Duel: Nano vs. Atom

0

Server HotHardware proti sobě postavil dva úsporné x86 procesory. V jednom rohu ringu stojí ostřílený Intel Atom, na té druhé pak nováček VIA Nano. Oba soupeři se utkali v několika kolech, v novince jich přiblížíme jen pár. Doporučuji přečíst celý test se všemi výsledky na HotHardware, podobný vyšel i na PC Perspective. Už dříve jsme vám o VIA Nano přinesli několik informací, např. diagram jádra v době, kdy se ještě Nano jmenovalo Isaiah.

Testovací sestavy

VIA používá referenční mini-ITX desku kompatibilní se starší VIA C7 procesorem. zvláštností je i Compact Flash adaptér pro pamětovou kartu na druhé straně desky. Čipset se skládá ze severního můstku VIA CN896 a jižního VT8251, o grafiku se postará Chrome9 HC. Deska byla bohužel pouze beta-vzorkem, po pár dnech přestala pracovat, výsledky testu ovšem ovlivněny nejsou. Samotný procesor s označením VIA Nano L2100 pracuje na frekvenci 1,8 GHz.

Soupeř je osazen deskou Intel BOXD945GCLF s čipovou sadou Intel 945GC + ICH7 a procesorem Intel Atom 230 s frekvencí 1,6 GHz.

Porovnání Nano a Atomu

64-bit Superscalar Speculative Out-Of-Order MicroArchitecture: Supports a full 64-bit instruction set and provides for macro-fusion and micro-fusion functionality, and sophisticated branch prediction for greater processor efficiency and performance.
 
High-Performance Computation and Media Processing: The high-speed, low power VIA V4 Front Side Bus starting at 800MHz, plus a high speed floating point unit, support for new SSE instructions, and two 64KB L1 caches and 1MB exclusive L2 cache with 16-way associativity gives a big boost to multimedia performance.
 
Advanced Power and Thermal Management: Aggressive management of active power includes support for the new “C6” power state, Adaptive PowerSaver Technology, new circuit techniques and mechanisms for managing the die temperature, reducing power draw and improving thermal management.
 
Scalable Upgrade to VIA C7 Processor
: Pin-to-pin compatibility with current VIA C7 processors enables a smooth transition for OEMs and mainboard vendors, enabling them to offer a wider range of products for different markets with a single board or system design.
Greener Technology: In addition to full compliance with RoHS and WEEE regulations, product manufacturing will be halogen-free and lead-free at launch, helping to promote a cleaner environment and more sustainable computing.
 
Enhanced VIA PadLock Security Engine: Industry-leading on-die hardware cryptographic acceleration and security features, including dual quantum random number generators, an AES Encryption Engine, NX execute protection, and SHA-1 and SHA-256 hashing.

Duel VIA Nano vs. Intel Atom

Možná budete překvapeni jako já, VIA konečně vyrobila konkurenceschopný procesor. Ve všech testech se jí podařilo dosáhnout lepších výsledků než Intelu a není to jen díky vyšší frekvenci. Zatímco Intel v podstatě osekal konvenční procesory, VIA s Nano pokročila mílovým krokem a nejedná se o pouhou evoluci VIA C7. Zde budiž výsledky.

U renderingu v Cinebech a převodu v Lame se nenechte zmást nepodporou více vláknových operací. VIA Nano ani Intel Atom zatím nemají dvoujádrové verze procesorů, Intel si však „dopomáhá“ funkcí HyperThreading, která vytvoří druhé virtuální jádro z nevyužitého výkonu procesoru.

Jediným testem, kde soupeře atakuje i Atom je spotřeba. V idle se mu daří Nano lehce oťukávat, v zatížení zasazuje těžkou ránu, možná až knock-out. Atom má výhodu v 45nm výrobě, zatímco Nano se vyrábí 65nm procesem. Po přechodu na 45nm se situace zřejmě vyrovná. Intel ale navíc shazuje nenasytný čipset, proto se dá říci, že se spotřebou procesoru si dalo lépe poradili trenéři ze Santa Clary.

Výsledek

Velké dilema. Buď můžete obětovat zhruba 15-20 % výkonu za lepší spotřebu a nebo vzít silnější Nano s lepší základní deskou, ale vyšší spotřebou v zátěži. Časem se situace vyrovná, Intel přinese nový čipset a VIA přejde na 45nm výrobu. Na straně VIA je také podpora více pokročilých technologií (viz porovnání), horší bude nejspíš dostupnost. Cenu zatím neznáme. Pokud můžu hovořit za sebe, Nano se prostě povedl a basta 🙂

Zdroj: HotHardware

Ohodnoťte tento článek!