Druhá generace vývojového prototypu Oculus Rift je na světě. Má cenovku 7000 Kč

0

Společnost Oculus VR, která je autorem zřejmě momentálně nejznámějšího prototypu brýlí virtuální reality, začala přijímat předobjednávky na druhou generaci Oculus Rift.

Oculus Rift DK2 (Development Kit 2) je posledním vývojovým modelem před předpokládaným finálním produktem pro koncové zákazníky. Vývojovou soupravu s prototypem si však může kdokoliv objednat už dnes. Je samozřejmě nutno počítat s tím, že se nejedná o plně funkční produkt a je určen pro ty, kteří chtějí s vývojem pomoci svými radami či postřehy, nebo pro ty, kteří vyvíjejí příbuzné produkty, jakými jsou například pohybové plošiny (za pozornost stojí Virtuix Omni či Cyberith Virtualizer).

DK2 je upravená verze prototypu, který vývojáři z Oculus VR předvedli začátkem roku na výstavě CES v Las Vegas. Použitý displej je typu OLED a jeho celkové rozlišení je 1920 × 1080 bodů (960 × 1080 pro každé oko). Pracuje s obnovovací frekvencí 75, 72 nebo 60 Hz a použitá optika by měla zabezpečit 100° zorné pole. Jde tak o značný pokrok oproti prvnímu vývojovému modelu s LCD displejem s rozlišením 1280 × 800 bodů (640 × 800 bodů pro každé oko).

Jedním z problémů, které by měla nová verze řešit, je rozmazávání a chvění obrazu při pohybu, což mnohým lidem způsobovalo nevolnost při delším používání brýlí. Oculus Rift DK2 díky OLED snížil setrvačnost obrazu na dvě až tři milisekundy a podle vyjádření osob, které novou verzi už otestovali, je zlepšení skutečně výrazné.

Zdroj fotografie: Road to VR 

Vývojáři zároveň splnili slib a značně zapracovali na polohovacích funkcích, které zjišťují pohyb hlavy na horizontální a vertikální ose. Ve vnitřku brýlí je zabudovaný gyroskop, akcelerometr a magnetometr, které odesílají data s frekvencí 1000 Hz. Novinkou je doplňkový polohovací snímač, který se umisťuje na stůl či na jiné blízké místo v dohledu.

Jde o malou webkameru, která se podobně jako třeba Microsoft Kinect skládá z infračerveného laseru a CMOS senzoru (60 Hz). Kamera zaznamenává s milimetrovou přesností pohyb, náklon a hlavně výšku hlavy, aby hra správně reagovala například při skrčení či pokleku. Samostatný polohovací snímač a lepší display je zřejmě důvod, proč je DK2 o něco dražší než první model. Ten se prodával v průběhu minulého roku za 300 dolarů (přibližně 6000 Kč), zatímco DK2 má cenovku nastavenou o 50 dolarů výš (7000 Kč).

 

Celá konstrukce Oculus Rift DK2 s pěti palcovým displejem a optickou soustavou váží 440 g (bez připojeného kabelu). Pozitivem je absence samostatného modulu pro kabeláž a DK2 už obsahuje jen jeden odpojitelný kabel (délka 3 m) připojitelný rovnou do počítače. Na jeho konci jsou dva konektory, přičemž jde o HDMI pro přenos obrazu z grafického výstupu a USB konektor, který zabezpečuje elektrické napájení.

Oculus VR však není jediná společnost, která po perspektivním trhu s brýlemi virtuální reality pokukuje. Svůj prototyp představila i společnost Sony, kterou samozřejmě láká jeho spojení s herní konzolí PlayStation. O tomto projektu, nazvaném Morpheus, jsme již psali v dřívější novince. Na rozdíl od Oculus Rift je však známá jen jeho podoba a několik technických parametrů. Na to, jak si proti konkurenci stojí, si budeme muset ještě počkat.

Proslýchá se, že do závodu se v souvislosti se svou konzolí Xbox zapojí i Microsoft, avšak na toto odhalení se pořád ještě čeká. I když „peněženky“ těchto společností jsou pořádně naduté, nemusí to automaticky znamenat, že budou mít nad Oculus Rift navrch. Oculus VR si zatím na nedostatek financí stěžovat nemůže a to nejen díky prodeji prototypů (prodalo se víc jak 40 000 kusů), ale i díky nedávné investici v objemu 75 milionu dolarů z konce minulého roku.

Předobjednávku Oculus Rift DK2 je možné vyplnit na domovské stránce produktu, přičemž se očekává, že rozesílání prototypů začne v červenci (júl).

Zdroj: Oculus VR, Techspot, Road to VR

Ohodnoťte tento článek!