Duální GeForce GTX 790 a GTX Titan Black potvrzeny. Objevily se v e-shopech

0

V tomto měsíci se na internet dostaly zprávy hned o dvou grafických kartách, které Nvidia směřuje do highendu. Minulý týden jsme psali o tom, že GeForce GTX Titan nahradí nová rychlejší verze s přídomkem Black. Vedle ale měla být v přípravě také duální grafika založená na dvojici čipů GK110, jež má nést označení GeForce GTX 790. Oba tyto highendové modely již zřejmě můžeme potvrdit. Předčasně se totiž objevily – zřejmě nedopatřením – v nabídce internetových obchodů.

GeForce GTX Titan Black takto unikl 25. ledna (januára); v které obchodu to bylo, zdroj neuvádí. Jedná se o kartu od Asusu, ale až na modelový kód (GTXTITANBLACK-6GD5) a velikost paměti, která činí 6 GB GDDR5, bohužel nejsou uvedené žádné další specifikace. Také fotografie karty se ven nedostaly. Model je v nabídce za 975 EUR, což zhruba odpovídá sumě 999 USD, které Nvidia chce za starý Titan.

GeForce GTX Titan Black v e-shopu
GeForce GTX Titan Black v e-shopu

Podle VideoCardz nemá ještě černý Titan pevně stanovené datum vydání. Nvidia novinku údajně hodlá vypustit v závislosti na tom, kdy se vyčerpají skladové zásoby původního modelu. Tím by se vyhnula nutnosti vyprodávat starší verzi se slevou, což by šlo proti exkluzivní auře, kterou chce zřejmě kolem modelu GTX Titan vytvářet. Spuštění prodejů by podle VideoCardz mohlo nastat už během následujících dvou až tří týdnů.

Vedle Titanu se v nabídce jiného (tentokrát zřejmě ruského) obchodu objevila také další nová karta z absolutního highendu – GeForce GTX 790. O této grafice, jež je s největší pravděpodobností tvořena dvěma čipy GK110, jsme zatím měli jen neověřené informace, nyní je ale její existence podle všeho také potvrzena.

GeForce GTX 790 v e-shopu
GeForce GTX 790 v e-shopu

Opět jde o kartu z produkce Asusu. Z modelového označení GTX790-6GD5 lze vyčíst, že karta nakonec neponese 10 GB paměti GGDR5 (jak tvrdily první informace), ale jen 6GB, což asi znamená po 3 GB pro každý z čipů GK110. Tato kapacita zřejmě znamená, že sběrnice pamětí zůstala na plné šířce 384 bitů. Kolik stream procesorů bude aktivních, nevíme. Nvidia ale bude muset jistě také snížit takty, aby se karta vešla do rozumného TDP. Na jedno GPU bude proto GeForce GTX 790 asi pomalejší, než model GTX 780 Ti.

Pokud jsem neudělal chybu při přepočtu, je karta obchodem naceněna na ekvivalent nějakých osmadvaceti a půl tisíce korun. Oficiální cena se tak možná přehoupne nad hranici 1000 USD.

GeForce GTX 690
Předchozí dvoučipový počin Nvidie z roku 2012: GeForce GTX 690

 

GeForce GTX 750/750 Ti údajně s čipy GM107 a GM106

VideoCardz také uvádí některé další podrobnosti o kartách GeForce GTX 750 a GTX 750 Ti, které mají přijít na trh v únoru (februári) a zřejmě jsou prvními kartami založenými na nové generaci GPU s architekturou Maxwell. Dle tohoto zdroje používají čipy GM107 a GM106 (písmeno M v názvu by logicky mělo označovat Maxwell). Tato GPU ale mají být velice podobná stávajícím čipům GK107 a GK106 generace Kepler. Ve hře je tak i možnost, že by ve skutečnosti šlo spíše o revizi těchto Keplerů. V architektuře stream procesorů a dalších ohledech má být údajně Maxwell vcelku podobný předchozí generaci, takže by teoreticky Nvidia mohla pro nižší segmenty více či méně zrecyklovat starší čipy. Nicméně stejně tak je možné i to, že se jedná o nově přepracovaná GPU.

Čip GM107 má v GeForce GTX 750 údajně aktivních 384 stream procesorů. Pokud by to byla plná konfigurace GPU, pak by čip skutečně odpovídal staršímu GK107. GeForce GTX 750 Ti pak má s čipem GM106 nést 960 stream procesorů, což opět odpovídá čipu GK106 (v této plné konfiguraci jej má GeForce GTX 660, která ale používá 192bitovou paměťovou sběrnici, zatímco GTX 750 Ti má údajně být 128bitová).

 

Mimochodem, zatímco SweClockers uvádí, že jak GTX 750, tak GTX 750 Ti ponesou 2 GB paměti GDDR5, VideoCardz naopak uvádí, že se levnější model GTX 750 dostane na trh ve verzi s jedním gigabajtem paměti. Pravdu ale dost možná mají oba zdroje a výrobci připraví modely od jedné i druhé varianty.

Zdroj: VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!