Druhá levnější grafika Ada za měsíc. Nvidia prozradila datum vydání GeForce RTX 4080 16GB

10
Nvidia GeForce RTX 4080 Founders Edition
Nvidia GeForce RTX 4080 Founders Edition
-
Zdroj: Nvidia

Nvidia doteď neuváděla, kdy začne prodávat levnější (i když pořád hodně drahou) druhou kartu generace Ada, ale v pátek konečně prozradila konkrétní den vydání.

V sobotu jsme psali o zvláštním úkazu, kdy Nvidia udělala obrat a oficiálně zrušila původní plán vydat spolu s GeForce RTX 4080 16GB také druhý fakticky separátní model, jenž se také jmenoval RTX 4080, ale měl jiný čip a jen 75 % výkonu. Samozřejmě to vyvolalo pozornost, případně škodolibé poznámky. Zanikla v tom ale ještě jedna věc: ve stejné zprávě totiž Nvidia poprvé řekla, kdy se bude dát koupit zbylý model GeForce RTX 4080 16GB.

V blogpostu, v němž Nvidia oznámila, že RTX 4800 12GB je fantastická grafika, ale má špatné jméno, také stálo, že na druhé straně GeForce RTX 4080 16GB je „podivuhodná“ a dál směřuje k vydání, aby potěšila hráče všude po světě.

Přiznám se, že jsem si po prvním přečtení ani nevšiml, že spolu s tímhle Nvidia do textu vpašovala novou informaci, která předtím nebyla známá: že totiž toto potěšení způsobující vydání bude 16. listopadu (novembra). Pravděpodobně to bude v 15:00, což je obvyklá doba vzhledem k časovému posunu proti USA. Pokud víme, před pátečním oznámením Nvidia toto datum neupřesnila a věděli jsme jen, že prodej GeForce RTX 4080 (původně snad obou modelů najednou) měl začít někdy v měsíci listopadu.

Představení Nvidia GeForce RTX 4080
Představení Nvidia GeForce RTX 4080 (zdroj: Nvidia)

Proč Nvidia odhalení konečného vydání a fyzické dostupnosti nevypíchla a trošku ho schovala do jiné zprávy (oznámení data není avizováno ani nadpisem celé zprávy), těžko říct. Možná nechce moc znejisťovat ty, kdo teď bojují s nutkáním pořídit si nejvyšší model řady, již vydanou GeForce RTX 4090. Ta je o čtvrtinu dražší s hodně vysokou cenou 1600 $ (48 500 Kč / 1974€), takže konkrétní informace o dostupnosti levnější RTX 4080 by mohla některé zájemce přesměrovat k tomuto modelu.

Specifikace prvích tří modelů GeForce RTX 4000
Specifikace prvních tří modelů GeForce RTX 4000 (zdroj: Nvidia)

Datum, kdy bude vydané to, co Nvidia uvede o kategorii níž na 900$ cenové pozici místo původně plánované (a jak říká Nvidia, odvydané) GeForce RTX 4080 12GB, zatím známo není. Je možné, že zrušení či přejmenování této karty také povede k tomu, že se začne prodávat později, než byl původně plán.

Zdroj: Nvidia

Druhá levnější grafika Ada za měsíc. Nvidia prozradila datum vydání GeForce RTX 4080 16GB
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.38%) 13 hlasů

10 KOMENTÁŘE

 1. S levnou variantou není důvod spěchat. Potřebují využít čas kdy jsou jediní s novou grafikou a tohle zúročit než přijde AMD se svým produktem na trh. Tohle asi budou takové dozvuky křemíkového sucha.

  • Je to tak, jak píšeš.
   Já naštěstí vyslovenou potřebu nové grafiky díky RTX 3080 nemám, ale těším se na vánoce a na to co bude. Zajímavé na tom je především to, že s narůstající krizí EU a USA slábne kupní síla obyvatelstva a mnoho lidí si letos záměrně bude chtít dopřát poslední vánoce než začnou tvrdě šetřit.
   Rozumem by si tedy člověk řekl, že se obě firmy NVidia i AMD budou snažit dostat na trh nové produkty právě na letošní vánoce.
   Pokud ovšem platí ta teorie o přeplněných skladech RTX3000 u NVidie, tak chápu jejich záměr vydat před vánoci jen výkonější grafiky RTX 4090, RTX 4080 a možná i RTX 4070 a v rámci těch levnějších doprodat předchozí generaci, dokud to jde.
   Zatím ale stále nevíme, jak moc ekonomicky umí uvažovat v AMD a zda „nepočkají“ s vydáním grafik RDNA3 na příští rok, až lidé nebudou mít peníze, začnou šetřit a AMD bude zase brečet, jak nic nemůže prodat. 😀

     • Jo to sedí (překvapuje, mne že si to pamatujete, já už to zapomněl) ale chtěl bych začít grafikou která mi hučí a vyčištění nepomáhá. Později to bude i na procesor, paměti a základovku. Záleží na tom jak se to bude finančně vyvíjet. Grafiku si chci pořídit s výhledem že budu mít dříve nebo později i lepší podvozek a zbytečně na ní nešetřit.

      • Nechápu tě Zen2 (Ryzen 3600) doslova za pár korun nějaké 3000 Kč, za 2.000 koupíš desku a 2×8 pamět za 1500 Kč. Vždyť je to skoro zadarmo a výkon pro ti tvému prehistorickému PC úplně jiná liga.

      • Třeba chce změnit stranu a čeká na úsporný procesor od Intelu. Tím to bude, jsem na to teď přišel. Jenže aby se toho dožil!