Druhá generace Intel Optane SSD a pamětí 3D XPoint na cestě. Výkon několik milionů IOPS

3

Intel oznámil druhou generaci next-gen pamětí 3D XPoint. Čipy mají čtyři vrstvy a v SSD dosáhnou výkon v řádu několika milionů IOPS. Dostanou i PCIe 4.0.

Minulý týden odhalil Intel v rámci prezentací z tzv. Architecture Day 2020 množství různých novinek. Už jsme psali o odhalení procesorů Tiger Lake, jejich možná i převratně vylepšeném 10nm procesu „SuperFin“ a také o oznámení grafické architektury Xe HPG, která příští rok bude v GPU už podporujících i akceleraci ray tracingu.

Intel ale také oznámil nadcházející druhou generaci nevolatilních pamětí 3D Xpoint, tedy next-gen náhrady NAND Flash. Vypadá to, že ta by mohla v úložištích SSD udělat pořádný vítr, z výkonnostního hlediska.

Intel prostřednictvím Raji Koduriho prezentoval druhou generaci nevolatilních modulů Optane DC Persistent Memory, které suplují RAM (kódové označení Barlow Pass), a druhou generaci Optane SSD s kódovým označením Alder Stream. Barlow Pass je stále založený na čipech první generace, ale v SSD Alder Stream už budou výrazně pokročilejší čipy druhé generace.

Čtyři vrstvy místo dvou, výkon několik milionů IOPS

Paměti 3D XPoint druhé generace zdá se nastoupí cestu vertikálního škálování typického pro dnešní vrstvenou „3D“ NAND. Intel prozradil, že zásadní změna je v tom, že budou tvořeny čtyřmi vrstvami buněk, zatímco první generace 3D XPointu byla dvouvrstvá. Tyto vrstvy Intel ve slajdech označuje jako „decks“ (paluby), ne tedy přímo jako vrstvy v NAND.

Druhá generace pamětí Intel 3D XPoint
Druhá generace pamětí Intel 3D XPoint bude používat čtyři vrstvy (Zdroj: Intel)

Výkon této druhé generace by měl zdá se být výrazně optimalizován – dosud se vlastně používala jen první inkarnace technologie, kde možná bylo mnoho kompromisů nebo nevychytaných much. Druhá generace má údajně přinést SSD schopná „několika“ milionů IOPS, což by proti typickým výkonnějším NVMe SSD dneška bylo řádové zlepšení. V PC se vkrádá otázka, zda to vůbec půjde využít, ale v serverech by mohla tato Optane SSD být velmi přínosná.

Druhá generace pamětí Intel 3D XPoint srovnání
Zatím zdá se pořád nebude používat MLC nebo TLC zápis (Zdroj: Intel)

Řadič této druhé generace má zároveň odbourat poměrně velkou limitaci v sekvenčních rychlostech, kterou byla limitovaná první generace. Intel potvrdil, že tato SSD už budou podporovat PCI Express 4.0, takže by mohla dominovat všem disciplínám výkonu včetně sekvenčního čtení a zápisu.

Údajně má být také značně zlepšena latence při čtení, podle slajdů, které Intel ukazoval. Dále údajně také budou rychlejší čtení jednotlivých sektorů dat. Optane SSD druhé generace by zde mohlo ještě víc odskočit od běžných NAND disků. Naopak není zmíněno, zda třeba řadiče budou mít sníženou spotřebu (zejména redukce v nečinnosti by pomohla), ale doufejme, že zde Intel také zapracoval.

Intel Optane SSD Alder Stream mají mít zlepšenou latenci čtení
Intel Optane SSD Alder Stream mají mít zlepšenou latenci čtení (Zdroj: Intel, via AnandTech)

Každopádně by uživatelům potřebujícím vysoce výkonné úložiště měly tyto disky přinést velký pokrok. Čtyřvrstvá architektura snad také sníží cenu na jeden čip, která však asi pořád nebude moci přímo konkurovat NAND (to se ani nedá čekat). Optane SSD druhé generace asi tedy budou nadále mít menší kapacity a přesto vyšší ceny.

Intel uvádí, že rok uvedení 3D XPointu druhé generace je 2020, ale zdá se, že masová komerční výroba ještě nezačala a teprv se asi rozjede na podzim. To znamená, že odvozené produkty už asi letos do obchodů nepřijdou, Optane SSD s touto druhou generací budou asi až příští rok. Tedy minimálně serverová. Doufejme že se za nimi spotřebitelská verze moc neopozdí a nebude se na ni čekat až třeba do roku 2022.

Máte nebo měli jste zájem o Optane SSD místo běžného SSD?

Čipy vyrábí Micron, Intel je bude kupovat

Zajímavé je, že tato druhá generace pamětí 3D XPoint zdá se je, nebo lépe řečeno bude vyráběná Micronem, nikoliv v továrnách Intelu. Intel údajně zatím nerozhodl, v kterých závodech vlastní výrobu 3D XPointu spustí. Od zrušení společného podniku s Micronem tyto paměti proto vyrábí Micron a Intel je od něj nakupuje. A toto uspořádání bude trvat i v druhé generaci – její vývoj tedy asi stále byl do nějaké míry společný. Intel tedy asi bude 3D XPoint úplně sám ve vlastní režii vyrábět až od třetí generace.

Dále z Intel Architecture Day 2020: vylepšený 10nm proces SuperFin (Galerie)

Zdroje: Intel, AnandTech

Druhá generace Intel Optane SSD a pamětí 3D XPoint na cestě. Výkon několik milionů IOPS
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 8 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. Nová gen. Optane SSD vypadá fantasticky. Tretí rok mi systém frčí na Intel SSD 900p /v troch PC/ a je to prínos, hlavne reakcie a vyrovnanosť výkonu. Teším sa na novú generáciu, snáď bude do roka dostupná.

      • Tak to ja zvolím do PCIE aj novú generáciu, jednak je to ako systémový disk lepšie chladené a potom M.2 sloty potrebujem na pomalšie úložiská. Dva dni dozadu som šupol do dosky
        2x 1TB M.2 a ešte jeden rozdelím na dve nerovnaké partície, tá menšia bude slúžiť ako záloha pre ISO obraz systému, pretože systém vyžaduje naformátovanie po uvolnení miesta pre nový ISO obraz.