Duel českých chromebooků Acer: kolik vydrží na akumulátor a vyplatí se Full HD? (test)

0

Úvod, parametry, porty

Po povedeném chromebooku Acer C720 jsou tu konečně první dva počeštěné (rozuměj s českými popiskami kláves) chromebooky. Jejich označení 11 a 13 znamenají úhlopříčku displeje a každý má ještě dvě různé varianty.

Menší a levnější 11″ s rozlišením 1366 × 768 px a procesorem od Intelu se liší velikostí úložiště i operační paměti, přičemž doporučujeme spíše model se 4 GB paměti. Druhý 13″ má procesor Tegra K1 od Nvidie a kromě velikosti disku se liší hlavně v rozlišení – za více peněz už máte Full HD.


 Acer Chromebook 11 | Acer Chromebook 13
  

Bohužel u displejů jde ve všech čtyřech případech o technologii TN, která neposkytne věrné barvy, a při pohledu z úhlu toho na displeji mnoho neuvidíte. IPS samozřejmě v takto levných počítačích nemají ani ostatní výrobci, z pohledu zákazníka je to ale škoda. Na rozdíl od předchozího Aceru C720P nejsou nové chromebooky dotykové a mají matnou úpravu. Do srovnávacího testu jsem vzal dva zástupce: 11″ Celerona ve vyšší konfiguraci a 13″ Tegru s Full HD.


 Acer Chromebook 11 (NX.MQNEC.003)
Acer Chromebook 13 (NX.MPREC.002)
displej 11,6″, 1366 × 768 px, TN, matný, nedotykový (neznámý výrobce) 13,3″, 1920 × 1080 px, TN, matný, nedotykový (neznámý výrobce)
procesor Intel Celeron N2840, dvoujádrový na 2,16 až 2,58 GHz Nvidia Tegra K1 CD570M-A1, čtyřjádrový na 2,1 GHz
grafický čip Intel Nvidia Kepler
RAM 4 GB 4 GB
SSD 32 GB eMMC 32 GB eMMC
úložiště cloud cloud
optická mechanika  –
akumulátor 36 Wh 48 Wh
rozměry a hmotnost 299 × 202 × 18 mm / 1,2 kg 327 × 228 × 18 mm / 1,5 kg
OS Chrome OS Chrome OS
Rozhraní
sítě Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth
USB 2× USB 3.0 2× USB 3.0
čtečka karet SD SD
výstupy na monitory HDMI HDMI
další sluchátka, webkamera sluchátka, webkamera
Cena a záruka
zahájení prodeje listopad 2014 listopad 2014
 
Graf ceny produktu Acer Chromebook 11 NX.MQNEC.003 poskytuje server Heureka.cz

Graf ceny produktu Acer Chromebook 13 NX.MPREC.002 poskytuje server Heureka.cz
záruka 2 roky 2 roky
zapůjčil
cena 6990 Kč 9990 Kč

 

Naprosté ticho

První dojem je velice pozitivní – sice plastové, ale kvalitně zpracované a zcela pasivní stroje bez jediného ventilátoru, které se vůbec nezahřívají. Provedení šasi je shodné, u obou jde o sněhově bílé plasty jen mírně se lišící rozmístěním některých konektorů.Acer Chromebook 11

 Acer Chromebook 13

Víko displeje otevřete přes 140°, menší model ještě o kousek víc. Napájecí adaptéry jsou velmi drobné a také sněhově bílé – prostě stylovka v dobrém slova smyslu. V kloubu displeje se nachází dvě LED diody informující o stavu a nabíjení. Jsou dobře viditelné při zavřeném i otevřeném displeji.Acer Chromebook 11 | Acer Chromebook 13

 

Jelikož na chromebooku pracujete pouze v prohlížeči, není mnoho možností, jak jej otestovat. Kromě kvality provedení můžeme změřit samotný displej a výdrž na akumulátor. Pro změření výkonu v prohlížeči lze využít například javascriptový benchmark Octane od Googlu. Celeron je většinou o něco výkonnější, Tegra úspornější.

 

Klávesnice, displej, operační systém

Na černé klávesnici s bílými popiskami se píše velmi dobře a touchpad je přímo skvělý. Jen si musíte zvyknout na trochu jiné rozložení. Předně chybí horní řada F-kláves, místo kterých mají chromebooky funkční klávesy. Trochu chybí také klávesa start, i když obdoba nabídky start na ploše je. Více mi schází chybí podsvícení klávesnice, ale opět – v těchto cenových relacích se nevyskytuje. Na klávesnici mi vadí popisky qwertZ bez alespoň připsaného Y. České qwertY samozřejmě v systému nastavit jde. U původního Aceru C720P vám můžou chybět české popisky kláves.


Acer Chromebook 11 | Acer Chromebook 13

Po klepnutí na ikonku „Start“ na dolní liště se objeví seznam aplikací, z nichž většina jsou jen záložkami uvnitř prohlížeče a pouze některé (třeba přehrávač videa, správce souborů) fungují v nadstavbovém okně.

Cokoliv chcete na počítači dělat, musíte přes prohlížeč Chrome. Od práce s emailovou schránkou po grafický program (dobře funguje třeba Pixlr). Pokud jste navyklí na Word či Outlook, pojedou jen jejich webové verze, přednost tu dostává Google Docs, přesněji všechno z dílny Googlu. Většině uživatelů to zcela stačí.

Operační systém

Chromebook nastartuje během několika sekund, a pokud jej jen uspáváte, tak okamžitě. Na disku zabírá kolem 10 GB, což je srovnatelné s Windows. Přihlásit se musíte pomocí svého účtu ke Googlu, což je často delší složité heslo a u zapínání tak nejvíce zdržuje právě to.

Operační systém Chrome OS vůbec nemusíte řešit. Čas od času se objeví aktualizace, jen ji potvrdíte a za pár sekund máte zase aktuální systém.

 

V seznamu aplikací (Start) a případně i na dolní liště máte ikonky, jejichž spuštěním se dostanete na příslušnou webovou aplikaci. Vše se spouští v novém tabu prohlížeče Chrome. Jen správce souborů nebo přehrávač videa běží v jiném okně, než samotný Chrome.

Přehrávač videa s podporou MKV jsem zatím nenašel, ale MP4 ve vysokém rozlišení 1080p nedělá chromebookům problém. Jen si musíte zvyknout na nižší komfort, než poskytuje například VLC player ve Windows.

Zkráceně: chromebook nahradí notebook tak 80 % uživatelů (myšleno všech, ne vás co tu čtete recenze). Je také mnohem lepší variantou, než Android tablet s klávesnicí.

Takto vypadá prostředí Chrome OS: jen prohlížeč, ikonky na liště otevírají záložky. Ale kolik uživatelů potřebuje víc?

 

Kvalitního IPS se u levných Chromebooků nedočkáte ani u jiných

Displeje obou verzí vykazují stejné vlastnosti shodné i s modelem C720P. Předně je to nepříliš vysoký maximální jas lehce přes 200 cd/m², na TN slušný kontrast přes 300:1, ale velmi nepřesné barvy. Pouze žlutá je skoro v normě, ostatní barvy zobrazuje Acer hodně mimo. Výrobce displejů jsme nezjistili. S chromebookem můžete připojit jeden externí monitor přes HDMI, což je pro jakoukoliv práci s grafikou téměř nutnost.

Barevná odchylka dE (menší je lepší, hraniční je zhruba 5 dE)

Displej vyfocený z úhlů (u všech jde o panel typu TN)

acer_chromebook_11_uhlyacer_chromebook_13_uhlyacer_chromebook_c720p_uhly
Acer Chromebook 11 | Acer Chromebook 13 | Acer C720P Chromebook

acer_chromebook_11_sondaacer_chromebook_13_sondaacer_chromebook_c720p_sonda

 

Výkon, výdrž, závěr

Nejvyšší výkon, alespoň podle benchmarku Octane v2, má původní C720, nové modely jsou slabší (ale zase bez ventilátoru, který C720P byť neslyšný má). O něco výkonnější je 11″ chromebook, ovšem Tegra K1 ve 13″ provedení zaostává jen o kousek. Běžný uživatel bude vybírat podle jiných parametrů, než frekvence procesoru. Interní paměť zajišťuje rychlé SSD, byť nejde o plnohodnotné SSD, ale o paměť typu eMMC.

Výdrž naměřená přehráváním filmu ve formátu MP4 a rozlišení 720p zhruba odpovídá udávaným hodnotám. Větší 13″ chromebook vydrží skoro přesně 10 hodin, 11″ pak lehce přes 8 hodin. V porovnání s notebooky jde o nadprůměrné výsledky.

Oba nabijete za hodinu v nabíječce na 51 % kapacity, přičemž při vybíjení vydrží až do 0 % akumulátoru. Notebooky s Windows si většinou nechávají nějakou rezervu, obvykle kolem 5 %. Také vybíjení v režimu spánku je naprosto minimální a spotřeba během přehrávání se pohybuje mezi 4 a 5 W. Větší 13″ chromebook má jen neznatelně vyšší spotřebu, přestože musí živit Full HD displej – to jde na vrub úsporné Tegře K1.

 

Interní kapacita obou 32GB modelů činí po odečtení operačního systému 23 GB volných pro uživatelská data. K oběma dnes dostanete 1 TB místa na webovém úložišti Google Drive na dva roky, ke kterému můžete přistupovat i z jiných počítačů.

Závěr:

Acer u nás s chromebooky zatím stále nemá moc konkurenci, je to ovšem hlavně tím, že ostatní nástup na český trh odkládají. Neoficiálně lze s českými popiskami sehnat jen Samsung, ovšem s nepříliš vhodným procesorem Exynos.

Větší 13″ chromebook dává smysl spíše ve Full HD verzi, ovšem na takové rozlišení musíte mít dobré oči. Pokud je nemáte, je lepší zůstat na 11″, protože 1366 × 768 px nevypadá na třináctce dobře, stejně jako u notebooků s Windows. S 13″ chromebookem déle vydržíte na akumulátor.

Kvalita barev a pozorovací úhly jsou velmi špatné, což je vlastnost technologie TN. Ale je nutné se podívat na cenovku, která se pohybuje pod deseti tisíci a přičíst ještě svižnost stroje díky SSD. Acer chystá i 15″ chromebook, na kterém už bude Full HD ideální.


Acer Chromebook 11 | Acer Chromebook 13

U obou mi chybělo dotykové rozhraní, ale matná úprava displeje tento nedostatek zase vyvážila. Starší C720P dotyková je. Klávesnice a hlavně touchpad jsou skvělé.

Chromebooky jsou uzavřená zařízení, na kterých si nic nevyměníte. Operační paměť i SSD jsou jen napevno připájené čipy na základní desce, teoreticky výměnný je pouze Wi-Fi modul. Je lepší pořídit si rovnou konfiguraci s takovou pamětí, která vám bude dostačovat.

 

Plusy / mínusy (společné)
  poměr cena/výkon
  výborný touchpad
  výdrž na akumulátor
  drobný napájecí adaptér
  nehlučný a netopí
  Full HD
  na 13″ by se přesto více hodilo rozlišení 1600 × 900 px
  TN displej
  chybí model s dotykovou displejem
Hodnocení 90 %

 

Další fotografie:

Chromebook 11

     

Chromebook 13

       

Ohodnoťte tento článek!