Dubnové statistiky: Internet Explorer vybojoval zpátky 50% tržní podíl!

0

Ať se vám to líbí nebo ne, v posledních pár měsících jsme zaznamenali obrat. Kdysi padající hvězda přestala sestupovat. Někteří možná mají stále vryté v paměti, že Internet Explorer je prohlížeč pro outsidery, devátá řada se nám ale líbila a objektivně ji lze hodnotit veskrze kladně. A spolu s tím, jak klesá tržní podíl Windows XP, stoupá naopak Internet Explorer. Ve starých Ikspéčkách mají uživatelé k dispozici pouze IE8, takže lidé s tímto systémem častěji obrací na modernější a propracovanější alternativy. Google, Mozilla i Opera Software ASA starší operační systém stále podporují.

Tip: Březnové statistiky: Internet Explorer dal za vyučenou Chromu

IE9 pak zůstává dominantou moderních Windows. Jenže právě uživatelé Windows 7 si jej značně oblíbili a chuť k hledání alternativy u nich zdaleka není tak nutkavá. Ke konkurenci utíkají nároční uživatelé bažící po mnoha funkcích, které jim mj. mohou zprostředkovat doplňky. A těch je minorita. Uvedené parametry jim poskytnou alternativní prohlížeče. Zbytek si vystačí s Internet Explorerem 9. A jak se tedy tenčí podíl Windows XP, tenčí se nyní podíl browserů konkurujících Microsoftu. Internet Explorer v březnu ovládal 49,82 % trhu, v dubnu to ale dle Net Applications bylo rovných 50 %. Redmondští si mohou gratulovat, konečně se jim povedlo propady zastavit.

 

Jde již o čtvrté navýšení tržního podílu v řadě. Od začátku letošního roku se Microsoftu opravdu daří. Tržní dvojka naproti tomu se svými konkurenty bojovat nedokáže. Bohužel v mnoha ohledech svou konkurenci teprve stále dotahuje (to ale nutně neznamená, že sama vůbec neinovuje), což patrně způsobilo další odliv uživatelů. Firefox se propadl z 19 % na 18,65 %. Doplňkové království zřejmě tolik netáhne. Co se týče Chromu, to je stále třetí, byť má druhé místo na dohled. Posledních pět měsíců se stále potácí mezi sedmnácti a osmnácti procenty. Hranici 18% se mu nicméně nepodařilo pokořit ani v dubnu.

Googlův prohlížeč si pro sebe ukousl 17,41 %, což je pěkný nárůst oproti březnovým 17,17 %. Společně s tím, jak stoupají prodeje Maců a zejména přenosných zařízení s iOS, si svou pozici vylepšuje také Safari. To stouplo z 9,09 % na 9,17 %. Tržní podíl Opery se nejspíš žádným dramatickým způsobem nepohne. V dubnu skončila s 1,53 %, což znamená, že si polepšila o dvě setiny procenta.

Tentokrát už se Ikspéčka zase propadala, Vista také. Situace se naopak lepší u Sedmiček. Vše je ve starých kolejích.

  • Windows XP – z 46,86 % na 46,08 %
  • Windows 7 – z 37,54 % na 38,67 %
  • Windows Vista – z 7,65 % na 7,32 %
  • Mac OS X 10.6 – z 2,79 % na 2,71 %
  • Mac OS X 10.7 – z 2,59 % na 2,71 %

Zdroj: Net Applications

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář