Dunnington a další střípky

0

První informace o serverovém procesoru Intelu s šesti jádry se objevily už koncem minulého roku. Nyní do světa pronikla fotografie jádra, takže se můžeme pokochat tím, jak elegantně Intel vyřešil monolitické šestijádro.

Intel evidentně už vyrobil testovací wafery s prototypy procesorů. Dunnington bude mít poměrně velkou plochu jádra – jak ostatně sami můžete vydedukovat z fotografie, bude to více než trojnásobek plochy samotného Penrynu.

Jaké novinky chystá Intel v segmentu serverů? Kromě šestijádrových Xeonů, které budou určeny do systémů se čtyřmi nebo osmi procesory, jsou to úsporné verze čtyřjádrových Xeonů Harpertown řady 5400 (dvouprocesorové sestavy), později pak zbrusu nová monolitická čtyřjádra architektury Nehalem. Itanium 2 s jádrem Tukwila je již na trhu.

Nesmí chybět ani „tick-tock“ roadmapa architektur, které bude Intel používat u Xeonů a Itanií. Xeony jdou vlastně ruku v ruce s desktopovými procesory, takže architektura Sandy Bridge jakožto „tock“ 32nm technologie nemine ani nás, běžné smrtelníky.

Intel se chlubí, že architektura Core a její 45nm refresh dodala podle plánu a vydány podle plánu budou i procesory architektury Nehalem. Zde s také můžeme všimnout, že architektura Sandy Bridge je plánována na rok 2010 a o dva roky později, již na 22nm postupu, bude představena opět nová architektura.

Zdroj: ComputerBase 1 | 2

Ohodnoťte tento článek!