Duální Radeon HD 7970 X2 od PowerColoru na fotografiích

0

Sotva pár dní je tomu, co jsme vám přinesli informaci, že mezi grafiky ze stáje AMD se i v této generaci nakonec zařadí dvoučipová karta. O Radeonu HD 7990 se mezitím již začalo mluvit jako o mrtvé kartě. Nebylo o něm k dispozici zrovna mnoho informací, a navíc se po uvedení GeForce GTX 690 zdá, že to dvojice čipů Tahiti bude mít hodně těžké. Podle posledních zpráv se však zdá, že se duální karty dočkáme. Postarají se o ní však samotní výrobci karet.

Fotografie svého Radeonu HD 7970 X2 nyní vystavila firma PowerColor. Stalo se tak prostřednictvím sítě Facebook. Karta dostane přídomek Devil 13 (ten PowerColor již v minulosti využil) a v souladu s tím je vyvedena v kombinaci červené a černé barvy. Na snímcích bohužel nenajdeme odhalený líc PCB, přítomnost dvou čipů lze však vypozorovat i na straně rubové, která již nafotografována byla.

 PowerColor Devil 13 Radeon HD 7970 X2

PowerColor Devil 13 Radeon HD 7970 X2

Hned na úvod vám jistě padl do oka poměrně korpulentní chladič. Nejde než o nic jiného než o Vortex III, o kterém jsme se pro změnu již také rozepsali. Tehdy se ovšem mělo za to, že tato obluda bude sloužit k chlazení Radeonu HD 7970 GHz Edition. Je však pravda, že tři ventilátory a tři zabrané sloty jsou na jednu konvenční kartu trošku přemrštěné. Použít této tlusté Berty pro konstrukci dvoučipové karty je přece jen logičtější.

 PowerColor Devil 13 Radeon HD 7970 X2

PowerColoru se číslo tři očividně zamlouvá. Kartu totiž vybavil i třemi osmipinovými napájecími konektory. Na základě tohoto detailu již novináři předložili spekulace, že karta bude mít TDP nastaveno na 525W. To by ovšem znamenalo maximální využití všech konektorů a proudu dodávaného přímo slotem.

 PowerColor Devil 13 Radeon HD 7970 X2

Osobně jsem přesvědčen o tom, že výrobce touto cestou nepůjde a hodnota bude nastavena na mnohem nižší číslo, podobně jako u předchozích dvoučipových karet. Rezerva v napájení tak bude k dispozici pro přetaktování. Na záslepce se ostatně nachází červené tlačítko (zdá se že svíticí), které pravděpodobně bude sloužit pro přepnutí mezi konzervativní a přetaktovanou konfigurací.

PowerColor Devil 13 Radeon HD 7970 X2

Takty ani cena nejsou samozřejmě zatím známy, ačkoliv dle spekulací by oba čipy mohly být neořezané. Jisté však je přinejmenším to, že levná tato legrace nebude. V případě Radeonu HD 7970 X2 totiž do hry vstoupí zřejmě i zvýšené náklady spojené s návrhem karty bez pomoci referenčního designu.

Zdroje: techPowerUp, DonanimHaber, PowerColor (Facebook)

Duální Radeon HD 7970 X2 od PowerColoru na fotografiích

Ohodnoťte tento článek!