Druhá generace mini PC Cubi on MSI má pasivní chlazení a čtyřjádrový Braswell

0

Zdá se že Intel měl před lety dobrý nos, když se pustil do výroby malých mini PC či barebonů NUC. Dnes už něco podobného má asi každý výrobce základních desek a mnoho dalších firem. MSI svůj příspěvek do této kategorie uvedlo letos pod jménem Cubi a měli jsme už i příležitost jej ozkoušet. Pokud si vzpomínáte, mezi jeho „mínusy“ bylo aktivní chlazení a absence čtečky karet. MSI však nyní přišlo s dalším typem nazvaným Cubi N, který řeší to druhé a hlavně to první. Cubi N má totiž chlazení plně pasivní aneb nehlučné.

Zatímco Cubi bez přívlastků běží na 15W dvoujádrech řady Broadwell, v Cubi N je použit úspornější, byť obzvlášť v jednovláknové zátěži pomalejší Braswell na také 14nm „Atomové“ architektuře Airmont. Jde o čtyřjádrovou verzi Celeron N3150 s taktem 1,60–2,08 GHz; stejný čip jaký minulý týden ve dvou nových Zboxech osadil také Zotac. Tento SoC s TDP 6 W má integrovanou grafiku architektonicky odvozenou od Braodwellu (s 12 EU, ovšem jen na 320–640 MHz). Její možná nejzajímavější funkce je akcelerace dekódování videa ve formátu HEVC, díky níž bude Cubi N dobrou volbou pro přehrávač filmů. Krabička pro tyto účely podporuje i připojení 4K obrazovek přes HDMI, ale jen s 30 snímky za vteřinu.

MSI Cubi N

Velikost šasi je u Cubi N 11,2 × 11,6 × 4,5 mm a je poměrně hustě perforované pro zajištění odvodu tepla; nezdá se, že by celý plášť fungoval jako pasiv, jak je tomu u „echt“ skříní pro bezventilátorové počítače. Uvnitř je místo pro paměť typu DDR3L v modulech SO-DIMM – sloty by mohly být dva jako u předchozích Cubi, ovšem potvrzeno to není. Víme jen, že v základní konfiguraci MSI osazuje 4 GB a maximální kapacita je 8 GB.

MSI Cubi N

Pro úložiště je možno použít buď slot mSATA, nebo šachtu pro 2,5″ HDD či SSD. Ta by měla být opět řešena formou o 11 mm zvýšeného víka jako u námi recenzovaného aktivního modelu. Pokud tedy nebude tato pozice potřeba, můžete jej nahradit obyčejným krytem a celé to bude mít menší tloušťku. Přístroj má také jako předchůdce přípravu na montáž do VESA držáku, kterou lze využít k upevnění za monitor či televizi.

 

Konektivitu Cubi N tvoří čtyři porty USB 3.0, z nichž jeden umí rychlé nabíjení připojených zařízení. Obrazovku kromě zmíněného HDMI připojíte také na analogový D-Sub, který sice nevidíme moc rádi, ale lze jím obsloužit prakticky jakýkoliv monitor včetně starých lowendových LCD. Přístroj má dále čtečku karet SD plné velikosti, WiFi 802.11ac (dvoupásmový Intel 3165), Bluetooth 4.0 a také drátový Ethernet. Ten by měl být gigabitový.

Podle MSI mělo Cubi N jít do prodeje celosvětově ještě před koncem října. U nás ale zdá se na pultech doposud není a nos zatím nevystrčilo ani v eurozóně. Zatím ani nemáme ceny; přístroj by se však měl prodávat kromě zmíněných 4 GB paměti také s nějakým diskem nebo SSD, neboť v ceně mají být předinstalované Windows 10. Zda se objeví i holá verze barebone, nevíme.

Zdroje: MSI, The Tech Report, TechPowerUp

Ohodnoťte tento článek!