       @wendak: Cim mene toho vis, tim vice druhym nadavas…to je pro tebe typicke, a nejen pro tebe. Informacni hodnota tveho prispevku je jako vzdy, nula…

      • @Tynyt: Ver tomu nebo ne, ale to nejsem ja…ale dostal jsi me tim, ze jsi tento nick nasel i jinde, mel jsem za to, ze jej mam unikatni. 😀

   • Jaká pravda? Co Intel v minulosti provedl, je známo. Co teprve provede, nevíme. Až to provede, stane se to faktem („pravdou“). Zatím jde jen o názory a dojmy. Mne jen pobavilo, že někdo, koho intelí grafika nezajímá, tu má čtvrtinu příspěvků.

    • OMG. Jednou lhář, vždycky lhář – proč bych měl věřit, že Intel splní to co slíbil, když v poslední době je realita spíše opak? Ta čtvrtina mých postů jsou úhrnem reakce na Holečka a pak faktické reakce na některé jiné posty, které byly IMHO nedomyšlené. Plus jedna reakce na trolling Blaha. A jak je patrno, neřeším výkon nebo cenu (případně nákup), ale důvody, proč Intelu nevěřit (tedy obhajuji svůj prvotní post.)

     BTW je zajímavé, že stejně nereaguješ na posty lidí, kteří negativně hodnotí „big navi“ a jsou známi tím, že preferují nvidie? 😉

  • @GaGy, tvoja precitlivenost na negatívne informácie o AMD je vskutku úsmevná. Nadýchni sa pekne z hluboka a porozmýšľaj, svet sa netočí len okolo Ryzena v tvojom počítači….

  • Bacha, za chvíli Tě obviní, že jsi majtel DéDé garáže. Už obvinil pomalu půlku republiky, ale s inteligencí maďarského roma to nepochopí.
   Jinak k Intel grafikám…. děkuji nechci. Intel ve mně budí velkou nedůvěru a tak to bude minimálně 10 let, pak pokud ještě budou vyrábět grafiky, pak možná vyhodnotím situaci. Takže teď jednině GPU duo AMD/Nvidia – nejsem takový magor, jako maršálek a kupuju podle výhodnosti, ne podle značky