Druhé sestavení mobilních Windows 10 přineslo Spartana a další nové aplikace

0

Od konce minulého týdne je venku druhé sestavení (10051) Windows 10 pro smartphony. Tehdy vás při stahování mohly potkat problémy, dnes už všechno jede normálně. Od uvolnění posledního sestavení, které bylo vlastně teprve první, uplynuly dva měsíce. Od té doby Microsoft po vzoru desktopových Desítek především nachystal první verzi Spartana.

Varování:

Jak bylo řečeno minule, Microsoft sám před instalací důrazně varuje a upozorňuje na potenciální i reálné problémy. My sami jsme minule (i teď) zjistili, že systém je zatím nedodělaný, kvůli tomu schizofrenní, nestabilní a ještě jednou nestabilní. Instalaci proto doporučuji pouze nejzatvrzelejším fanouškům.

Instalace vám nepřinese nic, bez čeho byste nemohli žít. I když to pozvolna přestává platit, protože se na svět klubou nové aplikace, viz níže. Stále avšak platí, že o některé funkce naopak přijdete a budete se každý den potýkat s mnohými problémy. Přečtěte si seznam známých chyb, je pořád dost dlouhý.

Nehledě na to, že Microsoft přestavuje původní ovládání a ještě jsem neslyšel fanouška, kterému by se tento krok líbil. Dojmy si případně přečtete na webu, eventuálně se podíváte na obrázky a videa. Instalace na váš běžný telefon vám skoro určitě kromě problémů moc pozitiv nepřinese. Microsoft cílí na odvážné testery.

Kompatibilita

Nové sestavení obdrželo podstatně více mobilů než minule. Jedná se o skoro všechny Lumie, bohužel stále ještě jedna chyba nakonec skutečně brání nasazení na Lumii 930, sesterském modelu IconLumii 640XL. Prostředí zatím není dodělané a na těchto smartphonech by podle Gaba Aula byly ovládací prvky příliš malé.

Myslím, že příště se dočkají i tito uživatelé. Pokud máte kompatibilní telefon a chcete pokračovat v instalaci, vězte, že sestavení 10051 je zatím dostupné pouze v rámci aktualizačního kanálu Fast. Připomínám, že se zpátky k aktuálním Windows Phone můžete vrátit úplně jednoduše pomocí Nástroje pro obnovení Windows Phone. Pokud se ovšem při instalaci něco nepovede. Takové riziko bude existovat vždy.

Spartan jde na mobily

Jak bylo zmíněno výše, stěžejní novinku představuje Spartan. Prozatím žije vedle Internet Exploreru, Microsoft ale prozradil, že na rozdíl od osobních počítačů bude na mobilu v budoucnu Internet Explorer zcela nedostupný. Moje první zkušenosti jsou takové, jak jsem si je představoval.

Adresní řádek se základními prvky se přestěhoval do horní části obrazovky, kde je hůře dosažitelný palcem. Aspoň nevypadá úplně špatně a časem nabídne víc funkcí než Internet Explorer. Aktuálně ovšem na sto honů cítíte nedodělanost. Přepínání mezi panely probíhá přes spodní nástrojovou lištu. To není chyba, vývojáři opravdu plánují, že nový prohlížeč bude mít dvě lišty.

 

Dosavadní fanoušci dlaždic se shodují, že přesunutí adresního řádku do horní části obrazovky je z ergonomického hlediska nesmysl. Microsoft takto designuje celý systém, proto si nemyslím, že by se mělo něco změnit. Na svém blogu firma nicméně doslova píše: We’ve heard your early feedback about the position of the address bar, and we are looking closely at the design.“

Uvidíme, jestli se nové rozložení prvků osvědčí, nebo budou Redmondští nadále dostávat zpětnou negativní vazbu. Prohlížeč aktuálně obsahuje seznam stránek ke čtení a režim pro snadné čtení. Zbytek funkcí dostaneme časem.

Office, Outlook a další dělení

V souvislosti s tím, jak se Microsoft chystá na nasezení nové dotykové Office pro Windows 10, nevyhnutelně muselo dojít k odstranění stávající verze aplikací Office pro Windows Phone. Důsledkem je to, že aktuálně na mobilech s Windows 10 build 10051 neotevřete své dokumenty.

Word, Excel, PowerPoint a OneNote zatím náhrady ještě nemají, za pár týdnů by však měly dorazit. Alespoň si vyzkoušíte nový kalendář a e-mail ve dvou samostatných aplikacích Outlook Mail a Outlook Calendar. Přepínat se mezi nimi můžete, aniž byste byli nuceni přecházet na hlavní obrazovku a klepnout na patřičnou dlaždici.

S tím souvisí odbourání další části tradičního příjemného zážitku z Windows Phone. Účty přidáte v rámci aplikací, neboť z nastavení úplně zmizela obrazovka pro správu a přidávání nových účtů. Jisté záměry rozdělit systém na části a ty osamostatnit se projevily již dříve ve Windows Phone.

Ztratil se tak např. integrovaný facebookovský chat. Microsoft to ospravedlnil tak, že samostatnou aplikaci lze lépe a rychleji rozvíjet. Služba by tak měla být i stabilnější. Tyto argumenty nejsou úplně mimo, přesto rozdělení zamrzí. Ztratili jsme minimálně další kousek pohodlí.

Poslední novinky

Dále v Desítkách narazíte na nové aplikace pro posílání SMS a telefonování. K těm bych dodal pouze obligátně to, že se oblékly do nového kabátku, jinak v nich nic revolučního neobjevíte. Totéž platí pro aplikaci Lidé. Mapy naproti tomu poskytnou i hlasovou navigaci, Microsoft totiž vzal to nejlepší z předchozích Map a Here Maps.

V tomto směru se tedy dočkáme výrazného zlepšení. Posledním bodem je prostředí pro přepínání aplikací. Nedávné obrázky naznačily, že vedle sebe uvidíme více aplikací. Počet posledních aplikací se zvýšil na patnáct a seskupování po čtyřech bude dostupné na smartphonech s velkými obrazovkami.

Týká se to např. Lumie 1520. Na každém telefonu se přepínač bude moct natočit na stranu – dosud fungoval pouze vertikálně. Microsoft od minule vyřešil spoustu problémů, ale řada jich v systémů zůstala. Nebo přibyla. Ne vždy funguje automatická záloha fotek do OneDrive, stoprocentně nešlape blokování hovorů a SMS, které mají k dispozici majitelé Lumií.

V 1 % případů telefon dokonce nezvoní, když vám někdo volá. Aplikace na paměťové kartě je po upgradu nutné přeinstalovat, pokud vám nejdou spustit. Microsoft mění způsob, jakým Cortana komunikuje se zařízeními přes BT, takže jakákoli spolupráce v tomto směru aktuálně nefunguje.

Chcete-li zpátky MMS, budete se muset vrátit k Windows Phone 8.1 a teprve z nich provést upgrade na aktuální sestavení Windows 10. Některé dlaždice nespustí aplikace, takže je odepněte a případně znovu připněte. Na mobilech s 512 MB paměti budete zažívat náhodné padání aplikací, navíc nelze vypnout data a naopak nelze zapnout režim v letadle.

Kompletní seznam známých problémů nalezne na Blogging Windows. Na stejném místě najdete seznam opravených problémů – ten je ovšem mnohem kratší.

Zdroj: Blogging Windows | IEBlog

Druhé sestavení mobilních Windows 10 přineslo Spartana a další nové aplikace

Ohodnoťte tento článek!