Dubnové záplatovací úterý bylo poslední pro Vistu, přineslo však Windows 10 Creators Update

Kromě těchto událostí ale včerejšek přinesl především servisní aktualizace pro produkty od Microsoftu, které řeší díry a jiné nalezené chyby.

9
Výchozí tapeta ve Windows 10
Výchozí tapeta ve Windows 10 (Foto: Microsoft)

Včera proběhlo významné záplatovací úterý. Kromě toho, že je k dispozici nová várka oprav pro Windows nebo Office, což samo o sobě výjimečné není, se staly dvě věci. (Samotné aktualizace byly uvolněny až ve večerních hodinách, proto se o tom od nás dozvídáte až ve středu.)

Konec podpory Windows Vista

Za prvé své poslední záplaty dostal Windows Vista, který tímto překročil hranici životnosti. Ukončení životního cyklu lze přeložit tak, že systém již nebude opravován. To v praxi znamená především zvýšené bezpečnostní riziko, proto nelze doporučit, abyste tento systém nadále používali. Aspoň ne na počítači připojeném k internetu.

Tip: Kdy končí podpora Windows 7, 8 a 10?

Přichází Windows 10 v1703

Současně byla uvolněna nová hlavní verze Windows 10. Nazývá se Creators Update a dostupná byla jinými cestami už dříve, ale 11. dubna byla zahájena řízená distribuce přes Windows Update. To znamená, že systém nedostanou všichni najednou, ale na základě telemetrických dat budou počítače získávat Creators Update postupně, aby upgrade pokud možno proběhl vždy bez potíží.

Nové aktualizace klepou na dveře
Nové aktualizace klepou na dveře

Proces může trvat až několik měsíců. Zdůrazňuji, že s instalací nemá cenu spěchat a novinky nejsou tak zásadní, abyste kvůli nim nemohli aspoň pár týdnů počkat.

Servisní aktualizace

Kromě toho Microsoft vydal opravy pro všechny podporované verze Windows. Zatím neaktualizoval příslušnou stránku podpory, takže nevíme, kolik slabých míst zabezpečení zalepil. Stalo se ale to, co jsme čekali. Creators Update poprvé vyšel prostřednictvím služby Windows Update a v tento den pro něj byl rovnou uvolněn velký balík oprav.

Nová aktualizace KB4015583 číslo sestavení zvedá rovnou na 15063.138 obsahuje jednak čerstvé záplaty pro slabá místa v zabezpečení, jednak řeší potíže s přechody mezi časovými pásmy. Své aktualizace dostaly také starší verze Desítek, především Anniversary Update, který nyní stále používá drtivá většina lidí s Desítkami. Aktualizace KB4015217 zdvihá číslo sestavení na 14393.1066.

Creators Update na Windows Update dorazil v záplatovací úterý
Creators Update na Windows Update dorazil v záplatovací úterý

Vyšla také aktualizace KB4015219 pro November Update, která číslo sestavení povyšuje na 10586.873. Stále je opečovávána také úplně první verze Windows 10, která byla aktualizací KB4015221 pozvednuta a číslo aktuální sestavení je teď 10240.17354. Své záplaty a další opravy obdržely také starší verze Windows a pak balíky Office, ani jejich aktualizaci nepodceňte.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

 1. co čtu podle ohlasů tak jde opět o zabugovanou záležitost.
  Osobně jsem neúspěšně zkoušel aktualizovat plně aktuální verzi AU. Proces doběhl dokonce, žádná hláška, při posledním restartu probliklo jakési okno – cca půl vteřiny a pak začal proces obnovy. HW normální – Pentium G4560, 8GB, 7200 ot hdd WD, gk GT730 1GB GDDR5, takže nic exotického bez ovladačů. Bohužel to vypadá asi na čistou instalaci. MS i přes všechno betatestování a telemetrii pořád drží laťku hodně nízko.

 2. „Stalo se ale to, co jsme čekali. Creators Update poprvé vyšel prostřednictvím služby Windows Update a v tento den pro něj byl rovnou uvolněn velký balík oprav“
  No zaujimavost je v tom ze prave to na co sme cakali sa vobec nestalo. Velky balik „oprav“ nie realne neopravuje, time zone a security fixy nie su ziadne funkcne opravy chyb. Cize cakalo sa zbytocne. Od verzie 15063.0 boli a doteraz su opravene realne asi 4-5 chyby.

 3. Novinky Creators update, vyřešení čehokoliv velmi ocením.

  Nové chyby:
  1) Při tisku z Office do PDF to nějak špatně škáluje a dělá velké okraje – při náhledu je to ještě OK. Výsledek je stejný u PDF creatoru i „Uložení do PDF“. Pro mě naprosto zásadní problém.
  2) Pomalejší nabíhání SW (jen jsem si všiml, nic podstatného)
  3) ….teď už nevim co to bylo

  Původní přetrvávající chyby:
  1) Numlock issue
  2) Nemožnost vypnout lock screen
  3) Po startu nenabíhá SW nastavené jako „Run as Admin“ – je to samozřejmě blbost to mít takto nastavené, ale jinak nefunguje drag&drop!

  Díkybohu za delší nerestarové okno, to bylo k zbláznění o kolik jsem toho přišel zbytečně.

 4. Microsoft zase dojebal co mohl, je videt, ze uspesne nasleduji strategii, naserme ty zakazniky, ktere jsme jeste nenasrali. Vylepseni temer zadna. Paint 3D, to jako vazne? Takovou ubohost a takovy designovy hnus jsme tu dlouho nemeli. Po updatu jsou vsechny soubory preasociovane na vychozi nepouzitelne tooly z Win. Opet priserna zkusenost…